Polskie zwyczaje na wesele i ślub - czego nie może zabraknąć

Polskie zwyczaje na wesele i ślub – czego nie może zabraknąć?

Wiele ślubnych tradycji odchodzi już w zapomnienie, są też takie, które zostały znacznie zmodyfikowane. A jakie są najpopularniejsze zwyczaje weselne w Polsce, o których nie można zapomnieć? Co koniecznie musi się wydarzyć podczas ślubu i wesela? 

Błogosławieństwo młodej pary

Czym jest błogosławieństwo pary młodej podaje kedu.pl, ten zwyczaj znany jest prawie w całej Polsce. Kiedyś błogosławieństwa udzielali najstarsi członkowie rodzin, dziś przyjęło się, że robią to rodzice młodych. Choć coraz częściej odchodzi się od kultywowania staropolskich, ślubnych tradycji, to błogosławieństwo pozostało, w szczególności w religijnych rodzinach. Podczas tego zwyczaju młodym towarzyszą nie tylko rodzice, ale również świadkowie i bardzo często chrzestni lub dziadkowie. Po błogosławieństwie wszyscy wspólnie wyruszają do kościoła. 

Wykupiny lub wywodziny

Wykupiny, lub inaczej wywodziny, to zwyczaj znany w szczególności na południu Polski. A na czym on polega?  Wykupiny odbywają się przed błogosławieństwem, gdy pan młody przybywa do domu rodzinnego swojej przyszłej żony. Zanim ją zobaczy, musi ją dosłownie wykupić od druhny. Do koszyczka wrzuca pieniądze i targuje się z druhną.

Tradycje przedślubne

Do zwyczajów przedślubnych należy trzaskanie, nazywane również polterabend (kultywowane na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce) oraz korona (głównie w województwie małopolskim). Zarówno koronę, jak i trzaskanie organizuje się zwykle dzień przed ślubem, a na czym one polegają? 

Podczas trzaskania w domu rodzinnym panny młodej zbierają się goście (rodzina, znajomi, sąsiedzi) i tłuką szkło lub porcelanę (pod każdą możliwą postacią) na klatce schodowej lub przed wejściem do mieszkania. Przyjmuje się, że ma to zwiastować szczęście parze młodej oraz sprawić, że w przyszłości nie będą się kłócić. Cała impreza odbywa się w hucznej, radosnej atmosferze, a zebrani goście zwykle częstowani są przekąskami i alkoholem. 

Bardzo podobnie wygląda korona, z tą różnicą, że zamiast tłuc porcelanę, goście zbierają gałązki iglaków i plotą z nich zielony sznur, którym następnie ozdabiają bramy wejściowe czy drzwi. Zwykle to mężczyźni zbierają gałązki, a panie ozdabiają je za pomocą kwiatów, balonów czy wstążek. 

Popularne zwyczaje weselne

Wspomniane wyżej zwyczaje odbywają się jeszcze przed ślubem, a o czym warto pamiętać w trakcie wesela? Jakie są popularne zwyczaje i obrzędy weselne? Z pewnością należy do nich powitanie młodych chlebem i solą, a także przenoszenie panny młodej przez próg. Jest to metaforyczne dopełnienie rytuału przejścia – zmiany stanu cywilnego. Do popularnych zwyczajów należy również pierwszy taniec, którym młodzi „otwierają” zabawę. 

Dla wielu jednym z najważniejszych weselnych zwyczajów są oczepiny, które z roku na rok coraz bardziej zmieniają swoją formę. Kiedyś polegały głównie na rzucaniu welonem, dziś bardzo często elementem oczepin jest ucinanie wstążek z bukietu panny młodej.   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij