Wygodny materac receptą na dobre samopoczucie

Wygodny materac receptą na dobre samopoczucie

Często zapominamy o tym, jak mocno dobre samopoczucie związane jest z czynnikiem tak pozornie błahym, jak sen. A jednak – każdego dnia we śnie spędzamy kilka godzin, a nasze organizmy wykorzystują ten czas jako moment regeneracji, budowania odporności czy przeprowadzania działań naprawczych w pamięci. Warto więc spać w odpowiednich warunkach, by ułatwić przeprowadzanie tych procesów i budzić się z lepszym samopoczuciem i zdrowiem. Jednym z kluczowych elementów, które mają wpływ na jakość naszego wypoczynku, jest odpowiednio dobrany materac. W tym artykule podpowiadamy, co zależy od doboru materaca i jak znaleźć korzystny model dla siebie.

Ból pleców? Nie z dobrym materacem

Zdarza Ci obudzić się z poczuciem zesztywnienia w plecach? A może uskarżasz się na chroniczne bóle mięśni? Przyczyną tych objawów może być m.in. źle dobrany materac. Dobrze jest wiedzieć, że dziś na rynku znaleźć można podłoże snu dopasowane do wagi, wzrostu czy problemów zdrowotnych każdej osoby. Dzięki odpowiedniemu wyborowi możemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, a także cieszyć się dobrym samopoczuciem. Po czym jednak możemy poznać, że materac nie służy zdrowiu naszych pleców?

Wystarczy, że wykonamy jeden prosty test, który w branży nazywany jest testem płaskiej dłoni. By go wykonać nie potrzebujemy specjalnego sprzętu czy profesjonalnych akcesoriów. Wystarczy własna ręka i materac, który jest podejrzewany o powodowanie bólu pleców. Jak go wykonać? Należy położyć się na plecach na materacu i rozluźnić ciało. Następnie trzeba wsunąć ułożoną płasko dłoń pod plecy, tuż nad krzyżem. Jeśli nie ma tam wolnej przestrzeni, a dłoń pod plecy wpychamy z trudnem, oznacza to, że materac jest zbyt miękki. Może to powodować zapadanie się ciała w podłoże i jego odpoczywanie w nie anatomicznej pozycji, które jest prostą drogą do kontuzji pleców. Jeśli pomiędzy dłonią a plecami powstała sporych rozmiarów szpara, to wiemy, że materac jest zbyt twardy. Ciało na takim podłożu nie ma odpowiedniej amortyzacji, przez co nie może się rozluźnić, a całonocne spinanie mięśni na takim materacu jest przyczyną ból pleców. Idealnie dobrany materac poznamy po tym, że w teście płaskiej dłoni powstanie niewielka przestrzeń pod plecami, w którą będziemy mogli wsunąć dłoń.

Dobre samopoczucie a materiał wypełniający materac

Dziś w sklepach sprzedających materace znajdziemy całe mnóstwo modeli różniących się nie tylko rozmiarem, ale także materiałem wypełnienia. Od tego, co zamknięte jest we wnętrzu materaca, może zależeć spokój i wygoda naszego snu. Materiały wypełniające dobierajmy więc tak, by jak najlepiej dopasowane były one do naszych potrzeb i preferencji, a tym samym gwarantowały nam dobre samopoczucie po przebudzeniu.

Osoby borykające się z problemami pleców często oczekują, że idealny materac zapewni im dobrą stabilizację pleców. Dzięki niej każdy z istotnych punktów ciała znajdzie we śnie mocne oparcie, a ciało zdrowo się zregeneruje. Najlepszym rozwiązaniem dla nich są materace z wypełnieniem sprężynowym, takie jak nowoczesne materace kieszeniowe.

Na co innego w idealnym materacu powinni zwrócić uwagę Ci, którzy nocami często się wiercą. Na klasycznym materacu takie manewry mogą zakończyć się częstym wybudzaniem, a tym samym kiepską jakością wypoczynku i złym samopoczuciem. Dobrym rozwiązaniem dla nich będą materace wykonane z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepła dopasowuje się do kształtu ciała. Materiał wypełniający taki materac pracuje przez całą noc, zapewniając ciału idealną podporę po każdym przekręceniu się z boku na bok.

Odpowiednio dobrany materac może poprawić też samopoczucie i komfort snu alergików. Niestety, niektóre podłoża snu są istnym siedliskiem alergenów. Pomiędzy warstwami wypełniającymi takie materace gromadzi się kurz, a utrzymywana w ich wnętrzu wilgoć sprzyja rozwojowi drobinek grzybów i pleśni. Szczególnie w sezonie pyleń taki materac może być prawdziwą mieszanką wybuchową dla alergika. Jeśli jednak zdecyduje się on na wymianę starego materaca na nowszy, hipoalergiczny model – na przykład wykonany z pianki lateksowej czy taki o statusie produktu medycznego – będzie cieszył się wieloma godzinami spokojnego snu, którego nie będą przerywać ataki kaszlu czy kataru.

Artykuł sponsorowany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij