Chcesz uniknąć sprawy w sądzie za długi Podpowiemy, co możesz zrobić

Chcesz uniknąć sprawy w sądzie za długi? Podpowiemy, co możesz zrobić

Coraz więcej osób ma problem z dużym zadłużeniem. Niestety, co gorsza, ma problem także z jego spłatą. I tutaj pojawia się problem. Otóż trzeba zdawać sobie sprawę, że środki, które się pożyczy oczywiście trzeba oddać, a nie oddanie wiąże się z konsekwencjami. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam sposoby na uniknięcie sprawy w sądzie za długi. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak warto spróbować.

Długi trzeba spłacać

Długi trzeba spłacać, to truizm, jednak wiele osób o tym zapomina. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie tylko pożyczenie pieniędzy z banku czy parabanku może skończyć się procesem w sądzie, ale także może zakończyć się wtedy, gdy pożyczycie pieniądze z prywatnego źródła. Sprawy w sądzie zapewne skończyłyby się Waszym ukaraniem, gdzie nie tylko zostalibyście zobligowani do spłaty długu, ale również wypłacenia odszkodowania. Jeżeli nie macie na to środków, to czeka Was licytacja komornicza. Dlatego też warto zdecydowanie wcześniej podjąć właściwe kroki. Polecamy porady prawne u adwokata, który doradzi Wam, jakie macie możliwości, by wyjść z tej patowej sytuacji.

Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Musicie zdawać sobie sprawę, że nie warto brać kredytów typu chwilówki, w instytucjach takich jak parabanki. Niestety odsetki są bardzo duże, a dodatkowo wpadacie w spiralę zadłużenia, z której wyjść będzie już naprawdę ciężko. Zdecydowanie lepiej zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym, dzięki któremu będziecie mogli spłacić wcześniejsze zadłużenia. Tutaj kluczowe znaczenie ma ustalenie niższej raty. Jeżeli zostaliście już wpisani na listę dłużników, to niestety nie otrzymacie takiego kredytu z banku, dlatego należy podejmować odpowiedzialne kroki zaraz gdy pojawią się problemy. Pamiętajcie, że w banku też pracują ludzie i jest naprawdę duża szansa, że można otrzymać choćby odroczenie kredytu, tak zwane wakacje kredytowe, co pozwoli odzyskać płynność finansową i stanąć na nogi.

Mediacje – czy warto się na nie udać?

Adwokat i porada prawna są najlepszym rozwiązaniem dla dłużników. Pełnomocnik może Was reprezentować w sprawach mediacyjnych, na które, będąc osobą zadłużoną, warto się udać. Oczywiście musicie zdawać sobie sprawę, że osoba, której jesteście winni pieniądze czy inne płynne aktywa nie musi zgadzać się na mediację i jest to tylko i wyłącznie gest dobrej woli. Dlatego jeżeli wykaże chęci, to jest duża szansa, że mediacje zakończą się sukcesem. Jednak, aby doszło do sukcesu rozwiązania zaproponowane przez mediatora muszą być dla niej korzystne. Otóż powinniście podjąć wszelkie możliwe kroki, aby w jak najkrótszym czasie spłacić jej zobowiązania. Jeżeli mediacje nie dojdą do skutku, sprawa zapewne zakończy się w postępowaniu sądowym. Jako dłużnicy nie tylko będziecie pokrywać koszty sądowe po zapadnięciu wyroku, ale dodatkowo może zostać na Was nałożona konieczność wypłacenia odszkodowania. A jeżeli i to nie przyniesie określonych skutków, możecie zostać skazani na karę ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności, przy czym coraz więcej dłużników nie tylko alimentacyjnych takie kary otrzymuje.

Sprawa u komornika

Nim dojdzie do egzekucji komorniczej sprawę oczywiście przejmie komornik. Musicie wiedzieć, że jeżeli nie wykażecie odpowiedniej woli spłaty, to istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że czeka Was egzekucja komornicza. Komornik ma prawo zająć zarówno samochód, jak i dom, które zostaną następnie zlicytowane na poczet długu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak duże długi posiadacie. Wraz z przejęciem sprawy przez komornika, zostaniecie o tym poinformowani. Wtedy też należy czym prędzej się z nim skontaktować i podjąć wszelkiego rodzaju próby porozumienia. Istnieje szansa, że komornik rozłoży Wam dług na raty, przy czym bezwzględnie musicie je spłacać. Wysokość rat musi być także korzystna dla osoby, której jesteście winni pieniądze.

Jak pokazują statystyki liczba dłużników wciąż rośnie. Dotyczy to miast takich jak Białystok, jak również Warszawa czy Katowice. Niestety można też odnieść wrażenie, że coraz więcej osób żyje ponad stan. Dlatego nim zostanie się dłużnikiem, warto podjąć odpowiednie środki i zacząć zwyczajnie oszczędzać. To może uchronić przed spiralą długu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij