Postępowanie o dział spadku – wszystkie kroki: od wniosku do stwierdzenia nabycia spadku

Otwarcie spadku co do zasady następuje w chwili śmierci spadkodawcy, ale nim dojdzie do samego nabycia musi minąć trochę czasu, a niejednokrotnie cały proces spadkowy dodatkowo jest skomplikowany, trudny i długi. Warto więc poznać etapy od momentu wniosku do stwierdzenia nabycia spadku.

Otwarcie spadku – czy to już jego nabycie?

W chwili otwarcia spadku dochodzi do jego nabycia. Warto wiedzieć, że przepisy prawne jasno określają warunki, kiedy do niego dochodzi. I tak, należy wiedzieć, że aby nabyć spadek nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych czynności czy składać wniosków. Jednak, jak się okazuje, nie zawsze jest to takie oczywiste, bo w sytuacji gdy liczba spadkobierców jest większa, to jego podział i ustalenie nabycia są konieczne. Nabycie spadku następuje na mocy prawa. Można przyjąć spadek wprost bądź też z dobrodziejstwem inwentarza, co dokonuje się gdy spadkobierca przez 6 miesięcy wykazał bierność spadkową. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku. Sam dokument ściśle dotyczy tylko warunków formalnych, a więc nabycia spadku i wykazuje jeszcze grupę spadkobierców, określając przy tym, jaka część im przysługuje. Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że nie oznacza to, że już można otrzymać należytą część, bo w tym dokumencie nie znajdują się informacje komu przysługuje nieruchomość, a komu ruchomości.

Dwie drogi stwierdzenia spadku

Stwierdzenie spadku może być bardzo łatwe, ale i bardzo skomplikowane. Wszystko zależy, jaką drogę postępowania się wybierze. Jeżeli wykona się akt poświadczenia dziedziczenia i wszyscy spadkobiercy co do zasady są zgodni, a także dokonali już podziału majątku, to wystarczy, że udadzą się do notariusza, który zatwierdzi owy dokument. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy spadkobiercy nie potrafią się porozumieć. Wtedy też konieczne jest wejście na drogę sądową. Sprawy spadkowe w sądzie często trwają bardzo długo, gdyż sąd musi rozpatrzyć każdy wniosek, przeanalizować dokumentację, a także wydać sprawiedliwy wyrok. Stwierdzenie nabycia spadku w sądzie wymaga złożenia określonego wniosku i spełnienia konkretnych warunków formalnych. Taki wniosek trzeba złożyć w sądzie rejonowych właściwym dla miejsca zamieszkania spadkobiercy. Co także ważne wniosek może złożyć każda osoba, która ma w tym interes prawny, a więc dotyczy to nie tylko spadkobierców ustawowych, ale i spadkobierców uwzględnionych w testamencie, a także osób uprawnionych do zachowku czy zapisobiorców. W każdym wniosku powinny znaleźć się rzetelne i prawdziwe informacje o wszystkich możliwych spadkobiercach, trzeba też określić stopień pokrewieństwa dołączając do tego właściwy akt, np. urodzenia. Składając wniosek trzeba liczyć się z opłatą sądową, która wynosi 50 zł.

Czym jest dział spadku?

Warto poznać, czym jest dział spadku. O ile przyjęcie samego spadku jest co do zasady tylko teoretyczne, gdyż spadkobierca nie otrzymuje z tego tytułu profitów, tak zdecydowanie inaczej wygląda sprawa działu spadkowego. Warto wiedzieć, że dział spadku ma za zadanie sprecyzować, jakie elementy wchodzące w skład spadku otrzyma dana osoba. I również tutaj dział spadku może być sporządzony w drodze umowy bądź też na drodze sądowej. Ugodowa wersja wydaje się lepsza i przede wszystkim sprawia, że należną część spadku można uzyskać bardzo szybko. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja, gdy spadkobiercy nie mogą się porozumieć i podzielić majątku i wtedy musi tego dokonać sąd, a to wiąże się z długimi formalnościami. Warto zaangażować też adwokata od spraw spadkowych który może reprezentować jedną ze stron postępowania spadkowego.

Podział spadku – co warto wiedzieć?

Gdy dochodzi do postępowania sądowego, to sąd ustala skład i wartość spadku, która będzie dzielona. Określenia wartości dokonuje się na podstawie aktualnych kryteriów cenowych obowiązujących w danym roku. Trzeba wiedzieć, że majątek może być rozdysponowany pomiędzy wszystkich spadkobierców w taki sposób, że jedna osoba jest zobligowana np. do spłaty pozostałych, jeżeli dysponuje większymi prawami np. do nieruchomości. Jeżeli nie chce tego zrobić, a więc nie chce spłacić pozostałych spadkobierców, to wtedy sąd może nakazać sprzedaż danej nieruchomości i z otrzymanych funduszy dokonany będzie podział zgodnie z przysługującymi ułamkowymi częściami spadku.

Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto zdecydować się na ugodę i porozumieć się z pozostałymi stronami. W innym wypadku czeka Was postępowanie sądowe o dział spadku, które jest skomplikowane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij