Co to jest parabank, czym różni się od banku

Co to jest parabank, czym różni się od banku?

Obok banków, dużą popularnością cieszą się też inne instytucje finansowe, powszechnie zwane parabankami. Czym różnią się od siebie? W jaki sposób można zdefiniować działanie banku i parabanku i na co zwracać uwagę? Dlaczego korzystanie z firm pozabankowych jest takie popularne?

Czym jest bank?

Banki to instytucje finansowe, których zakres działalności został określony na mocy przepisów ustawy o prawie bankowym. To oznacza, że musi funkcjonować zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Nie są to zwykłe firmy, a osoby prawne posiadające niezbędne zezwolenia do wykonywania czynności bankowych. Oprócz udzielania kredytów i pożyczek zajmują się też przyjmowaniem depozytów, prowadzeniem rachunków, wydawaniem papierów wartościowych i kart płatniczych. Sieci banków tworzą jedność i podlegają bankowi centralnemu, a także zaliczane są do instytucji zaufania publicznego. Podlegają także Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Czym jest parabank?

Od kilku lat korzystanie z takich firm pożyczkowych cieszy się dużą popularnością. Parabanki w Polsce opisuje wpis parabankowo.pl/popularne-parabanki-w-polsce, skupiając się na tych najbardziej popularnych. Lista takich firm jest jednak znacznie dłuższa i z każdym rokiem przybywa ich więcej, co tylko pokazuje, z jak rozległym rynkiem finansowym mamy do czynienia.

W odróżnieniu od banków parabanki są firmami prywatnymi, podlegającymi nie prawu bankowemu, a kodeksowi cywilnemu. Przedrostek „para” dość dobitnie wskazuje, że nie są to banki, tylko instytucje działające „prawie” jak banki i w sposób podobny, ale nie taki sam. Nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego, co najwyżej pieczę nad nimi pełni Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Działanie parabanków opiera się na piramidzie finansowej, to znaczy, że finansowanie udzielane jest za pomocą pieniędzy innych klientów. Najczęściej spotykaną ofertą są pożyczki, ale czasem można spotkać także propozycje związane z inwestycjami.

Parabank a bank – różnice

Podstawowe różnice zostały już wymienione – banki podlegają prawu bankowemu i nadzorowi KNF, z kolei parabanki oparte są na kodeksie cywilnym i pod nadzorem PZIP. Co to jednak oznacza w praktyce? Przede wszystkim w przypadku banków wszystkie operacje finansowe są zabezpieczone. To znaczy, że w razie, gdyby jakaś instytucja upadła, każdy klient ma zagwarantowaną możliwość odzyskania pieniędzy do kwoty określonej w przepisach prawa.

Tego zabezpieczenia nie mają parabanki. To oznacza, że gdyby firma pożyczkowa została zamknięta, klienci tracą wszystkie swoje pieniądze i nie ma szans na ich odzyskanie. Ryzyko utraty środków jest więc bardzo wysokie, jako że nie obejmuje je prawo nakładające na banki zachowanie ostrożności. Nie wiąże ich też zachowanie tajemnicy bankowej, co może skutkować choćby wyciekiem oraz bezprawnym wykorzystywaniem danych osobowych.

Dodatkowo parabanki, w odróżnieniu od banków, nie mają tak rygorystycznych przepisów względem weryfikacji klientów. Nie mogą udzielać kredytów, ale pożyczki. Czas kredytowania jest też znacznie krótszy, tak samo, jak wysokość kwoty, o jaką można się ubiegać. Łatwiej jest dostać pieniądze w parabanku, jednak oprocentowanie i koszty całkowite są znacznie wyższe niż w bankach.

Kredyt w banku czy parabanku?

Co będzie lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od sytuacji, a także możliwości finansowych. Parabanki udzielają pożyczek szybko i bez zbędnych formalności, ale na niewielkie kwoty i z uwzględnieniem ryzyka. W bankach otrzymanie finansowania jest trudniejsze, jako że odgórnie nałożony jest na nie obowiązek weryfikacji klientów, jest za to bezpieczniej, taniej i pewniej. Zanim więc wybierze się konkretną instytucję finansową, najlepiej po prostu zastanowić się, co będzie lepsza w danym momencie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij