Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru dla dziecka, aby nie zniechęciło się do jazdy już „na starcie”?

Dziecko powinno być najważniejsze dla rodziców, co oznacza, że powinni je otaczać miłością, ale zapewniać mu także maksimum bezpieczeństwa. Dlatego też, gdy nadchodzi zakup pierwszego roweru wielu z nich popada w zwątpienie, bo zwyczajnie nie ma pojęcia, jaki model zakupić. A przecież wybór ma znaczenie, dlatego też podpowiemy, czym kierować się przy wyborze pierwszego rowerka.

Rowerek dopasowany do wieku i umiejętności dziecka

Każde dziecko jest inne, dlatego też szukając dla niego rowerka trzeba pamiętać, że głównym kryterium powinien być wzrost, ale i wiek, a może bardziej umiejętności motoryczne. Zatem warto przed podjęciem decyzji zastanowić się, na jaki model Wasza pociecha jest gotowa. Gdy dziecko umie już chodzić, to często wybierane są rowerki biegowe, a alternatywą dla nich mogą być te z bocznymi kółkami. Ale tutaj musicie wiedzieć, że nie każde dziecko tak samo szybko rozumie, że w przypadku modeli z kółkami, aby wprawić go w ruch niezbędne jest pedałowania. Wielu maluchom sprawia to problem, a przecież nie powinny się zniechęcać już na starcie. Pierwszy rower dla dziecka ma duże znaczenie, stąd też nie można wywierać presji, bo może nauczyć się jeździć trochę później. Podobnie rzecz wygląda w przypadku starszych dzieci, co oznacza, że jeżeli dziecko nadal boi się i nie chce próbować się uczyć jazdy na dwóch kółkach, to nie można go do tego zniechęcać, bo jazdę powinno ono traktować jako czystą przyjemność, a w ten sposób Wy jako rodzice sprawiacie, że uczy się dobrych nawyków, a więc aktywności.

Estetyka rzecz ważna

Cóż, estetyka dla dzieci jest zdecydowanie czymś innym niż dla rodziców, ale przecież kupujecie rower dla dziecka, a nie dla siebie, stąd też to Wasza pociecha powinna móc wybrać model, który jej się podoba. Oczywiście Waszym zadaniem jest wcześniejsze sprawdzenie, które modele będą najbezpieczniejsze, ale tak naprawę nie można powiedzieć, że są takie na rynku, bo przecież muszą one spełniać restrykcyjne normy jakościowe, choć po pewnych detalach można zauważyć, że dany rowerek jest dobrym wyborem. Ale o tym za chwilę. Wracając do estetyki to, jak zapewne możecie się domyślić, dzieciaki lubią rzeczy pstrokate, w mocnych kolorach, a do tego jeszcze zdobione. Nie ma w tym nic złego, dlatego też należy zaakceptować wybór dziecka, tym bardziej że dzięki temu, że samodzielnie wybrać uczy się ono podejmowania decyzji, ale i będzie swój rowerek bardziej szanowało.

Drobne elementy mają duże znaczenie, czyli na co zwrócić uwagę?

Rowery dziecięce dostępne są w naprawdę wielu wariantach. Pozornie trudno jest znaleźć dla dziecka model idealny, szczególnie jeżeli nie ma się pojęcia, czego się szuka. Trzeba wiedzieć, że wybierając dobrych producentów i kupując rower w sklepie z jednośladami można liczyć na to, że ich jakość będzie wysoka, natomiast nie należy kupować rowerów w supermarkecie, bo to tak jakbyście kupowali opony samochodowe w tym miejscu. Ponadto zwróćcie uwagę na detale rowerka, a więc czy nie ma on wystających ozdób czy ostrych krawędzi, o które dziecko mogłoby się uderzyć, a przez to zniechęcić. Nie można też kupować większego rozmiaru na przysłowiowy zapas, bo taka oszczędność przynosi więcej szkód niż pożytku, a dziecko na za dużym rowerze będzie bało się jeździć.

O bezpieczeństwie i wyposażeniu w kilku zdaniach – krótko i na temat

Często można odnieść wrażenie, że niektórzy rodzice bagatelizują aspekty bezpieczeństwa, a to dlatego, że pozwalają jeździć dzieciom na rowerze bez kasku i ochraniaczy. Dlatego przypominamy i apelujemy, że są one obowiązkowe i na ich zakupie nie można oszczędzać, a więc nie należy kupować dziecku używanych. Ponadto przy ozdabianiu rowerka pamiętajcie, że dekoracje nie powinny dekoncentrować dziecka podczas jazdy, co oznacza, że nie powinno ich być zbyt wiele.

Rodzice powinni też uczyć dziecko poruszania się po ścieżce rowerowej i zwracania uwagi na innych uczestników ruchu, bo nie można liczyć, że inni będą cały czas zwracać uwagę na Wasze dziecko. Dodatkowo nim wybierzecie się na pierwszą wspólną wycieczkę, musicie jeszcze nauczyć dzieci posługiwania się dzwonkiem i bardzo dobrego opanowania funkcji hamowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij