Jak poradzić sobie z bruksizmem? Czy na niwelowanie skutków pomoże zabieg wydłużania zębów?

Bruksizm jest patologiczną przypadłością związaną z nadaktywnością mięśni żwaczy i z zaburzeniami układu nerwowego, nadmiernym stresem, objawiającą się zgrzytaniem zębami w nocy. Bardzo często z tym schorzeniem pacjenci udają się do dentysty, bo w istocie może on poradzić coś na ten problem, o ile nie jest jeszcze bardzo zaawansowany, bo wtedy konieczne jest wytoczenie cięższych dział. Warto wiedzieć, że bruksizm można leczyć także w klinice medycyny estetycznej. Ostatnio bardzo popularnym zabiegiem stomatologii estetycznej jest wydłużanie zębów i należy się zastanowić czy zniweluje skutki zgrzytania zębami. Jak zatem poradzić sobie z bruksizmem?

Bruksizm – co warto wiedzieć na temat tej przypadłości?

Mimowolne zaciskanie zębów w nocy może być dużym kłopotem i to nie tylko dla partnera, który musi słuchać uporczywego zgrzytania zębami. Zęby stają się bowiem słabsze i podatne na uszkodzenia. Konsekwencją może być deformacja szczęki i przewlekłe dolegliwości bólowe, zarówno bóle mięśni żuchwy, jak i bóle głowy. O tym, że cierpisz na nocne zgrzytanie zębami mogą świadczyć: ścierające się nadmiernie szkliwo, starta powierzchnia żująca zębów, nadwrażliwość zębów, a także szumy uszne czy uporczywe bóle głowy. Bruksizm powoduje, że żuchwa staje się masywniejsza i bardziej kwadratowa. Do powyższych objawów dochodzą jeszcze częste stany zapalne w obrębie jamy ustnej, krwawienie dziąseł, bóle karku i pleców, napięcie w okolicy barku i oczywiście żuchwy. Szacuje się, że na tę przypadłość cierpi nawet 20% Europejczyków. Praprzyczyną bruksizmu jest odczuwane napięcie i stres. Jednak są również przyczyny wynikające ze stylu życia i posiadanych nałogów. Na rozwój bruksizmu wpływ może mieć nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, zażywanie narkotyków, spożywanie dużej ilości napojów zawierających kofeinę, nadmierne żucie gumy, a także wady zgryzu. Ponadto wpływ mają na to również źle dopasowane wypełnienia ubytków zębów. Na bruksizm często cierpią osoby z zaburzeniami nerwicowymi i z osobowością lękową.

Leczenie bruksizmu u stomatologa – jakie są metody?

Na samym początku z tym problemem warto udać się do stomatologa, w końcu konsekwencje najbardziej widoczne są dla naszych zębów. Konieczne może być wyrównanie zgryzu i uregulowanie wysokości zwarcia zębów. Możliwe, że zostanie założony aparat ortodontyczny, jeśli to właśnie krzywy zgryz jest przyczyną. Inną metodą może być szyna relaksacyjna, czyli nakładka na zęby, która uniemożliwia tarcie w ciągu dnia lub w nocy. Oczywiście musi być ona wykonana pod szczękę danego pacjenta, czyli dokładnie wymiarowana. A co, jeśli bruksizm dokonał spustoszeń na tyle, że zęby stały się znacząco krótsze? Laserowe wydłużenie korony zęba stosowane jest głównie przy złamaniu ściany zęba, ale bruksizm przy silnym osłabieniu może do tego doprowadzić. Poza odsłonięciem dziąsła, szlifuje się ząb i stosuje koronę protetyczną. Dzięki temu można uratować żywy ząb przed usunięciem.

Co oferuje medycyna estetyczna w zakresie leczenia bruksizmu?

Już wiemy co oferuje stomatolog w ramach leczenia bruksizmu, warto więc zastanowić się jak pozbyć się uporczywego zgrzytania, czyli nadaktywności mięśni żwaczy, bo metody stomatologiczne nie niwelują istoty problemu, niwelują jedynie skutki, czy też zapobiegają pogłębianiu się ścierania zębów. Tu z pomocą przychodzą zabiegi upiększające. Tak, to nie żart, bowiem stosowany głównie dla poprawy wyglądu twarzy i jej odmłodzenia botoks może skutecznie zablokować nadaktywność mięśni żwaczy. Zabieg należy powtarzać co pół roku. Wykonywany jest w renomowanych klinikach, a w Warszawie można oddać się w ręce specjalistów w klinice medycyny estetycznej mClinic.

Jak poradzić sobie ze stresem i napięciem, by bruksizm nie nawracał?

Poza blokadą nadaktywności mięśni, istotne znaczenie ma poradzenie sobie ze stresem i napięciem. W przypadku nerwicy i osobowości lękowej potrzebna będzie wizyta u psychiatry. Jednak, gdy stres wynika np. z przejściowych kłopotów trzeba znaleźć sposób na relaksację. Może być to spacer, joga czy gorąca kąpiel.

Z bruksizmem można sobie poradzić, jednak aby efekt był trwały należy działać wielotorowo. Zatem warto udać się zarówno na zabieg z użyciem botoksu, bo przy okazji można wypełnić także zmarszczki kwasem hialuronowym, jak i pójść do stomatologa, a także specjalisty od radzenia sobie z lękiem i stresem, czyli psychoterapeuty lub psychiatry.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij