Jak wyglądają wdrożenia IT w firmie?
Wdrożenie IT to proces polegający na instalacji oprogramowania i konfiguracji sprzętu komputerowego. Firma rzadko kiedy przeprowadza to zadanie sama – wdrożenia systemów informatycznych zwykle zleca się na zewnątrz, tak by mieć pewność, że usługa zostanie wykonana przez profesjonalistów.
Kiedy wykonuje się wdrożenia IT?
Instalacja nowego systemu IT ma poprawić funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa oraz zwiększyć jego wydajność. Zwykle jest to proces dość skomplikowany i czasochłonny, ważne jest też aby wybrać odpowiedni system, spełniający wymagania przyszłych użytkowników. Prace wdrożeniowe zaczynają się od rozmów z klientem, tak aby rozpoznać jego potrzeby i zaproponować najlepsze możliwe rozwiązanie.
Celem wdrożenia IT jest zwiększenie efektywności, dlatego konieczne może się okazać także zakupienie nowego sprzętu lub zastosowanie innych dodatkowych rozwiązań umożliwiających poprawne funkcjonowanie implementowanego systemu. Po rozmowach i audycie przedwdrożeniowym można już przygotować projekt wdrożenia IT, co najlepiej zlecić doświadczonej firmie jak Enicom.
Jak wygląda wdrożenie IT w praktyce?
Kiedy nowy system już zostanie zainstalowany na firmowych urządzeniach, przeprowadzana jest konfiguracja sprzętu – bez tego infrastruktura informatyczna nie będzie prawidłowo działać. Jeśli podczas konfiguracji zostaną wychwycone jakieś błędy w instalacji systemu, od razu można dokonać niezbędnej korekty. Następny etap prac to migracja danych, tak aby został zachowany pełen dostęp do wszystkich informacji obsługiwanych przez starszą aplikację. Po zakończeniu tych prac nowy system zostaje uruchomiony i poddany testom, na podstawie których da się stwierdzić, czy oprogramowanie funkcjonuje zgodnie z założeniami i nie będzie sprawiać w przyszłości problemów.
Co się dzieje po zakończeniu wdrożenia?
W dobrej firmie IT usługa wdrożenia nie kończy się na instalacji systemu i jego końcowych testach. Kiedy wszystkie prace wdrożeniowe zostaną zakończone, przygotowywana jest dokumentacja opisująca przebieg procesu, a firma dodatkowo zapewnia jeszcze monitoring nowego systemu. Powstaje także szczegółowa instrukcja działania systemu dla osób, które będą z niego korzystać oraz zajmować się jego administracją.