Konserwacja drzwi tarasowych — jak zadbać o drzwi tarasowe?

Stolarka okienna wymaga okresowej konserwacji i regularnego czyszczenia. Chociaż regulacja okuć może wydawać się trudna, to w rzeczywistości jest łatwiejsza, niż myślisz. Dzięki łatwemu dostępowi do śrub regulacyjnych możesz szybko wykonać serwis bez wzywania specjalisty. Przeczytaj, jak wygląda prawidłowa konserwacja drzwi tarasowych!

Zacznij od dokładnego czyszczenia drzwi przesuwnych

Ta czynność powinna być początkiem regulacji stolarki okiennej. Drzwi tarasowe przesuwne są narażone na kurz, pył, piasek, błoto i liście. Takie zanieczyszczenia stałe powodują trudności w precyzyjnym zamykaniu drzwi i mogą uszkodzić prowadnice. Z czasem mocno zabrudzone skrzydło ma trudności z zachowaniem szczelności i przepuszcza większą ilość powietrza do wnętrza.

Dlatego drzwi tarasowe dobrze regularnie czyścić i nie szczędzić na to czasu oraz siły. Aby wyczyścić z zabrudzeń stałych mechanizmy i prowadnice wykorzystaj:

  • sprężone powietrze;
  • odkurzacz ze zwężoną końcówką lub delikatną szczotką;
  • wilgotną szmatkę z mikrofibry.

Oczywiście nie w każdym domu znajdzie się kompresor, który wytwarza powietrze pod dużym ciśnieniem. Jeśli go nie masz, sięgnij po odkurzacz. Drzwi przesuwne tarasowe mogą się porysować, gdy potraktujesz je plastikową końcówką, dlatego lepiej założyć szczotkę z miękkim włosiem. Po odkurzaniu dobrze przetrzeć wilgotną szmatką cały mechanizm oraz prowadnice.

To samo tyczy się usuwania zabrudzeń z ram. Oczywiście nikt nie chce mieć zapalcowanych przeszkleń, dlatego głównie o nie dba większość posiadaczy drzwi tarasowych. Jednak ramy są równie ważne, zwłaszcza pod kątem szczelności i jakości domykania oraz ruchu całego skrzydła.

drzwi-tarasowe.JPG

Źródło: Drzwi tarasowe marki Budvar

Jak wyregulować drzwi tarasowe, czyli zasady konserwacji

Gdy okna są już umyte a ramy, prowadnice i mechanizmy pozbawione zabrudzeń, pora na przeprowadzenie konserwacji. Prawidłowa regulacja drzwi tarasowych przesuwnych polega na wykonaniu dwóch kluczowych czynności – kontroli położenia drzwi w poziomie i w pionie. Poza tym możesz sprawdzić takie elementy jak:

  • uszczelki;
  • działanie rygli;
  • łatwość przekręcania klamki.

Sprawdzanie jakości uszczelnień

Zacznijmy od prostszych czynności, czyli kontroli uszczelek. To one wpływają szczelność drzwi tarasowych uchylnych i przesuwnych. Konserwacja drzwi tarasowych polega na sprawdzeniu stanu uszczelek, a zwłaszcza na szukaniu przetarć, dziur, czy kontroli miękkości gumy. Jeśli zauważysz, że ciągłość uszczelek została przerwana, są w nich ubytki lub materiał mocno stwardniał, lepiej wymienić je już teraz. Dociśnięcie skrzydła do ramy nic nie da, a drzwi nadal będą nieszczelne.

Kontrola mechanizmu zamykania i otwierania oraz klamek

Czasem zdarza się, że regulacja drzwi tarasowych przesuwnych wymaga zmiany położenia klamki lub mocniejszego jej dokręcenia. Czasem też zaczyna się ona wyrabiać ze względu na niską jakość. W tym celu warto otworzyć drzwi, przekręcić zaślepkę mocowania klamki i sprawdzić jakość dokręcenia śrub. Jeśli są luźne, warto je dokręcić. Bez tego klamka nie będzie obracała się precyzyjnie. Pamiętaj, tylko by śruby dokręcać delikatnie, bo w przeciwnym wypadku połamiesz mocowanie.

Jak wyregulować drzwi tarasowe na zawiasach?

Jeśli chcesz wyregulować drzwi w pozycji góra-dół wykorzystaj do tego klucz ampulowy i śruby na zawiasach dolnych i górnych. Jak wyregulować drzwi tarasowe, by były w poziomie? Otwórz delikatnie drzwi i odkręcaj śrubę, by opuszczać skrzydło. Jeśli chcesz je podnieść, wykonaj ruch przeciwny, czyli wkręcaj śrubę. Pamiętaj, że w tym jak wyregulować drzwi przesuwne tarasowe, najważniejsze jest wykonanie takiego samego ustawienia na obu zawiasach. Po przeprowadzeniu tych czynności zamknij drzwi i sprawdź, czy przylegają do ramy.

Jak uszczelnić drzwi tarasowe?

Zdarza się, że drzwi tarasowe nie są tak szczelne, jak tego wymagasz. Do regulacji szczelności drzwi służą nakrętki w otworze ościeżnicy. Wykorzystaj płaski klucz, by wykręcić nakrętkę. W ten sposób zmniejszysz szczelinę między rama a drzwiami. Jeśli regulacja powoduje trudności w zamykaniu drzwi, wykręć nieco nakrętkę. Po zakończonej regulacji sprawdź, czy szczelina wokół skrzydła jest jednakowa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij