Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie o pracę i nie popełnić faux pas? Poradnik dla kobiet nie tylko o modzie

Znalezienie pracy wcale nie jest łatwe, tym bardziej, że konkurencja nie śpi. Oczywiście poza spełnieniem warunków formalny czeka jeszcze rozmowa kwalifikacyjna, która jest bardzo ważna. Niejednokrotnie na jej podstawie kandydatura jest zatwierdzana bądź odrzucana. Nie można więc pozwolić sobie na żadne, nawet najmniejsze faux pas. Tutaj pojawia się pytanie, które brzmi: Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie o pracę i nie popełnić faux pas? Oto nasz poradnik dla kobiet nie tylko o modzie.

Przygotuj się dobrze na rozmowę kwalifikacyjną

Choć brzmi to trywialnie i wydaje się czymś logicznym, to jednak wcale nie jest to takie oczywiste. Mowa tutaj o przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto tutaj znać swoje najmocniejsze strony, a jeżeli zostaniecie zapytanie o słabsze, to zawsze mówicie o wadach, które notabene są zaletami dla pracodawcy, czyli stawianie pracy na najważniejszym miejscu czy pracoholiźmie. Oczywiście warto dobrze zapoznać się z samy profilem firmy, bo jednak wiele osób przychodzi na rozmowę, a nie do końca wie czym dana firma się zajmuje, a wynika to z tego, że aby znaleźć pracę trzeba naprawdę sporo CV powysyłać, a więc człowiek potem może po prostu już nie pamiętać i dlatego też pamiętajcie, aby jednak sprawdzić nieco informacji o firmie.

Znaj swoją wartość i nie pytaj o zarobki

Czasami bardzo łatwo popełnić faux pas. Ale też bardzo łatwo można tego uniknąć. Przede wszystkim punktualność jest ważna i absolutnie nie można się spóźnić, ale nie powinno się też pojawić wcześniej niż 20 minut przed rozmową. Do tego pamiętajcie, aby wyciszyć telefon, bo gdy Wam zadzwoni, to nie będzie mile widziane. Nie wspominając już, o tym, gdy go odbierzecie. Tutaj nie wystarczy tylko wyciszyć go, ale lepiej włączyć funkcję „nie przeszkadzać”. Ważne jest też Wasze wejście, co oznacza, że pozycja powinna być wyprostowana i pewna siebie, nawet jeżeli bardzo się stresujecie. Uścisk dłoni powinien także być mocny i pewny, ale tak, aby komuś nie zrobić krzywdy. Zdenerwowanie można poznać po spoconych dłoniach, dlatego też jeżeli zauważycie, że zaczynacie się bardzo pocić, to wytrzyjcie ręce do chusteczki higienicznej, gdyż nie można po sobie pokazywać zdenerwowania. Poćwiczcie w domu także dykcję, a więc starajcie się mówić wyraźnie i akcentując najważniejsze słowa, takie jak praca, zaangażowanie, doświadczenie, pracowitość. Jednocześnie nie używajcie żadnych kolokwializmów, ale też nie spoufalajcie się z rekruterem i teraz najważniejsze: nie pytajcie o zarobki.

Twój strój ma znaczenie

W każdej firmie obowiązuje swoisty dress code. Najczęściej jest on formalny i idąc na rozmowę kwalifikacyjną trzeba pamiętać o tym, co oznacza, że obowiązuje i Was. Należy więc ubrać białą koszulę, ale pamiętajcie, aby nie była za mała czy wydekoltowana i nie rozchodziła się na wysokości brzucha czy biustu. Do tego należy ubrać spodnie z kantem w kolorze czarnym bądź granatowym i marynarkę w tym samym kolorze. Buty powinny być na obcasie bądź szpilce także w ciemnym kolorze, choć dopuszczalny jest czarny połysk. I teraz czas na właściwy wybór torby damskiej. Do takiego outfitu najlepiej pasować będzie model z usztywnionym dołem, w klasycznym kolorze o geometrycznym kształcie, a więc w formie kwadratu czy też prostokąta.

Mała zmiana duży efekt

Jeżeli wybieracie się na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy w biurze czy banku, to formalny dress code jest niezbędny. Nieco inaczej, jeżeli wybieracie się na rozmowę kwalifikacyjną do agencji reklamowej, wtedy nuta kreatywności jest wskazana, bo właśnie poprzez nią wysyłacie niewerbalny sygnał, że macie dużą wyobraźnie. A możecie to zrobić poprzez dodatki, choćby apaszkę. Pamiętajcie też, że torba damska występuje w wielu fasonach, dlaczego więc tego nie wykorzystać, zatem poprzez dobór bardziej oryginalnej torby możecie pokazać na co was stać i jak wygląda Wasza kreatywność. Z kolei jeżeli staracie się o stanowisko w jednej z sieciówek, to wtedy Wasz strój powinien wpisywać się w styl ubrań, jakie można w nim zakupić. Nie oznacza to wcale, że macie przyjść od góry do dołu ubrane w produkty z tej sieciówki.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, które mogą być bardzo pomocne i sprawią, że otrzymanie wymarzonego stanowiska będzie łatwiejsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij