Gaśnice proszkowe – kiedy je stosować i gdzie kupić?

Gaśnice proszkowe – kiedy je stosować i gdzie kupić?

Gaśnica to jeden z podstawowych elementów ochrony przeciwpożarowej, który powinien znajdować się nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale również w samochodach i domach prywatnych. Obecnie dostępnych na rynku jest wiele gaśnic, które różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanym w nich rodzajem środka gaszącego. Wśród najchętniej nabywanych tego typu produktów wymienia się gaśnice proszkowe. Kiedy jednak można je stosować i jakie mają właściwości, a także gdzie można je kupić? Podpowiadamy.

Czym są gaśnice proszkowe?

Proszkowe wersje gaśnic to najczęściej spotykane urządzenia służące do gaszenia pożarów. Gaśnica proszkowa pozwala nam na ugaszenie pożaru zarówno z grupy A, B, jak i C. Dlatego też za jej pomocą można ugasić ogień zarówno w przypadku kiedy pali się ciało stałe, ciecz, jak i gaz. Gaśnica proszkowa wyróżnia się więc dużą efektywnością, która w parze z jej niewielką ceną powoduje, że jest najczęściej spotykaną odmianą środków gaśniczych. Jest chętnie wykorzystywana więc nie tylko w miejscach publicznych, ale również w domach prywatnych czy samochodach. Gaśnice proszkowe to więc bardzo uniwersalne produkty, a ich zasada działania również jest na tyle przejrzysta, że nie powinna sprawić trudności nawet osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z takim przedmiotem.

Jak działa gaśnica proszkowa?

Gaśnice proszkowe to bardzo proste sprzęty. Znajduje się w nich specjalny proszek, który w momencie kiedy zostanie zwolniony zawór, jest wyrzucany pod dużym ciśnieniem za pomocą sprężonego gazu, jakim jest najczęściej dwutlenek węgla lub azot, na zewnątrz. Proszek, który znajduje się w takich gaśnicach, w momencie kiedy napotka ogień, przerywa reakcję spalania. Dlatego też gaśnice proszkowe mogą pomóc nam opanować ogień, a nawet całkowicie go ugasić w przypadku niewielkich pożarów.

Kiedy stosować gaśnice proszkowe?

Uniwersalność i niska cena to powody, dla których gaśnice proszkowe możemy spotkać w wielu różnych miejscach. Kiedy jednak możemy stosować to urządzenie gaśnicze? Wykorzystywane jest ono zarówno w przypadku konieczności gaszenia pożarów z grupy A, B, jak i C. Pożary typu A dotyczą ciał stałych. Typu B z kolei cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła. Pożary typu C zaś dotyczą gazów palnych, takich jak na przykład metan, wodór czy gaz ziemny. Co istotne, gaśnice proszkowe można wykorzystywać również w przypadku gaszenia urządzeń elektrycznych, jednak wyłącznie tych o napięciu poniżej 1000 V.

Gdzie można kupić gaśnicę proszkową?

Ze względu na to, że gaśnice proszkowe pozwalają gasić zarówno pożary ciał stałych, cieczy, jak i gazów, a więc wyróżniają się dużą uniwersalnością i niską ceną, są chętnie nabywane nie tylko przez zarządców budynków użyteczności publicznej, ale również klientów indywidualnych. Warto mieć gaśnicę proszkową zarówno w swoim aucie, jak i domu. Decydując się na zakup takiego produktu, warto jednak postawić na gaśnicę, która spełnia rygorystyczne normy jakościowe i obowiązujące w Polsce przepisy przeciwpożarowe. Takie produkty oferują zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe zajmujące się dystrybucją sprzętu przeciwpożarowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij