Kiedy na budowie stosuje się ścianki szczelne?
Czym są ścianki szczelne i kiedy stosuje się je na budowie? Co warto wiedzieć o tej metodzie zabezpieczania wykopów? Przedstawiamy podstawowe informacje na temat ścianek szczelnych, a także wymieniamy ich zalety.
Czym są ścianki szczelne?
Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania wykopów są właśnie ścianki szczelne, jednak najczęściej stanowią one jedynie tymczasową obudowę. Mogą być wykonane z różnych materiałów, wyróżnia się ściankę szczelną żelbetową, stalową, drewnianą lub PVC. Stalowe ścianki szczelne wykonane są z walcowanych profili z zamkami na krawędziach, ten typ może być zarówno wbijany, jak i wwibrowany czy wciskany.
Warto pamiętać, że zarówno ściany szczelinowe, jak i ścianki szczelne mogą być wykonywane wyłącznie na podstawie Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót, dlatego takie prace warto zlecać tylko profesjonalnym firmom.
Zastosowanie ścianek szczelnych
Ścianki szczelne stosowane są np. przy budowie falochronów i przegród, sprawdzą się również przy tworzeniu fundamentów, piwnic i parkingów. Bardzo często wykorzystywane są do umacniania i uszczelniania nabrzeży, chronią przed napływem wód otwartych, ale również gruntowych i powierzchniowych. Na budowie najczęściej stosuje się je w celu zabezpieczenia uskoku terenu, mogą być również wykorzystywane jako elementy innych technologii, np. jako studnie startowe.
Ścianki szczelne wykonane ze stalowych profili, gwarantują odpowiednią szczelność, są także łatwe zarówno w montażu, jak i demontażu. Dlatego wykorzystywane są bardzo chętnie i często podczas budowy. A jakie są jeszcze zalety tej metody zabezpieczenia wykopów? O czym warto wiedzieć?
Ścianki szczelne – zalety
Jak już wspomnieliśmy, do głównych zalet tego rozwiązania należy łatwość i szybkość w montażu i demontażu, ale także szczelność oraz elastyczność. Ścianki szczelne dostępne są w wielu rozmiarach i wadze, więc łatwo je dobrać odpowiednio do wykonywanych prac. Ponadto stalowe ścianki stałe są zaprojektowane na długi okres eksploatacji i skutecznie zapobiegają osuwaniu się gruntu podczas wykopów. Bardzo dużą i często wspominaną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamontowania ścianek szczelnych na niemalże wszystkich gruntach. Można je wykorzystać zarówno na terenie bagnistym, podmokłym, a nawet w wodzie, dlatego znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w wielu pracach budowlanych. Ścianki szczelinowe to metoda zabezpieczania wykopów, która pozwala zachować czysty plac budowy, nie generuje dużego hałasu, a na dodatek jest stosunkowo niedroga.
Jak widać, ścianki szczelne mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, nic więc dziwnego, że są jedną z częściej stosowanych metod. Przed zleceniem takich prac, warto jednak zapoznać się z procesem instalacji grodzic, o czym zwykle można przeczytać na stronach internetowych wykonawców takich prac budowalnych. Proces wykonania ścianek szczelinowych opisano również w standardzie BHP dotyczącym bezpieczeństwa w budownictwie.