Sadzenie roślin krok po kroku – nie takie łatwe ja się wydaje. Poradnik dla początkujących i średniozaawansowanych

Sadzenie roślin krok po kroku – nie takie łatwe ja się wydaje. Poradnik dla początkujących i średniozaawansowanych

Wiele osób marzy o własnym ogródku. Jednak, gdy już nastaje ta piękna chwila i można przejść do pracy okazuje się, że większość z nas nie ma zwyczajnie o tym pojęcia, a przez to ogród przypomina raczej pobojowisko niż miejsce, które zachwyca swoją estetyką. Wbrew pozorom sadzenie roślin w ogrodzie jest czynnością stosunkowo skomplikowaną, jednak stosując nasze sprawdzone rady, gwarantujemy, że odniesiecie sukces.

Krok pierwszy: pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu terenu

Na samym początku konieczne jest dokładne oczyszczenie terenu, co może być najbardziej pracochłonne i czasochłonne. Należy przede wszystkim pozbyć się wszelkiego rodzaju kamieni oraz darni. Teraz możemy przejść do usuwania chwastów. Odchwaszczanie nie jest czynnością nader przyjemną, jednak jest niezbędne, gdyż w innym przypadku wyrastające w dużych ilościach chwasty mogą zniweczyć nasz plan na piękny ogródek. Niestety kolejną przeszkodą jest gleba, a zasadniczo problem pojawia się wtedy, gdy pod jej cienką powłoką występuje duża ilość piasku. Dlatego też często konieczne jest nawożenie, czyli dodanie kompostu do gleby, ale również przywiezienie dodatkowych kilku ton żyznej ziemi.

Krok drugi: czas na przygotowanie dołka

Następnym etapem będzie przygotowanie dołka do sadzenia roślin. W razie konieczności pamiętajcie o dosypywaniu ziemi, gdyż może się okazać, że będzie jej brakować. Tutaj mamy dla Was radę, a mianowicie każdy dołek powinien być zarówno szerszy, jak i głębszy od wielkości korzenia. Pamiętajcie też, aby na samym dnie umieścić sporą warstwę kompostu, który jest bogaty w składniki odżywcze. Jego rodzaj należy dobierać ściśle pod rodzaj uprawy. Istotne znaczenie ma również odległość pomiędzy poszczególnymi dołkami, zwłaszcza w przypadku roślin ekspansywnych, takich jak byliny ogrodowe.

Krok trzeci: czas na przekopywanie

Nasz kolejny etap jest bardzo ważny i w dużej mierze ma wpływ na to czy odniesiemy sukces jako ogrodnicy. Otóż teraz musimy przejść do etapu umieszczania roślin w dołku. Absolutnie nie może dojść do sytuacji, że korzeń zostaje wygięty bądź złamany. Trzeba także wiedzieć, że korzenie nie mogą zawijać się ku górze. Można je lekko przyciąć i rozdzielić. Wszystkie drzewa i krzewy należy trzymać prosto, a następnie regularnie obsypywać ziemią. Wraz ze wzrostem warto przywiązać je do palika, co zapobiegnie złamaniu. Pamiętajcie jeszcze o udeptaniu podłoża wokół roślin. Można je obsypać warstwą kory ogrodowej, która zatrzymuje w glebie składniki odżywcze i wodę, zapobiegając parowaniu.

Krok czwarty: czas na prace pielęgnacyjne

Otóż trzeba wiedzieć, że każdą posadzoną roślinę należy dokładnie podlać, przy czym obfitość zależy od jej rodzaju i zapotrzebowania. Jednak wielu doświadczonych ogrodników przyjmuje zasadę, że aby roślina przystosowała się do nowych warunków należy ją podlewać bardzo obficie. Po podlaniu musimy także dosypać ziemi, gdyż trzeba liczyć się z tym, że podłoże po krótkim czasie lekko opadnie. Jest to także niezbędne, aby grunt był w każdym miejscu stosunkowo równy. Należy bezwzględnie przestrzegać terminów sadzenia roślin w ogrodzie, gdyż to także wpływa na ich rozwój oraz to, czy przyjmą się w glebie. Jeżeli sadzenie rozpoczynacie jesienią, to musicie zastosować odpowiednio grubą warstwę ściółki bądź też zastosować kopczykowanie.

Krok piąty: sadzenie roślin w koszyczkach

Dość specyficzne jest sadzenie w ogrodzie roślin cebulowych. Ze względu na to, że są one przysmakiem wielu szkodników, takich jak myszy, czy nornice, konieczne jest ich zabezpieczenie przy sadzeniu. Dlatego stosuje się specjalne koszyczki z tworzywa sztucznego. Istotne znaczenie przed posadzeniem ma wyselekcjonowanie cebulek. Muszą być one pozbawione plam, gdyż wskazują one na chorobę cebul. Następnie należy włożyć kilka do koszyczka i posadzić w wybranym dołku. Cebulek nie należy zbyt obficie podlewać, aby nie doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Najlepiej wybierać dla nich umiarkowanie wilgotne stanowisko. Ze względu na to, że tylko z dobrej jakości cebulek rozwijają się okazałe kwiaty, warto zamawiać je ze sprawdzonego źródła. Polecamy zatem odwiedzić sklep: cebulki-kwiatowe.pl, gdzie można znaleźć wiele różnorodnych gatunków.

Niewątpliwie sadzenie roślin w ogrodzie wymaga pewnej wiedzy. Kiedy ją już posiądziesz nie będzie to stanowiło dla Ciebie żadnego problemu, a ogród będzie doskonale się rozwijał.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij