fotelik

Dobre i ekonomiczne foteliki samochodowe – czy to możliwe?

Czy niska cena i wysoka jakość fotelika samochodowego mogą iść w parze. Czy tylko drogie foteliki otrzymują dobre oceny ekspertów? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedzi, wszak bezpieczeństwo dzieci w samochodzie zawsze jest priorytetem, jednak oszczędności nigdy za wiele, gdy mimo wszystko można liczyć na wysoką jakość. Czy tak jest w przypadku fotelików samochodowych? Przekonajmy się.

Fotelik dla noworodka i dziecka do lat czterech – czy można wybrać funkcjonalny model na kilka lat?

joie fotelikKiedy dziecko się rodzi trzeba mieć już zakupiony fotelik samochodowy i oczywiście przetestowany jego montaż, wszak chce się je przewieźć bezpiecznie ze szpitala do domu. Wielu rodziców od razu kieruje swoją uwagę na foteliki z grupy 0-13 kg, czyli wystarczające dziecku właściwie maksymalnie do 1,5 roku. Potem zakupy robią ponownie, bo fotelik trzeba wymienić. Są jednak foteliki z grup mieszanych, które choć okryte często złą sławą, wcale nie są mniej bezpieczne. Trzeba oczywiście wybrać odpowiedni model z wkładką dla noworodka. Taki fotelik montowany jest zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Dobrym wyborem jest Joie Stages, który może być montowany tyłem dopóki dziecko nie osiągnie wagi 18 kg. Kiedy waży więcej fotelik należy montować przodem. Przeznaczony jest dla dzieci do 25 kg. Zatem taki model spokojnie może wystarczyć nawet na 5-6 lat, oczywiście o ile nie zaliczy się żadnej kolizji, bo wtedy należy fotelik wymienić.

Co z testami zderzeniowymi?

Jeszcze do niedawna foteliki z grup mieszanych rzadko przechodziły testy ADAC i inne testy zderzeniowe. Niemniej jednak od jakiegoś czasu się to zmienia za sprawą większej popularności takich ekonomicznych modeli. Wspomiany model Joie Stages otrzymał 3 gwiazdki w testach ADAC. Ocena dostateczna oznacza, że taki model odpowiednio będzie chronił dziecko w razie wypadku. Zwykle foteliki lepiej wypadają w testach, kiedy są zamontowane tyłem do kierunku jazdy. Warto podkreślić, że dodatkowe zabezpieczenia boczne główki dziecka także mają znaczenie, a takie w dobrych i ekonomicznych fotelikach także znajdziemy. W foteliku RWF dziecko może podróżować nawet do 4 roku życia. Takie rozwiązanie rekomendują Szwedzi, którzy we współpracy z Volvo stworzyli prestiżowy Test Plus. Pozytywnie są w stanie go przejść jedynie foteliki montowane tyłem.

Z bazą czy bez? – Oto jest pytanie

dziecko w aucieWiele osób uważa, że najlepsze są foteliki samochodowe, do których można zakupić bazę ISOFIX. Choć większość samochodów ma już obecnie odpowiednie zaczepy do takich baz, to jednak nie każdy decyduje się na ich zakup. Przede wszystkim podobnie jak fotelik baza musi być odpowiednio dopasowana do kanapy samochodowej czy fotela. Ponadto jest to jednak dodatkowy wydatek rzędu kilkuset złotych. Trzeba tutaj jasno zaznaczyć, że prawidłowe zamontowanie klasycznego fotelika bez bazy zapewnia taki sam poziom bezpieczeństwa. Oczywiście trudność w zapięciu i czas montażu jest nieco dłuższy, jednak można dojść do wprawy. Zatem jeżeli nie możesz znaleźć odpowiedniej bazy do swojego samochodu bądź w ogóle nie jest możliwe zamontowanie ISOFIX-u, możesz bez strachu zakupić fotelik montowany przodem i tyłem na kanapie samochodowej, gdyż będzie równie bezpieczny, a na pewno zaoszczędzisz na takim zakupie. W instrukcji znajdziesz wskazówki i z czasem opanujesz sprawny montaż. Ale trzeba przyznać, że nie o wyścigi tutaj chodzi, wszak liczy się bezpieczeństwo dziecka.

Ściągana tapicerka fotelika, rozkładanie do kilku pozycji – łatwość w czyszczeniu i komfort dla dziecka

Jeśli pokrowiec fotelika samochodowego można zdjąć i wyprać, to jest to dużą zaletą. Dzięki temu dany model może dobrze się prezentować przez długi czas. Na pewno odświeżony fotelik jest bardziej komfortowy dla dziecka. Jednak na jego wygodę wpływa przede wszystkim możliwość regulacji fotelika. Nawet w fotelikach ekonomicznych, kosztujących mniej niż tysiąc złotych można liczyć na rozkładanie aż do pozycji leżącej. Jeśli fotelik ma taką funkcję, a dodatkowo wkładkę dla noworodka mamy pewność, że maluszkowi będzie w nim wygodnie, a jednocześnie, co najważniejsze będzie bezpieczny.

Jak wynika z naszego rozważania nie tylko drogie foteliki otrzymują dobre oceny ekspertów i użytkowników. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacać zwróć uwagę na najważniejsze parametry, a także co najważniejsze, dopasowanie do Twojego samochodu, a także wzrostu i wagi dziecka. Wtedy bezpieczeństwo będzie zagwarantowane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij