Problem z nerkami? Zapisz się na badanie USG układu moczowego!

Nerki stanowią jeden z najważniejszych narządów organizmu człowieka. Odpowiadają one nie tylko za wytwarzanie moczu, ale także za usuwanie z krwi toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, regulację ciśnienia tętniczego krwi czy utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej ustroju.

Nic zatem dziwnego, że choroby nerek w ogromnym stopniu wpływają na stan ogólny chorego i jego samopoczucie. W diagnostyce i leczeniu schorzeń tego narządu szczególne znaczenie ma USG układu moczowego. Dowiedz się kiedy warto wykonać to badanie!

Co może świadczyć o rozwijającej się chorobie nerek?

Choroby nerek mogą mieć bardzo zróżnicowany przebieg. Nierzadko rozwijają się one długimi miesiącami, nie dając żadnych uchwytnych objawów. Co powinno szczególnie skłonić do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku schorzeń nerek? Do niepokojących symptomów zaliczyć można:

  • ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienia;
  • utrata łaknienia;
  • obrzęki dłoni lub stóp;
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
  • ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa;
  • istotne odchylenia w badaniu ogólnym moczu;
  • objawy dyzuryczne.

USG układu moczowego to jedno z najważniejszych badań obrazowych w diagnostyce chorób nerek

USG układu moczowego to badanie obrazowe, które pozwala na ocenę budowy i struktury nie tylko nerek, ale także pęcherza moczowego czy moczowodów. W rękach doświadczonego specjalisty to nieocenione narzędzie niezwykle pomocne w procesie diagnostycznym. Badanie to wykorzystuje właściwości fali ultradźwiękowej, dzięki czemu jest ono całkowicie bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży czy noworodków. Ogromną zaletą USG układu moczowego jest fakt, że jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.

Jak przebiega USG układu moczowego?

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego wymaga od pacjenta poczynienia pewnych przygotowań. Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym, by uwidocznić dobrze wszystkie jego struktury. W tym celu zaleca się wypicie na 1-2 godziny przed planowanym badaniem co najmniej 1 litra niegazowanej wody. Specjaliści zalecają również, by na badanie USG układu moczowego zgłosić się na czczo, co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku.

Badanie przeprowadzane jest w pozycji lezącej. Na początku specjalista nakłada na skórę brzucha specjalny żel sprzęgający, a następnie przykłada do niej głowicę aparatu ultrasonograficznego. Jej delikatne ruchy pozwalają uwidocznić kolejne struktury badanego układu. Warto podkreślić, że USG układu moczowego to badanie wykonywane w czasie rzeczywistym. Lekarz może poinformować pacjenta o ewentualnych nieprawidłowościach jeszcze w trakcie wykonywania badania. Po jego zakończeniu pacjent otrzymuje wydruk badanych narządów wraz z opisem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij