dieta odchudzająca

Jak zdrowo się odżywiać przy nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy jest chorobą, która związana jest z wieloma przykrymi dolegliwościami. Nazywana jest hipertyreozą, a więc dochodzi do nadmiaru produkcji hormonów tarczycy. Oczywiście po diagnozie niezbędne jest odpowiednie leczenie farmakologiczne, ale też należy wprowadzić odpowiednią edukację żywieniową pacjenta. Wbrew pozorom chorobie nie tylko towarzyszy szybkie chudnięcie, ale też zwiększone tempo przemian metabolicznych powoduje niedobory oraz problemy z usunięciem wody przez co człowiek tyje. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Jak zdrowo się odżywiać przy nadczynności tarczycy?

Podstawowe zasady diety przy nadczynności tarczycy

Przy nadczynności tarczycy tak jak wspominaliśmy, dochodzi do zaburzenia przemian metabolicznych. Dlatego też należy zastosować taką dietę, która będzie adekwatna dla danej osoby. Ogólnie przyjmuje się, że należy zwiększyć podaż energii od 15 do 20%. Ale w niektórych przypadkach bilans kaloryczny należy zwiększyć nawet o 80%. W przypadku niektórych osób niezbędne jest stosowanie diety odchudzającej, która ma na celu nie tyle spowodować chudnięcie czy deficyt kaloryczny lecz usunąć wodę z organizmu. W przypadku stosowania takiej diety trzeba dodatkowo stosować dietę wysokokaloryczną, a więc wprowadzić dodatkowo dwa posiłki oparte na produktach wysokokalorycznych, np. piersi z kurczaka, suszonych owocach, awokado, czy z dodatkiem orzechów. Trzeba też zwiększyć spożycie białka do od 110 do 130 g na dobę. Dieta powinna być bogata w antyoksydanty, ale też duże ilości wapnia i witaminy D3. Niestety nadczynność tarczycy przyspiesza obrót kostny, a więc zwiększa ryzyko szybkiego rozwoju osteoporozy wtórnej.

Co jeść w przypadku nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy, która jest nieleczona może prowadzić do naprawdę ciężkich powikłań. Jednocześnie nadczynność tarczycy trzeba leczyć farmakologicznie. Ale również dieta w tym przypadku ma bardzo duże znaczenie. W tej chorobie należy jadać produkty nieprzetworzone, wysokiej jakości, przede wszystkim powinno być to chude mięso np. z królika czy indyka. Dwa razy w tygodniu można zjeść ok. 10 dag mięsa z ryby. Zazwyczaj zaleca się jedzenie roślin strączkowych, ale tylko wtedy gdy są dobrze tolerowane i nie powodują dużych wzdęć. Trzeba też dostarczyć organizmowi właściwą ilość kwasów Omega-3 i najlepiej to robić, dostarczając je w postaci oleju lnianego, oleju rzepakowego, czy oliwy z oliwek. Warto dodawać jeszcze do posiłków małe porcje owoców, pestek, czy pół awokado. Zaleca się spożycie większej ilości produktów pełnoziarnistych, a więc pieczywo białe należy zamienić na pełnoziarniste, do tego należy spożywać jeszcze kasze oraz makarony. W diecie nie powinno zabraknąć większej ilości papryki, pomidorów, czy marchewki, a do tego warzyw liściastych i szpinaku. Powinno się też spożywać większe ilości owoców takich jak: morele, brzoskwinie, banany, wiśnie i porzeczki.

Czego nie można jeść przy nadczynności tarczycy?

Nie zaleca się spożywania dużej ilości produktów bogatych w jod, a więc wodorostów, ryb czy alg morskich. Wynika to z faktu, że choć jod jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla prawidłowej pracy tarczycy, to jednak jego nadmiar może przyczyniać się do rozwoju nadczynności. Do tego w niektórych przypadkach, pomimo stosowania zbilansowanej diety, może dochodzić do nasilenia perystaltyki jelit. Wtedy też należy z diety wyeliminować produkty wysokobiałkowe i wprowadzić dietę lekkostrawną. Oczywiście nie zaleca się picia alkoholu, kawy, a także mocnej herbaty. Dziennie trzeba wypijać 2 litry wody.

O czym jeszcze pamiętać cierpiąc na nadczynność tarczycy?

Dieta powinna być dobierana indywidualnie. W wielu przypadkach zalecana jest dieta odchudzająca plus kilka wysoko kalorycznych posiłków. Czasami jednak wystarczy dieta lekkostrawna, której wartość kaloryczna zostaje zwiększona o 20%. Jednocześnie należy zrezygnować z napojów energetycznych, ale i słonych przekąsek. Choć nadczynność tarczycy w wielu przypadkach może powodować chudnięcie, to jednak nie można zrezygnować z aktywności fizycznej. Najlepiej wprowadzić ograniczony wysiłek, a więc np. codziennie chodzić na spacery. Można też uprawiać nordic walking czy po prostu pływać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij