Czy księga wieczysta jest obowiązkowa?
O księdze wieczystej mówi się najczęściej przy sprzedaży lub kupnie nieruchomości. Jest to dokument, który powinno posiadać każde mieszkanie, dom czy działka. Są w nim zawarte wszelkie niezbędne informacje o danej nieruchomości. Jak założyć księgę wieczystą i co warto wiedzieć o tym dokumencie?
Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta to dokument, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Jest on publicznie dostępny, wystarczy znać numer dokumentu, by sprawdzić go w internecie. W księdze wieczystej znajdują się informacje o konkretnej nieruchomości. Są one podzielone według działów, I to oznaczenie nieruchomości i spis praw związanych z własnością, II to oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego, III to ograniczone prawa rzeczowe, roszczenia ciążące na nieruchomości itp., a IV to hipoteki. Choć posiadanie księgi wieczystej nie jest obowiązkowe, warto zadbać o to, by każda nieruchomość ją miała. Jak założyć księgę wieczystą podpowiada https://abcporady.pl, można zrobić to samodzielnie lub z pomocą notariusza. Mało jest mieszkań czy domów bez ksiąg wieczystych, choć takie się zdarzają. Wówczas mogą być prowadzone dla nich tzw. zbiory dokumentów.
Zakup mieszkania bez księgi wieczystej
Przeważnie przy oglądaniu mieszkania pada pytanie o księgę wieczystą. W końcu dzięki niej można dowiedzieć się, kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości i czy nie jest ona w żaden sposób obciążona. To daje zainteresowanemu pewność, że nie kupuje kota w worku. Co jednak robić, gdy okazuje się, że wybrane mieszkanie nie ma księgi wieczystej? Wówczas mogą pojawić się problemy, choć nie przekreśla to oczywiście szans na zakup wymarzonej nieruchomości. Daje to nawet możliwości negocjacyjne dla kupującego. Jest to jednak większy stres. Mieszkanie trzeba bowiem dokładnie sprawdzić, stan prawny jest w tym przypadku nieznany. Konieczne będzie więc poproszenie o inne dokumenty, które potwierdzą, że dana osoba jest właścicielem lokalu. Może to być akt notarialny nabycia nieruchomości, postanowienie sądu informujące o nabyciu spadku, decyzja administracyjna lub wypis z ewidencji gruntów.
Decydując się na zakup nieruchomości, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta, należy liczyć się z trudnościami w staraniu się o kredyt hipoteczny. Dla niektórych banków jest to sytuacja zwiększająca ryzyko. Ubieganie się o kredyt może być więc bardziej czasochłonne i kosztowne, jednak nie jest niemożliwe.
Kto może założyć księgę wieczystą?
Jeśli dana nieruchomość nie ma księgi wieczystej, warto pomyśleć o tym, żeby ją założyć. Kto może to zrobić? Oczywiście właściciel mieszkania, domu lub działki, ale nie tylko. Prawo do tego mają też posiadacze spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu, osoby, którym przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości i wierzyciele, którzy mają takie prawo. Księgę wieczystą może założyć również państwowa jednostka organizacyjna, jeśli nieruchomość jest przedmiotem użytkowania wieczystego przez państwo.