Odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym – jak je uzyskać

Odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym – jak je uzyskać?

Wypadki chodzą po ludziach – to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. O ile dojdzie do niego w pracy, to sposób postępowania jest oczywisty. Natomiast, co jeżeli wypadek ma miejsce w przestrzeni publicznej? Jak można wtedy uzyskać odszkodowanie? Oczywiście warto w takiej sytuacji udać się do adwokata, który napisze odpowiedni pozew.

Wyrządzona szkoda musi zostać naprawiona

Każda wyrządzona szkoda niezależnie czy jest ona na mieniu, czy na osobie musi zostać naprawiona. Tak stanowi polskie prawo. Zatem, jeżeli ulegniesz wypadkowi w miejscu publicznym to znaczy, że doszło do szkody osobowej. Otóż musi zostać ona naprawiona, człowiek nie jest rzeczą, zatem nie może jego stan być oceniany jako techniczny, ale może otrzymać zadośćuczynienie, które jest swoistą rekompensatą za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Tutaj jednak musicie wiedzieć, że aby możliwe było otrzymanie odszkodowania do wypadku nie może dojść z waszej winy, gdyż w takiej sytuacji nie macie jakichkolwiek szans na uzyskanie zadośćuczynienia.

Co oznacza miejsce publiczne?

Oczywiście warto wiedzieć, co kryje się pod słowami „miejsce publiczne”. Otóż to nic innego, jak chodniki, drogi, instytucje publiczne, czy nawet sklepy. Choć mówi się o nich, że są to miejsca publiczne to każde z nich ma swojego zarządcę, który odpowiada za ewentualne błędy, czy uchybienia, które doprowadziły do danego wypadku. Jeżeli przewrócisz się na nieodśnieżonym chodniku to należy znaleźć osobę winną tych uchybień. Tutaj musisz wiedzieć, że za stan dróg i chodników odpowiada urząd gminy, bądź też miasta. W przypadku restauracji osobom winną jest właściciel. Zatem od osób, które poprzez swoje niedopatrzenie doprowadziły nieumyślnie do twojego wypadku możesz żądać odszkodowania.

Dowody mają znaczenie

Otóż, aby móc uzyskać odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym musisz posiadać dowody. Zatem należy ich gromadzenie rozpocząć możliwie jak najszybciej. Na samym początku warto posiadać fotografie z miejsca wypadku, które stanowią duży dowód. Jeżeli nie jesteś ich w stanie wykonać samodzielnie to koniecznie poproś przechodniów. Warto także mieć świadków. Zatem, jeżeli osoby postronne widziały owe zdarzenie to poproś je o kontakt, ważne jest też spisanie ich zeznań. Tutaj musisz wiedzieć, że nie wszyscy mogą chcieć Ci pomóc, ale warto poprosić o tę pomoc. Duże znaczenie ma również dokumentacja medyczna, gdzie jasno i wyraźnie zostały opisane poszczególne etapy leczenia. Jeżeli z powodu wypadku poniosłeś dodatkowe koszty finansowe np. w związku z rehabilitacją, czy lekarstwami, które musisz zakupić, to oczywiście musisz je wszystkie zbierać, gdyż stanowią one kluczowy dowód w sprawie.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeżeli jesteś osobą ubezpieczoną to oczywiście wystarczy tylko udać się do ubezpieczyciela. Musisz tylko zgłosić sprawę i dostarczyć wszelkie dokumenty, które są dowodami, resztą zajmie się Twój ubezpieczyciel i właśnie ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Taka procedura zazwyczaj nie trwa długo. Jeżeli jednak uznasz, że proponowana kwota odszkodowania jest niska to oczywiście możesz się odwołać, wszak masz takowe prawo. Sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, gdy nie posiadasz ubezpieczenia. Otóż wtedy musisz znaleźć osobę, bądź instytucję, która winna jest uchybień mających wpływ na twój wypadek. Następnie należy przedstawić całą sytuację i zażądać zadośćuczynienia, jeżeli otrzymasz odpowiedź odmowną to pozostaje Ci tylko droga sądowa. Jeżeli jesteś mieszkańcem stolicy to koniecznie udaj się do adwokata – na przykład kancelaria-kopko.pl. Warszawa jest miejscem, gdzie toczy się wiele takich spraw, a prawnicy zdobywają wysokie odszkodowania dla swoich klientów. Oczywiście adwokat napisze wniosek, na którym powinna znaleźć się żądana suma odszkodowania. Tutaj trzeba wiedzieć, że jeżeli suma, o którą się starasz jest wyższa niż 75 000 zł, to pozew należy złożyć w sądzie okręgowym, a nie rejonowym.

Jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku, do którego doszło z nie Twojej winy to możesz starać się o odszkodowanie. Najłatwiejsza sytuacja ma miejsce, gdy jesteś ubezpieczony, w innym przypadku możesz załatwić sprawę z osobą winną, bądź jednostką, która doprowadziła do uchybień polubownie, bądź na drodze sądowej. Pamiętaj, że bardzo ważne jest zgromadzenie dowodów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij