Termomodernizacja budynków wykończonych azbestem. Jak ją skutecznie przeprowadzić

Termomodernizacja budynków wykończonych azbestem. Jak ją skutecznie przeprowadzić?

Zgodnie z unijnym prawem wszystkie budynki, które zawierają azbest muszą zostać poddane gruntownemu remontowi, który pozwoli na usunięcie tego materiału. Niestety nadal znajduje się na wielu dachach, a jak wiadomo jest on bardzo szkodliwy dla środowiska i zdrowia. Dlatego wszyscy, którzy chcą uzyskać dofinansowanie na termomodernizację muszą pamiętać, że najważniejsze jest pozbycie się azbestu. Obecnie w wielu miastach również na to można uzyskać dofinansowanie.

Po pierwsze: wynajmij firmę do usunięcia azbestu

Na samym początku niezbędne jest znalezienie odpowiedniej firmy, która zajmuje się usuwaniem tego materiału, przy czym warto wiedzieć, że pozbycie się azbestu nie jest łatwe, gdyż w zależności od gęstości objętościowej dzieli się on na kilka rodzajów i metodę usuwania należy dobrać do danego typu materiału. Przykładowo azbest miękki szybko ulega uszkodzeniu i emituje przez to dużą ilość zanieczyszczeń do powietrza. Bardzo toksyczny jest też azbest twardy, przy czym o jego uszkodzenie jest trudniej. Stosowany był na dużą skalę w latach 80-tych. Często był używany na wielu budynkach z wielkiej płyty. Usuwanie azbestu wymaga stosowania się do rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej, które jasno określa wszelkiego rodzaju wymagania, przy czym najważniejszy jest system oceny stanu. Następnie po weryfikacji dokonuje się jego usunięcia, przy czym dana firma musi posiadać na to zezwolenie, a personel musi być odpowiednio przeszkolony i dodatkowo posiadać specjalistyczną odzież ochronną.

Po drugie: Wymiana okien i drzwi

nowe drzwiDopiero po usunięciu azbestu można przejść do kolejnych prac. Niezbędna jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, gdyż jak powszechnie wiadomo wiele ciepła ucieka właśnie przez nią, co generuje wysokie rachunki. Oczywiście można także pomyśleć o uszczelnianiu okien. Jeżeli jednak zamierzacie postawić na wymianę, to trzeba pamiętać, że nie powinno się na nich oszczędzać. Bardzo ważny parametr to współczynnik przenikania ciepła. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj ramy. Najczęściej polecane są aluminiowa i plastikowa, które najlepiej zatrzymują ciepło. Jednak nawet najlepszej jakości okna czy drzwi bez odpowiedniego montażu nie będą skutecznie chronić przed ucieczkami ciepła. Dlatego najlepiej zastosować piankę poliuretanową, która wypełnia nawet najdrobniejsze szczeliny.

Po trzecie: Ocieplenie

ocieplanie pianąWiele starszych budynków nie jest ocieplonych, co niestety powoduje, że aby ogrzać dom konieczna jest duża ilość opału. Dlatego dofinansowanie na termomodernizację obejmuje również ocieplenie budynku, przy czym dotyczy to nie tylko ścian zewnętrznych, ale również dachu i poddasza. Na elewację najczęściej stosuje się styropian, który świetnie utrzymuje ciepło, jest także materiałem trwałym ,który nawet po wielu latach nie traci swoich właściwości. Z kolei do ocieplania poddasza polecane są dwa rozwiązania. Można wybrać wełnę mineralną albo piankę poliuretanową. Drugie rozwiązanie jest droższe jednak daje większą pewność trwałości izolacji i nie wystąpienia mostków termicznych. Również montaż takiego ocieplenia jest szybszy. Bardzo duże znaczenie ma także ocieplenie dachu. Do tego celu można stosować specjalne łaty, jednak w przypadku bardzo starych pokryć dachowych czasami konieczna jest wymiana całej okrywy. Doskonałe właściwości ma koramika. Jednak jest ona znacznie droższa niż blachodachówka, ale niewątpliwie taka inwestycja jest zdecydowanie bardziej opłacalna.

Po czwarte: wymiana pieca na nowocześniejszy

Oczywiście nie można także zapomnieć o wymianie pieca na nowoczesny i ekologiczny, przy czym nie musi być on gazowy. Można zdecydować się także na węglowy, a nawet na pellet, pod warunkiem, że spełnia on najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Doskonałym wyborem są piece kondensacyjne, które dodatkowo zyskują ok. 20% energii. Zatem rachunki za ogrzewanie znacząco się zmniejszają.

Warto zdecydować się na termomodernizację budynków wykończonych azbestem. Dzięki temu można zaoszczędzić, ale co najważniejsze zadbać o swoje zdrowie. Oczywiście przed samą inwestycją konieczne będzie wykonanie audytu energetycznego i na tej podstawie zostaną dobrane najlepsze rozwiązania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij