Jak urządzić mieszkanie w kamienicy 5 ciekawych aranżacji

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? 5 ciekawych aranżacji

Rynek nieruchomości jest naprawdę różnorodny. Niektórzy zamiast wybierać mieszkania na nowoczesnym, strzeżonym osiedlu wolą wybrać takie mieszczące się w kamienicy. Tutaj stają przed wyzwaniem jego wykończenia. Muszą wziąć pod uwagę stan poszczególnych instalacji, wentylacji i dobrać odpowiednie rozwiązania techniczne. Jednak przychodzi również czas na wybór aranżacji i tutaj pojawia się dylemat, czy urządzić mieszkanie w nowoczesnym stylu, czy też zdecydować się na całkowity kontrast do elewacji budynku? A może pójść na kompromis i wybrać jeden z eklektycznych stylów. Dziś przedstawimy 5 ciekawych aranżacji, które sprawdzą się w kamienicy, a materiałami, które się w nich znajdą będą płytki ceramiczne lub kamień naturalny, gdyż każdy z nich może wpisać się zarówno w nowoczesną, eklektyczną, jak i tradycyjną aranżację.

Shabby chic, czyli skandynawska elegancja w eklektycznym wydaniu

Niewątpliwie dobrze jeśli mieszkanie w kamienicy choć odrobinę koresponduje z charakterem zabytkowego budynku. Dlatego styl shabby chic wydaje się tutaj ciekawym wyborem. Postarzany styl skandynawski łączy w sobie elementy takie jak meble z odrapaną farbą, jak i eleganckie żyrandole, czy lustra w zdobionych ramach. Taka pozorna sprzeczność doskonale do siebie pasuje i tworzy eklektyczną aranżację. Tutaj sprawdzą się również meble tapicerowane z pikowaną strukturą na rzeźbionych nogach. Oczywiście zdobienia nie powinny być tutaj przesadne, gdyż jak na odmianę stylu skandynawskiego przystało wnętrze musi zachować pewien rodzaj skromności i prostej, niewyszukanej formy. Dlatego szuka się tu pojedynczych kontrapunktów wyróżniających się na tle postarzanego wnętrza. W kuchni mogą znaleźć się elementy takie jak lampa naftowa, czy porcelana, a także tradycyjny imbryk. Natomiast szafki mogą być wyposażone w przeszklenia. Warto postawić tu również na mebel, który znajdował się w każdej kuchni w latach 50-tych, a mianowicie kredens. Na podłogi świetnie sprawdzą się płytki ceramiczne drewnopodobne, które sprawdzą się także w salonie.

Rustykalne wnętrze niczym z wiejskiego dworku

Pozostając w tradycyjnym klimacie można wybrać także rustykalną aranżację. Tutaj niewątpliwie muszą znaleźć się sporej wielkości meble wykonane z litego drewna. Najlepiej jeśli łóżko w sypialni także posiada drewniane wezgłowie, które może posiadać tradycyjne folkowe rzeźbienia. W takim wnętrzu dużą rolę spełniają odpowiednio dobrane dodatki, a zwłaszcza tekstylia, które powinny pojawić się nawet na ścianach. Drewniane ramki wypełnione hafciarskimi rękodziełami, czy serwetkami wykonanymi na drutach doskonale podkreślą jego charakter. Nie może zabraknąć także folkowych wzorów zaczerpniętych np. z kultury łowickiej czy kurpiowskiej. Wyposażone w nie obrusy, zasłony czy narzuty na wersalkę i fotele, oczywiście posadowione na drewnianych masywnych nogach dodadzą do wnętrza ludową wiejską nutę. W ten sposób tworzy się mieszkanie niczym ze skansenu lub wiejskiego dworku, które niewątpliwie jest nietuzinkowe. Na podłogach może się tu znaleźć kamień naturalny, np. trawertyn czy piaskowiec, natomiast ściany mogą być tradycyjnie pomalowane na pastelowe barwy, zwłaszcza jeśli we wnętrzu znajduje się wiele dekoracji i wzorów na tkaninach.

Kolonialny charakter niczym z wnętrza pałacu

Mieszkanie w kamienicy można urządzić również w stylu kolonialnym, wszak wnętrza kamienic bogatych mieszczan często urządzane były w tym stylu, gdzie inspiracje czerpie się z całego świata. Zatem będą tu dominowały ciemne, ryflowane meble, a także wzorzyste tapety, gdyż styl kolonialny to często styl brytyjski. Na podłogi można wybrać płytki ceramiczne imitujące powierzchnie drewna egzotycznego, bądź przy dużym budżecie właśnie drewniane panele np. merbau. Można postawić również na bardziej egzotyczną odsłonę tego stylu uzupełniając witryny o hinduskie dekoracje, bądź afrykańskie maski zawieszone na ścianach.

Industrialne wnętrze odnoszące się do rewolucji przemysłowej

Rewolucja przemysłowa lat 20-tych przeniosła się do aranżacji wnętrz, gdzie chętnie stosuje się elementy fabrycznych wnętrz w mieszkaniach. Styl industrialny sprawdzi się także w kamienicach, wszak to one dominowały w krajobrazie miejskim tamtych lat. Tutaj nie trzeba ukrywać przyłączy, a widoczne miedziane rurki w łazience dodają odpowiedniego efektu. Meble drewniane w połączeniu z tymi wyposażonymi w metalowe stelaże postawione na podłodze z płytek ceramicznych imitujących beton, to kwintesencja poprzemysłowej aranżacji. Tutaj można postawić również na kamień naturalny, np. w części salonowej na ścianie.

Prowansalska stylistyka w najlepszym wydaniu

Ciekawym wyborem do mieszkania w kamienicy może być również styl prowansalski. Lawendowe, jasnoróżowe i białe barwy są niezwykle kojące dla zmysłów. Na kolory warto postawić w wykończeniu ścian i dodatkach. Natomiast meble powinny być tutaj białe, najlepiej wykonane z drewna sosnowego lub bielonego dębowego czy bukowego. Tutaj niezbędne będą witrynki, toaletki, czy regały wyposażone w przeszklenia ze szprosami. Na podłogę można wybrać naturalne drewno, ale sprawdzą się również płytki drewnopodobne.

Urządzając mieszkanie w kamienicy znajdującej się w Poznaniu, warto odwiedzić tamtejszy salon Klink, gdzie można znaleźć doskonałe płytki ceramiczne i kamienne pasujące do wnętrza. Wcześniej ofertę można przejrzeć na Poznań Klink.pl, aby dokonać wstępnej selekcji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij