Czy brak seksu w małżeństwie może być powodem rozwodu?

Seks w małżeństwie wydaje się czymś naturalnym, ale jednak nadal są związki, w których cielesność nie ma zupełnie znaczenia. Jednak są osoby, które uważają, że seks jest nieodłącznym elementem związku między dwojgiem ludzi, dlatego też współżycie traktują wręcz jako obowiązek. Zatem tu pojawia się pytanie: czy, gdy seksu zabraknie można starać się o rozwód i czy jest to w ogóle powód?

Stare prawo – nowe myślenie

Bądźmy szczerzy, prawo w niektórych aspektach jest nieco przestarzałe. Nie inaczej wygląda sprawa zawierania małżeństw, wszak wedle prawa choćby kościelnego małżeństwo służy prokreacji i jego celem jest płodzenie dzieci. Ale jak wiadomo myślenie, że posiadanie dzieci jest obowiązkiem można już wrzucić do kosza, w końcu każdy z nas ma wolny wybór i powinien robić to co czuje i na co ma ochotę i jeżeli nie ma potrzeby posiadania dzieci, to absolutnie nie powinien się do tego zmuszać, ani też innych zmuszać. Wolność wyboru to nasze prawo i druga strona musi to zaakceptować, a jeżeli tego nie robi to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z porad prawnych.

Gdy jedna strona chce, a druga nie

Seks musi być dobrowolny i nie można się do niego zmuszać. W końcu ma dawać przyjemność, a nie być traktowany w kategorii przykrego obowiązku. A więc wniosek nasuwa się tylko jeden: jeżeli nie masz ochoty, to seksu nie uprawiaj i nikt nie może Cię do tego zmuszać nawet mąż. Choć małżeństwo wydaje się być ściśle związane z seksem to nadal, aby go uprawiać zgoda musi być obustronna. Niestety nadal sporo kobiet doświadcza gwałtu małżeńskiego, a przerażające jest to, że niektóre środowiska to przestępstwo bagatelizują uznając, że w końcu mąż nie może zgwałcić żony, bo uprawianie seksu leży w jej obowiązku i zwyczajnie jemu przysługuje prawo korzystanie z niego. A tak nie jest! Ze współżycia mają czerpać przyjemność obie strony i w żadnym wypadku nie należy ulegać presji drugiego człowieka, czyli męża. Wolność jest prawem każdego z nas i przemoc seksualna czy zgadzanie się na seks tylko po to, aby partner się nie obraził bądź by uniknąć kłótni nie powinno mieć miejsca. Niestety taka kobieta jest już ofiarą przemocy psychicznej. Jeżeli i Ty jej doświadczasz to czym prędzej należy zostawić partnera. Warto skorzystać z pomocy adwokata Zambrów, Warszawa czy Zakopane – niestety niezależnie od miejsca zamieszkania wiele kobiet doświadcza przemocy ze strony osoby, która powinna być najbliższa, czyli męża.

A co mówi polskie prawo?

Choć gwałt w małżeństwie jest zabroniony polskim prawem, to nadal seks uważany jest jako jeden z obowiązków. Zatem jeżeli nie wypełnia się go należycie to można starać się o rozwód. Otóż partner może się z Tobą rozwieść jeżeli przez rok nie utrzymujecie kontaktu fizycznego i owy rozwód otrzyma. Nie oznacza to wcale, że tylko po to masz współżyć, aby do rozwodu nie doszło. Na seks musi być przyzwolenie obu stron. Swoją drogą jeżeli zmuszasz się do seksu, to wystarczy porozmawiać z partnerem, gdyż niestety nadal wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że partnerki robią to tylko dla nich, choć nie mają ochoty, a po owym akcie czują się zbrukane.

„Białe” małżeństwa też istnieją

Miejcie takie małżeństwo na jakie macie ochotę, ważne aby Wam obojgu było dobrze. Nie patrzcie co myślą o Was inni i czy Was oceniają. Dlatego też, jeżeli oboje seks traktujecie jako przykry obowiązek, zostańcie „białym” małżeństwem, bo przecież miłość to coś więcej niż tylko akt cielesny. Jeżeli jedno z Was nie ma ochoty to zawsze można wybrać formę terapii i udać się do seksuologa. Ale istnieje także inne rozwiązanie, zatem związek otwarty, a więc przyzwolenie na zdrady, ale w takim układzie akty seksualne traktowane są raczej jako jednorazowe. Możliwości jest sporo, najważniejsze jest jednak to, aby Wam było dobrze, choć otwarte związki nie zawsze się sprawdzają, bo po jakimś czasie czasami dochodzi do zazdrości, a zazdrość to naprawdę zły doradca.

Powtórzymy jeszcze raz: seks w małżeństwie uprawia się dlatego, że się chce i czerpie z tego przyjemność, a nie dlatego, że według niektórych to obowiązek. Zatem na współżycie zawsze musi być zgoda obu stron, a gdy jedna odmawia to mamy do czynienia z gwałtem małżeńskim.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij