Jak wykonać sufit podwieszany i uniknąć błędów?

Od wielu lat sufity podwieszane cieszą się dużą popularnością. Jeśli i Ty planujesz jego wykonanie, musisz wiedzieć, że bardzo łatwo tu o błędy. Ponadto istotne znaczenie ma również wybór rodzaju sufitu podwieszanego, a także jego konstrukcji, w zależności od potrzeb i możliwości. O czym zatem warto pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Jednorodny czy kasetonowy – wybór ma znaczenie

Zanim przejdziemy do specyfiki wykonania sufitu podwieszanego warto co nieco powiedzieć o jego rodzajach. Zasadniczo wyróżniamy dwa. Można zdecydować się na jednorodny wykonany z płyt gipsowo-kartonowych na specjalnym metalowym ruszcie i profilach. Dobrym wyborem może być także kasetonowy, w przypadku, którego w razie awarii i konieczności dotarcia do instalacji można zdemontować jedną kasetę. Każdy sufit podwieszany skutecznie maskuje instalację elektryczną i musi być zamontowany w odpowiedniej odległości od stropu. Mają na to wpływ chociażby przepisy przeciwpożarowe. Choć sufity podwieszane można wykonywać z wełny mineralnej,drewna, a nawet metalu, to jednak najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest użycie płyt gipsowo-kartonowych.

Jak dobrać ruszt do sufitu podwieszanego?

Zasadniczo można używać dwóch rodzajów rusztów jako elementów wspierających sufity podwieszane. Dwupoziomowy ruszt krzyżowy uważany jest za najsolidniejszy, niemniej jednak można stosować go jedynie w przypadku pomieszczeń, których wysokość jest większa niż 4 metry, zatem całkiem sporo. W pozostałych pokojach io mniejszej kubaturze stosuje się sufit podwieszany pojedynczy.

O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o rozstaw profili pod sufit podwieszany?

Rozstaw profili w przypadku sufitu podwieszanego zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest rzecz jasna waga tego elementu dekoracyjno-funkcyjnego. Generalnie im większa jest waga sufitu, tym analogicznie mniejsza powinna być odległość pomiędzy uchwytami, w końcu chodzi o to, by konstrukcja była trwała, odporna na wstrząsy i pękanie. W przypadku sufitu jednopoziomowego rozstaw profili powinien wynosić 40-50cm, a w sufitach dwupoziomowych krzyżowych odległość od profili głównych wynosi 120 cm, a od nośnych ok. 50 cm.

Jak wygląda montaż sufitu krok po kroku?

Montaż sufitu podwieszanego należy rozpocząć od wyznaczenia linii przebiegu sufitu, da której będą montowane profile przyścienne. Minimalna odległość płaszczyzny sufitu od stropu może wynieść 4,5 cm. Do odpowiedniego zwymiarowania należy wykorzystać poziomice i miarki. Następnie należy wykonać obramowanie z odpowiednich profili i przykręcić je przy pomocy kołków. Ramę należy wypełnić profilami głównymi. Zewnętrzne profile powinny znaleźć się ok. 20 cm od ściany, a odstęp między poszczególnymi elementami musi wynosić ok. 40 cm. Z kolei wieszaki montowane są co ok. 100 cm. Po przykręceniu wieszaków pod profile nośne następuje, mocowanie samych profili. Po wykonaniu stelaża można przygotować ocieplenie z wełny mineralnej, które dodatkowo izoluje akustycznie. Płyty gipsowe należy montować w taki sposób, by światło słoneczne padało do nich równolegle i przykręcić do profilów nośnych, a nie głównych. Pomiędzy poszczególnymi płytami muszą być zachowane szczeliny dylatacyjne, a wkręty mocuje się co ok. 25 cm. Ostatnim etapem wykończeniowym jest zespoinowanie łączeń i zaszpachlowanie płyt. Potem można przystąpić do malowania na wybrany kolor.

Jakie oświetlenie sufitowe wybrać do sufitu podwieszanego?

Oczywiście do sufitu podwieszanego trzeba dobrać i podłączyć odpowiednie oprawy świetlne. Oświetlenie LED sufitowe sprawdzi się najlepiej, gdyż mniejsze lampki można rozmieścić symetrycznie i uzyskać odpowiednie natężenie i kąt padania światła. Do sufitów podwieszanych można wybrać także halogeny, jednak oczka LED będą lepszym wyborem. Można wybrać takie w przypadku, których można sterować kątem nachylenia, a tym samym uzyskiwać inny kąt padania światła. Oświetlenie sufitowe LED jest oczywiście bardziej energooszczędne od halogenów, co także ma znaczenie przy wyborze.

Stworzenie funkcjonalnego i estetycznego sufitu podwieszanego wymaga ścisłego kierowania się wytycznymi projektowymi. Nie ma tu bowiem miejsca na zmiany, gdyż konstrukcja musi wytrzymać ciężar płyt. Wysiłek się opłaci, bo efekt jest naprawdę świetny i taki element pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij