stare oczy

Jak dbać o wzrok po 60-tce? Krótko i na temat

Nasz narząd wzroku się starzeje, podobnie jak całe ciało i wszystkie narządy. Jednak tak jak możemy zapobiegać oznakom starzenia czy je opóźniać, dbać o kondycję i dobrą dietę, by utrzymać również narządy w dobrym stanie, tak również powinniśmy dbać o wzrok. Dlatego w dzisiejszym poradniku podpowiemy jak należy dbać o wzrok w wieku senioralnym, czyli po 60 roku życia.

Nawilżanie oczu to podstawa

starzecCzęste korzystanie z komputera czy długotrwałe oglądanie telewizji może prowadzić do powstania tzw. zespołu suchego oka. Jeśli pomieszczenia są niedostatecznie wietrzone i w pokoju panuje suche środowisko, tym bardziej senior narażony jest na wystąpienie dolegliwości związanych z ZSO. Jakie to objawy? Oczy pieką, często także swędzą. Bywa również i tak, że ma się uczucie jakby pod powiekami znajdował się piasek. To typowe symptomy na które należy zwrócić uwagę. Warto zatem zaopatrzyć się w krople z kwasem hialuronowym i regularnie nawilżać oczy. Takie nawilżenie będzie potrzebne szczególnie dla tych osób, które sporo pracują przed ekranem komputera, wszak wiele osób pracuje znacznie dłużej niż do 60 roku życia. Oczy są przesuszone w wieku starszym również dlatego, że produkują mniej łez, dlatego należy nawilżać je dodatkowo, podobnie jak nawilża się skórę.

Jaskra i zaćma – choroby wieku podeszłego

Bardzo powszechną chorobą wieku podeszłego jest jaskra. Predyspozycje genetyczne, wysoki cholesterol i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego prowadzą do pojawienia się zespołu dolegliwości związanych z jaskrą, czyli znacznym pogorszeniem widzenia. Niestety ten objaw występuje wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Kiedy zauważy się nagły ubytek widzenia, czym prędzej należy udać się to specjalisty, by zrobić badania narządu wzroku. Jeśli okaże się, że rzeczywiście mamy do czynienia z tą chorobą, wtedy pozostaje przeprowadzenie operacji. Po niej narząd wzroku powinien się zregenerować, dlatego polecana jest rehabilitacja. Zarówno w diagnostyce, jak i późniejszej rekonwalescencji pomoże ortoptysta. Warszawa jest miastem, gdzie wielu seniorów skorzystało już z refundowanej przez NFZ operacji jaskry, a także późniejszych ćwiczeń, które pozwoliły na powrót do codziennej aktywności i przywrócenie sprawności widzenia na satysfakcjonującym poziomie. Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy i seniorem, to czym prędzej powinieneś umówić się na konsultacje, wszak wzrok masz tylko jeden. Seniorzy z innych rejonów Polski bez problemu znajdą specjalistów w swoim województwie i najczęściej najbliżej okolicy. To nie jedyny zakres pracy ortoptysty. W Warszawie i innych miejscowościach możesz skorzystać również z diagnostyki zaćmy. W tym przypadku osoba cierpiąca na tą chorobę widzi świat „za mgłą”. Towarzyszyć tego mogą zaburzenia w ocenie odległości czy upośledzenie widzenia przy świetle dziennym. W tym przypadku także można pozbyć się tego problemu, a operacja jest obarczona bardzo małym ryzykiem powikłań.

Ćwiczenia narządu wzroku

dziadekJeśli długo pracuje się przed komputerem i jest się w wieku dojrzałym koniecznie trzeba robić sobie przerwy przy pracy. Co kilkanaście minut należy przenosić wzrok na dal, aby dać oczom odpocząć. Ponadto należy pamiętać, by korzystając z komputera siedzieć minimum 50 cm od ekranu. Jeśli ma się problem z widzeniem z tej odległości należy po prostu zainwestować w dobrej jakości okulary. Jednak o tym, jakie wybrać powiemy za chwilę. Poza odwracaniem wzroku i patrzeniem w dal są jeszcze inne przydatne ćwiczenia. Mianowicie można kreślić wzrokiem ósemki lub fale. Można również zdecydować się na palming, czyli zasłanianie oczu dłońmi i przywoływanie przyjemnych wspomnień. Taka technika relaksacyjna pozytywnie wpływa na utrzymanie narządu wzroku w lepszej kondycji.

Dobór odpowiednich okularów jest bardzo ważny

Problem po 60 roku życia wszystkich osób bez wyjątku to starczowzroczność, czyli upośledzenie zdolności gałki ocznej w dostosowywaniu się do warunków, czyli trudności w akomodacji. Gałka oczna nie ma już takich możliwości uwypuklania się i kurczenia jak wcześniej, przez to wzrok wraz z wiekiem się pogarsza. Aby poradzić sobie z presbiopią należy dobrać odpowiednie okulary. Tu w wielu przypadkach polecane są okulary progresywne. Można je dobrać do poziomu aktywności na co dzień. W tym pomoże specjalista w salonie optycznym. Trzeba pamiętać, by w żadnym wypadku nie decydować się na okulary z supermarketu, gdyż ich używanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dbanie o wzrok jest ważne w każdym wieku, jednak po 60 roku życia w szczególności. Należy pamiętać, by nie męczyć wzroku wieczorem i zawsze włączać dodatkowe światło, gdy korzysta się z komputera bądź też czyta książki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij