O czym należy pamiętać przy budowie instalacji kanalizacyjnej? Poradnik krok po kroku dla inwestorów
Nie zawsze możliwe jest grawitacyjne odprowadzenie ścieków. W takiej sytuacji konieczne jest stworzenie instalacji ciśnieniowych. Choć odpływ z pionów kanalizacyjnych zawsze powinien znajdować się powyżej najwyższego poziomu ścieków, to nie zawsze tak jest, zwłaszcza, gdy na sanitariaty adaptuje się pomieszczenia pierwotnie do tego nie przeznaczone, bądź organizuje się je w piwnicach budynków. Konieczne jest wtedy zbudowanie centralnej przepompowni zlokalizowanej poza budynkiem.
Jak działa instalacja kanalizacyjna w przypadku modeli ciśnieniowych?
Kiedy niemożliwe jest odprowadzenie ścieków w sposób grawitacyjny trzeba poradzić sobie inaczej. Pompownie ścieków i przewody tłoczne pełnią tu kluczową rolę. Przepompownia zlokalizowana wewnątrz budynku gromadzi ścieki z urządzeń sanitarnych do maksymalnego poziomu zbiornika retencyjnego. Kiedy zostaje on osiągnięty ścieki trafiają do punktu odbioru, a więc przewodu lub studzienki kanalizacyjnej instalacji grawitacyjnej. W przypadku znacznych różnic terenu, a także dużej odległości osiedla czy domu od sieci kanalizacyjnej buduje się centralną przepompownię z urządzeniami rozdrabniającymi.
Odprowadzanie ścieków fekalnych w instalacji ciśnieniowej
W przypadku ścieków fekalnych przed ich spłynięciem do zbiornika, konieczne jest ich rozdrobnienie. Stosowane są tu specjalne pompy z wirnikiem i elementem rozdrabniającym. Urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące umieszczone jest w misce ustępowej, a czas przepompowania ścieków jest bardzo krótki. Ścieki, które nie wymagają rozdrobnienia mogą być przepompowywane przez instalację kanalizacyjną bez rozdrabniarki. Pompownie ścieków zlokalizowane poza budynkiem to konstrukcje wykonane z żelbetonu. Takie zbiorniki mogą być wykonane także z tworzywa sztucznego zbrojonego włóknem szklanym, jednak te pierwsze są bardziej popularne. Najważniejsze w nich są pompy, a także automatyczne sterowanie. Elementy tłoczne wykonane są ze stali nierdzewnej i tworzywa. Agregaty przepompowujące są w stanie przepompować ścieki na odległość 150 metrów lub wysokość 15 metrów.
O czym należy pamiętać w przypadku montażu urządzeń przepompowujących?
Trzeba jasno powiedzieć, że w przypadku instalacji ciśnieniowej montaż urządzeń przepompowujących nie jest trudny. Instalator musi pamiętać o tym, by przewód tłoczny wychodzący z urządzenia, którym ścieki są odprowadzane wykonany był w technologii zgrzewanej lub klejonej. Z powodu ciśnienia w instalacji nie jest bowiem możliwe stosowanie rur łączonych kielichowo i uszczelnienia za pomocą uszczelek wargowych. Zastosowanie takiej technologii mogłoby doprowadzić do wycieku ścieków w miejscu łączenia. Niewątpliwie takie systemy sprawdzają się w przypadku przebudowy już istniejącego mieszkania i tworzenia nowych sanitariatów.
A co z tradycyjną instalacją kanalizacyjną?
Budowa tradycyjnej grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej przebiega w kilku etapach. Pierwszy z nich ma miejsce jeszcze przed budową i na jej wczesnym etapie, następnie prace prowadzone są po zamknięciu stanu surowego i na etapie wykończenia. W podpiwniczonym budynku przewody odpływowe prowadzone są wzdłuż ścian piwnic, a w niepodpiwniczonym rury kielichowe z PCW rozprowadza się pod powierzchnią podłogi i uszczelnia się. Rury kanalizacyjne na całej długości prowadzi się ze spadkiem 2% w kierunku odpływu. Poziomy kanalizacyjne umieszczone zostają w tulejach ochronnych, zabezpieczającym przed uszkodzeniami powstałymi na skutek osiadania budynku. W miejscach, gdzie znajdą się urządzenia sanitarne do poziomego odcinka przewodu odpływowego podłącza się trójnik lub kolano i odcinek rury kanalizacyjnej, która musi wystawać po wykonaniu wszystkich warstw podłogi lub płyty fundamentowej. Styk rur z izolacją musi być zabezpieczony pianą izolacyjną. Pionowe odcinki instalacji prowadzi się w bruzdach ściennych i zabezpiecza wełną mineralną. Nad podłogą parteru na pionie montuje się rewizję, która umożliwia dostanie się do wnętrza przewodu. Pion musi być zakończony 50-100 cm nad dachem rurą wywiewną, która zapewnia przepływ powietrza i zapobiega powstawaniu podciśnienia i wysysaniu wody z syfonu. Poziome odcinki łączące urządzenia sanitarne z pionami powinny być jak najkrótsze. Jeśli chodzi o wewnętrzną instalację kanalizacyjną rury łączy się kielichowo i uszczelnia uszczelką gumową. Bardzo ważną częścią całej instalacji jest przyłącze kanalizacyjne, które łączy wewnętrzną instalację ze zbiornikiem na ścieki, przydomową oczyszczalnią bądź też siecią kanalizacyjną. Tu również ważne jest zachowanie 2% spadku. Ważny jest także montaż studzienki rewizyjnej.
Budowa instalacji kanalizacyjnej jest kluczowym etapem każdej inwestycji budowlanej. Często istotne znaczenie ma budowa zewnętrznych przepompowni, dzięki którym mogą być gromadzone ścieki z osiedli bloków czy domków. To rozwiązanie często odpowiednie również dla dużych zakładów przemysłowych.