PSZOK mogą pozwolić na skuteczną gospodarkę odpadami. Jak należy je zorganizować?

Tak zwana ustawa śmieciowa nałożyła na każdą gminę obowiązek stworzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To miejsce, gdzie trafiają odpady, które trudno jest zakwalifikować do pięciu podstawowych grup, czyli wielkogabarytowe, niebezpieczne i elektrośmieci. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób zorganizować taki punkt, aby był przyjazny dla mieszkańców gminy.

Po pierwsze: wybór odpowiedniej lokalizacji

Obowiązek segregacji odpadów jest znany już małym dzieciom, ale niestety nie wszystko może trafić do pojemników na szkło, tworzywa sztuczne i metal, odpady mieszane, biodegradowalne, czy papier. Wszak mamy jeszcze odpady po lekach, zużyte ubrania i buty, które nie mogą trafić do kontenerów dla potrzebujących, zużyty sprzęt elektroniczny, odpady zielone, zużyte opony czy odpady budowlane. Niektóre odpady są niebezpieczne inne mogą fermentować i wydzielać nieprzyjemną woń, dlatego lokalizacja PSZOK ma bardzo istotne znaczenie. Powinien on znajdować się jak najbliżej centrum, a jednocześnie w oddaleniu od zabudowań, tak by obecność składowiska nie stanowiła dyskomfortu dla mieszkańców osiedli, czy budynków użytku publicznego takich jak szkoły, szpitale, czy urzędy. Jednocześnie do PSZOK powinna prowadzić dobrze utwardzona droga, dostępna z jednej strony dla samochodów ciężarowych dowożących odpady, a z drugiej dla mieszkańców, którzy samodzielnie w godzinach pracy PSZOK przywożą odpady, których nie mogą wrzucić do worków na segregację.

Po drugie: zapewnienie utwardzonej drogi dojazdowej

Jak już wspomnieliśmy droga dojazdowa do PSZOK powinna być utwardzona i tu najlepiej sprawdzą się płyty drogowe MON. Często stosuje się je na placach budowy, gdyż dobrze nadają się na drogi tymczasowe i można je transportować z miejsca na miejsce. Jednak są odpowiednie także do budowy stałej drogi dojazdowej. Zastosowanie żwiru i geosiatki do podłoża niekoniecznie się sprawdzi, a inwestycja będzie zbyt kosztowna. Oczywiście jeśli budżet na to pozwala można zdecydować się na klasyczną drogę asfaltową.

Po trzecie: wybudowanie boksów, w których znajdą się kosze na poszczególne odpady

Warto zająć się samym PSZOK. Zatem jak powinien być zorganizowany? Przede wszystkim trzeba wybudować w nim boksy do składowania materiałów wielkogabarytowych, a także oddzielone od nich boksy na odpady niebezpieczne, dla których przeznaczone są specjalne pojemniki. Oczywiście te ostatnie nie mogą być ze sobą wymieszane. Zatem mamy osobne miejsce do składowania zużytych akumulatorów czy baterii. Boksy najlepiej zbudować z betonów ogniotrwałych. Materiał, z którego powstaną musi bowiem posiadać wytrzymałość ogniową na najwyższym poziomie. Możemy tu polecić betony ogniotrwałe REI 360, które zatrzymają w razie zaprószenia ognia czy samozapłonu ognisko pożaru aż na sześć godzin.

Po czwarte: stworzenie dobrego harmonogramu i systemu informacyjnego

Aby PSZOK mógł działać w sposób zorganizowany potrzebny jest harmonogram odbioru poszczególnych materiałów. Może on dotyczyć zarówno ich odbioru od mieszkańców, jak i dowożenia ich na miejsce składowania. Bardzo często gminy decydują się na współpracę ze szkołami, aptekami czy urzędami w zakresie zbiórki odpadów elektrycznych, elektronicznych, makulatury czy zużytych leków. Te ostatnie odbierają punkty apteczne. W ten sposób mieszkańcy, którzy mają gorszy dostęp do PSZOK mogą skorzystać z dedykowanych kontenerów i pozbyć się trudnych odpadów. W niektórych miastach punkty zbiórki stawiane są w formie niewielkich boksów, nieco przypominających paczkomaty przy przystankach autobusowych, co także może być dobrym pomysłem. Warto również zorganizować dobry system informacyjny. Niezbędne będzie chociażby stworzenie strony internetowej PSZOK, gdzie publikowane będą wszelkie zmiany w harmonogramie i nowe wytyczne odnośnie odpadów. Tu mieszkańcy będą mogli znaleźć również szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie odpady mogą przywozić do PSZOK. Oprawa graficzna powinna być przyjazna, można nawet stworzyć krótkie opowiadanie dla dzieci dotyczące konieczności segregacji odpadów i tego jak działa PSZOK, bowiem edukacja od najmłodszych lat jest bardzo ważna.

Właściwe zorganizowanie PSZOK wymaga odpowiedniego planu. Warto również organizować kampanie informacyjne i edukacyjne dla mieszkańców, aby świadomość ekologiczna była coraz większa i powstawało coraz mniej dzikich wysypisk śmieci, z wyrzuconymi oponami i innymi odpadkami, np. budowlanymi, które powinny trafić do PSZOK.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij