Jak wydostać się ze spirali zadłużenia? Czy to możliwe?

Według danych KRD z 2018 roku Polacy są zadłużeni na łącznie 43 mld złotych. Rekordzista jest winny aż 72 mln. Niestety z roku na rok rośnie też liczba dłużników, wszak coraz więcej osób ma problem ze spłatami kredytów. Wielu z nich znajduje się już w spirali zadłużenia. Czy można się z niej wydostać?

Zadłużenie rośnie z roku na rok

Niestety zadłużenie Polaków rośnie z roku na rok i już osoby do 25 roku życia często są dłużnikami widniejącymi w KRD. Aktualna sytuacja spowodowana pandemią i restrykcjami sprawia, że zadłużenie rośnie jeszcze szybciej, a wiele osób zostaje bez środków do życia, bo niestety nie każdy może skorzystać z tarczy ochronnej. Jednak nie tylko to sprawia, że Polacy są tak zadłużeni. Problemy z pracą, nieodpowiednie decyzje biznesowe, ale i życie ponad stan to powodują. W spirali zadłużenia są tak naprawdę osoby w każdym wieku, a najgorsze co mogą jeszcze zrobić, to branie kolejnych kredytów czy pożyczek oczywiście z instytucji parabankowych, bo będąc dłużnikiem nie ma się co liczyć na pozytywną decyzję kredytową z banku. Tutaj pojawia się pytanie: co w takiej sytuacji można zrobić? Odpowiedź jest trudna. Na pewno warto skontaktować się z prawnikami, którzy oferują pomoc dla dłużników.

Unikaj parabanków

Będąc osobą zadłużoną nie można unikać odpowiedzialności i liczyć na to, że dług zniknie. Otóż trzeba dołożyć wszelkich starań, aby problemy finansowe malały, a nie powiększały się. Zatem absolutnie nie należy brać kolejnych kredytów, tym bardziej, że będziecie mieć problem z ich spłaceniem. Nie można także zapominać, że oprocentowanie jest bardzo wysokie, przez co zadłużenie w krótkim czasie może powiększyć się kilkakrotnie. Wiele osób zastanawia się nad pożyczkami parabankowymi pod zastaw, ale niestety i ich umowy są tak skonstruowane, że spłacenie zadłużenia jest niemal niemożliwe, przez co bardzo łatwo utracić dorobek życia.

Idź na ugodę jeżeli to możliwe

Jeżeli otrzymujecie pisma od komornika, to absolutnie nie powinniście ich bagatelizować, bo niestety już tylko krok, aby została przeprowadzona egzekucja komornicza, która może być dla Was bardzo niekorzystna. Przede wszystkim otrzymując pismo od komornika natychmiast należy na nie odpowiedzieć i umówić się na spotkanie. Pamiętajcie, że lepiej załatwić sprawę polubownie niż mieć egzekucję, tym bardziej, że zawsze jest szansa na porozumienie. W niektórych szczególnych przypadkach komornik jest w stanie umorzyć część długu, ale i Wy musicie coś zaoferować, a więc powinniście rozpocząć spłacanie zadłużenia w stopniu maksymalnym, na jaki możecie sobie pozwolić. Jeżeli macie samochód, to lepiej go sprzedać i przeznaczyć na poczet długów, bo i tak jeżeli dojdzie do egzekucji komorniczej, to go stracicie. Jeżeli dysponujecie innymi nieruchomościami, to znowu należy podjąć się sprzedaży przynajmniej części majątku, bo po drugiej stronie są osoby, którym jesteście winni pieniądze i oni także mogą nie mieć środków do życia.

Mediacje i pomoc dla mocno zadłużonych

Coraz więcej kancelarii adwokackich oferuje pomoc dla osób mocno zadłużonych. Prawnicy mogą reprezentować Was podczas spraw w sądzie, ale i mediacji. Dzięki temu macie szanse na uzyskanie dobrych warunków spłaty. Ale jednak musicie liczyć się z tym, że sprzedaż nieruchomości czy ruchomości będzie konieczna, chyba że macie jakieś inne dochody. Warto także zastanowić się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Z roku na rok rośnie liczba osób, która decyduje się na taki krok. Dzięki tej metodzie można poczuć ulgę psychiczną, ale ma się też pewność, że spirala zadłużenia nie będzie ciągle rosła. Jednak oczywiście trzeba pamiętać, że Wasz majątek stanowi wtedy masę upadłościową. Oznacza to, że Wasz majątek będzie sprzedany na poczet zaspokojenia wierzycieli, dopiero następnym krokiem jest umorzenie ewentualnych niespłaconych zobowiązań.

Absolutnie nie należy spłacać jednego kredytu, następnym. Każdy zadłużony jest zobligowany do spłaty zaległości, co często wiąże się z koniecznością sprzedaży majątku bądź też poszczególnych jego części. Jeżeli macie taką możliwość, to warto skorzystać z mediacji, gdyż wtedy może uda się Wam uzyskać dobre warunki spłaty. Innym rozwiązaniem jest także ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij