Smart Home – wygoda i oszczędności

Smart Home – wygoda i oszczędności

Żyjemy w świecie, w którym co rusz pojawiają się nowe technologie i urządzenia. Niektóre z nich to jedynie zbędne gadżety. Jednak są i takie, które w znaczący sposób ułatwiają nasze codzienne funkcjonowanie. Tak też jest z systemem Smart Home, czyli inteligentnym sterowaniem domem. Czym jest ten system, jak może Ci pomóc w codziennym życiu i co w tym temacie ma do powiedzenia firma Samsung?

Smart Home – co to takiego?

Wiele się teraz mówi o smart home. Czym on jest w praktyce? W dosłownym tłumaczeniu smart home to inteligentny dom. Inteligentny, czyli taki, który ułatwia Ci codzienne czynności – sprzątanie, gotowanie czy chociażby pranie. Idea inteligentnego domu polega na sterowaniu połączonymi ze sobą urządzeniami, wchodzącymi w skład całego systemu, za pomocą jednego, nadrzędnego – którym w większości wypadków jest telefon. Najczęściej robi się to przy pomocy aplikacji. Co więcej, może się to odbywać z dowolnego miejsca na świecie, z dostępem do WiFi lub internetu. Ten inteligentny system jest w stanie sprawić, że Twoje życie będzie dużo prostsze, ale i bardziej oszczędne.

Jak zamienić zwykły dom w smart dom?

Istnieją dwa sposoby podłączania urządzeń do systemu smart domu – przewodowo lub bezprzewodowo. Oczywiście dużo prostszy jest system bezprzewodowy, przede wszystkim dlatego, że nie musisz planować go już na etapie budowania domu. Taki system możesz wdrożyć w każdej chwili. Wystarczy zakupić odpowiednie sprzęty z wbudowanym modułem WiFi.

Zanim zakupisz konkretne wyposażenie, warto przemyśleć, z urządzeń jakiego producenta będziesz korzystać. Najlepiej wybrać jednego, np. Samsung, ponieważ łączenie ze sobą urządzeń kilku producentów może być problematyczne. Ponadto może się okazać, że każdy ze sprzętów będzie wymagał sterowania za pomocą innej aplikacji. A to jest już dość kłopotliwe. Wybierz takiego producenta, który oferuje dużą ilość urządzeń. Przykładowo w ofercie Samsung znajdziesz pralki, suszarki, odkurzacze, piekarniki, telewizory, telefony czy lodówki. Wszystkie te produkty sterowane są za pomocą jednej tylko aplikacji – SmartThings*.

Inteligentne sterowanie domem – jakie ma zalety?

Chyba najważniejszą zaletą inteligentnego domu jest wygoda. Wyobraź sobie, że możesz siedzieć wygodnie na kanapie przy ulubionym serialu i włączyć pralkę, nie wstając z miejsca. Możesz też podkręcić ogrzewanie czy przygasić światło albo sprawdzić, za ile będzie gotowa potrawa, którą właśnie przygotowujesz w piekarniku. Ze smart home możesz kontrolować wiele urządzeń zdalnie – nawet nie będąc w ich zasięgu. Przykładowo siedząc w pracy sprawdzisz, czy wszystkie urządzenia zostały wyłączone.

Jednak dla wielu osób dużo ważniejszą zaletą inteligentnego sterowania domem są oszczędności – zarówno czasu, jak i pieniędzy. Inteligentne aplikacje, takie jak SmartThings nie tylko sterują konkretnymi urządzeniami, ale też potrafią dostosować ich działanie tak, by zaoszczędzić energię. W aplikacji SmartThings znajdziesz godzinowe, codzienne, tygodniowe, a nawet miesięczne podsumowanie zużycia energii wszystkich podłączonych sprzętów. Dzięki temu możesz sprawdzać, które urządzenie zużywa najwięcej energii, by zmienić swoje przyzwyczajenia dotyczące jego użytkowania. Bardzo przydatnym trybem jest AI Energy Mode**, dzięki któremu urządzenia przełączają się w tryb oszczędzania, tak by zużycie energii było jeszcze mniejsze.

Zdalne sterowanie urządzeniami w domu może skutecznie zaoszczędzić również Twój czas. Chcesz podgrzać potrawę, która jest w piekarniku? Możesz to zrobić siedząc w autobusie, w drodze z pracy do domu. Szykujesz posiłek dla rodziny i nie pamiętasz, jakie parametry pieczenia ustawić? Nie musisz tracić czasu na przeszukiwanie internetu. Kamera AI Pro Cooking może rozpoznać danie i zaproponować odpowiednie parametry, tak by jedzenie było dobrze dopieczone.

Inteligentny Dom Samsung – z jakich urządzeń możesz korzystać?

Obecnie praktycznie każde urządzenie może mieć wbudowany moduł WiFi, ułatwiający sterowanie nim. W przypadku marki Samsung tych produktów jest naprawdę sporo. Przede wszystkim są to wszelkie urządzenia AGD, czyli pralki, lodówki, suszarki, zmywarki oraz odkurzacze. Funkcjonalność aplikacji SmartThings będzie tak naprawdę zależeć od konkretnego urządzenia. Przykładowo w przypadku odkurzacza możesz zdalnie opróżnić pojemnik, sprawdzić historię odkurzania czy zdiagnozować i naprawić usterki. Używając SmartThings do obsługi piekarnika masz możliwość sprawdzenia, jak przebiega proces gotowania czy skontrolować ustawienia piekarnika. Ponadto dzięki aplikacji SmartThings Cooking*** możesz też zaplanować posiłki na cały tydzień i otrzymywać spersonalizowane przepisy.

Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć powiesić pranie, które leży w pralce? Ile razy trzeba było ponownie uruchomić cykl, bo okazało się, że ubrania są w pralce już od 2 dni? Teraz, gdy tylko pralka skończy cykl, dostaniesz powiadomienie na telefon czy smartwatch, by móc od razu zająć się ubraniami. Co więcej, dzięki temu, że wszystkie urządzenia są ze sobą połączone, możesz dostać powiadomienie o zakończonym cyklu prania na telewizor, gdy aplikacja zobaczy, że właśnie jest włączony. Wszystko po to, by nie przegapić zakończenia prania nawet wtedy, gdy wciągnie Cię ulubiony serial.

Poza urządzeniami AGD za pomocą aplikacji SmartThings obsłużysz też telewizor, telefon, słuchawki bezprzewodowe czy smartwatch. Na przykład, gdy zostawisz gdzieś słuchawki, aplikacja poinformuje Cię o tym. Z Samsung inteligentny dom jest w zasięgu Twojej ręki.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Aplikacja SmartThings wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej oraz konta Samsung Account. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Aplikacja jest kompatybilna z systemami Android w wersji co najmniej 8.0 (2GB pamięci RAM lub więcej) oraz z systemem iOS w wersji co najmniej 13.0. Dotyczy wybranych urządzeń. Szczegóły, w tym pełna lista kompatybilnych z aplikacją urządzeń Samsung, dostępna na https://www.samsung.com/pl/apps/smartthings/.

**Funkcjonalność dostępna w wybranych urządzeniach Samsung. Tryb AI Energy Mode może różnić się w zależności od kraju, regionu lub urządzenia. Za pomocą tego trybu można przełączyć wszystkie kompatybilne inteligentne urządzenia w tryb oszczędzania energii automatycznie lub wtedy, gdy szacowany miesięczny rachunek za energię elektryczną przekroczy ustaloną wartość (na przykładzie lodówki: optymalizacja prędkości i pracy sprężarki oraz dostosowanie temperatury zamrażarki). Zużycie energii i szacowany koszt wyświetlane w SmartThings Energy mogą różnić się od rzeczywistego zużycia i kosztów. Moduł AI Energy dotyczy wybranych urządzeń.

***Wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej, konta Samsung Account i aplikacji Samsung SmartThings.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij