Jak się wysypiać, czyli krótki poradnik na temat najlepszych poduszek

Jak się wysypiać, czyli krótki poradnik na temat najlepszych poduszek

Zdrowy sen jest gwarantem dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Powinniśmy spać około 7-8 godzin na dobę, zatem można powiedzieć, że jedną trzecią życia spędzamy na spaniu. To całkiem sporo, dlatego potrzeba zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu jest spora. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materaca, który nie powinien być ani za miękki ani za twardy. Obok niego należy dobrać odpowiednią poduszkę. Dziś zajmiemy się właśnie jej doborem, jednak najpierw spróbujemy się zastanowić, co wpływa na efektywny sen.

Co wpływa na efektywny sen?

Sen powinien przynosić nam regenerację i dodawać energii na kolejny dzień. Jednak czy zastanawiamy się nad tym, co wpływa na to, że jednego dnia budzimy się wypoczęci, a innego już nie. Duży wpływ ma na to podobno faza snu, w czasie której się budzimy. Jeżeli wybudzenie następuje w fazie REM, czyli snu płytkiego nawet jeśli nie śpimy książkowych 7 godzin, możemy czuć się wypoczęci, przynajmniej w chwili wstawania. Cykl snu przechodzi z fazy NREM do REM. Sen głęboki trwa średnio 1,5 godziny, a płytki 15 minut i to najlepszy czas na wybudzenie. Oczywiście nie znaczy to, że obudzimy się bez odczuwania, np. bólu kręgosłupa, gdyż to zależne jest już od tego jaki materac i poduszkę i kołdrę wybierzemy. Ta ostatnia znacząco wpływa na odpowiednią regulację temperatury ciała, ponadto może odprowadzać szkodliwe ładunki, jeśli wybierzemy model z włóknem węglowym.

Poduszka z puchu i pierza – dla kogo to dobry wybór?

Najlepszej jakości poduszki są wykonane w większej ilości z puchu i w mniejszej z pierza. Ponadto posiadają poszycie z bawełny, która dobrze odprowadza wilgoć. Poduszka puchowa może wpływać na komfortowy sen, dzięki swojej miękkości. Oczywiście istotne znaczenie ma fakt, w jakiej pozycji śpimy. Jeśli na boku, poduszka powinna być dużej wysokości lub średniej. Poduszki niskie wybieramy, kiedy śpimy głównie na plecach lub na brzuchu. Ma to istotne znaczenie na szyjnego odcinka kręgosłupa. Zbyt wysokie leżenie w przypadku snu na wznak spowoduje, że kręgi zostaną naciągnięte, a szyja będzie obolała, dlatego należy zwrócić na to uwagę.

Poduszka dla alergików – co mamy do wyboru?

Ponieważ poduszki z pierza i puchu wypełniane są warstwowo, a w górnej warstwie znajduje się puch, to sprawia, że taka poduszka może być odpowiednia również dla alergików, gdyż nie gromadzą się w niej roztocza, tak jak w poduszce w całości wypełnionej pierzem. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj uczulenie na pierze, które zdarza się mimo wszystko stosunkowo rzadko. Najbezpieczniejszą opcją będzie poduszka z wypełnieniem syntetycznym, poliestrowym, albo włóknem kukurydzianym bądź bambusowym. Te dwa ostatnie doskonale neutralizują większość drobnoustrojów, dlatego świetnie nadają się dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii. Poduszki mogą posiadać poszycie z klasycznej lub satynowanej bawełny albo materiału syntetycznego, jednak naturalny sprawdza się lepiej.

Poduszki ortopedyczne lub poduszki przeciwzmarszczkowe – czy warto je wybierać?

W sytuacji, gdy cierpi się na schorzenie kręgosłupa lub chorobę układową, której towarzyszy ból kręgosłupa bardzo ważny jest dobór poduszki leczniczej. Poduszki ortopedyczne posiadają odpowiedni profil dostosowany do krzywizny kręgosłupa. Wykonane są z pianki termo formującej, która dostosowuje się do pozycji w czasie snu, dzięki czemu nie odczuwa się drętwienia po przebudzeniu. Poduszki takie mogą być wykończone zarówno włóknem bambusowym, jak i mikrofibrą, dzięki temu dobrze odprowadzają wilgoć. Innym typem są poduszki przeciwzmarszczkowe, które mają formę rogalika. Dzięki specyficznemu kształtowi, a także dodatkowi aloe vera umożliwiają ujędrnianie skóry w czasie snu. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie, jednak trudno oceniać jednoznacznie jego skuteczność w walce ze zmarszczkami.

Jest wiele rodzajów poduszek, które zdecydowanie warto wybierać. Należy zastanowić się nad tym, jaka jest nam potrzebna. Trzeba wziąć pod uwagę sposób spania, wzrost, a także ewentualne alergie. Dzięki temu można dobrać odpowiednie wypełnienie. Warto wiedzieć, że w przypadku poduszek ortopedycznych osoby o niższym wzroście powinny wybierać mniejsze modele, aby nie naciągać odcinka szyjnego kręgosłupa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij