Jak dbać o oczko wodne przez cały rok?
Zainstalowanie oczka wodnego upiększa każdy ogród. Cały osprzęt potrzebny do utrzymania odpowiedniej ilości tlenu, a także czystości wody taki jak pompa hydroforowa powoduje, że można w nim hodować nie tylko rośliny, ale również ryby. Warto jednak wiedzieć, nie tylko w jaki sposób zainstalować oczko wodne, tworząc w nim półki dla roślinności i ochraniając folią, ale także jakie czynności należy wykonywać w kolejnych miesiącach i porach roku, aby zawsze było ozdobą ogrodu. Nasz poradnik skupi się właśnie na czynnościach pielęgnacyjnych.
Jak dbać o oczko wodne wiosną?
Wiosna to czas, kiedy należy oczyścić oczko wodne po zimie. Konieczne jest wyciągnięcie starych roślin o przerośniętych korzeniach i podzielenie ich na mniejsze grupy. Warto bowiem wiedzieć, że nie powinny one zbyt gęsto porastać oczka wodnego, gdyż w takim przypadku zmienia się jego PH, co sprzyja rozwojowi glonów i jego zanieczyszczeniu. Gęstość roślinności na m2 powinna wynosić nie więcej niż 10 kęp roślin podwodnych. Z kolei taflę oczka w 1/3 powinny pokrywać liście roślin pływających. Zbyt duża ilość promieni słonecznych jest bowiem również niesprzyjająca dla preferujących zacienienie roślin, a korzystna dla rozwoju glonów. Ponadto należy zamontować w oczku wodnym na powrót pompę hydroforową, zamiast grzałki. Jeśli dopiero zakłada się oczko wodne na wiosnę należy pamiętać, że w przypadku roślin głębinowych należy dobrać odpowiedni rodzaj podłoża, które nie może być przesadnie zasobne w składniki mineralne, gdyż taka sytuacja również sprzyja rozwojowi glonów.
Jakie czynności przy oczku wodnym należy wykonać latem i jesienią?
Latem po okresie kwitnienia należy odłowić rośliny i przyciąć te, które wymagają takiego zabiegu. Oczywiście upały sprawiają, że jak wszystkie zbiorniki również oczka wodne parują. Dlatego niezbędne jest regularne uzupełnianie wody i jej natlenianie i tu jest główna rola odpowiedniej pompy hydroforowej głębinowej. Lato sprzyja również pojawianiu się glonów, nawet pomimo stosowania roślin pływających, dlatego należy je odławiać, zapobiegając ich mnożeniu się. Ponadto trzeba zwalczać wszystkie choroby roślin dostępnymi metodami. Jesienią należy uporządkować rośliny, a także wyjąć pompę zanurzeniową, która zastąpić ją grzałką. Jeśli w oczku wodnym hoduje się ryby, jesień to czas, kiedy należy im podać wysokobiałkowy pokarm, dlatego, że zimą już się ich nie dokarmia. Nim liście zaczną opadać z drzew należy oczko wodne zabezpieczyć siatką o małych oczkach.
Jak pielęgnować oczko wodne zimą?
Kiedy nadchodzi zima na roślinach mogą bytować mszyce, dlatego to czas na wykonanie odpowiednich oprysków. Gdy oczko zamarznie trzeba wykonać w nim otwór, który zapewni ujście trującym gazom. Dzięki temu oczko może przetrwać w dobrej kondycji do następnej wiosny.
W jakich aranżacjach ogrodu sprawdzi się oczko wodne i jak dobierać do niego ryby?
Kwestią, którą warto poruszyć jest również dobór ryb do oczka wodnego. Nie powinny być one zbyt tłuste Na ich ciele nie powinny znajdować się białe lub czarne plamy, które mogą sugerować choroby grzybowe. Ponadto łuski nie powinny być uszkodzone. Zagęszczenie ryb na metr kwadratowy nie powinno przekraczać 45 cm. Dzięki temu mają one odpowiednie warunki do bytowania. Latem nie można ich dokarmiać, gdyż żywią się naturalnym pokarmem, a dodatkowy gnije i psuje jakość wody, w skrajnych przypadkach doprowadzając do śnięcia ryb. Jeśli już wiesz jak postępować z rybami to warto zastanowić się jakie gatunki wybierać do ogrodu. W ogrodzie w japońskim stylu bardzo popularne są karpie koi. Jednak trzeba pamiętać, że oczko wodne dla nich musi być sporej wielkości i raczej przypominać mały staw. Musi mieścić przynajmniej 6000 litrów wody, a ponadto być odpowiednio filtrowany. Oczywiście dobór filtra jest konieczny niezależnie od tego na jaki gatunek ryb w oczku wodnym się zdecydujemy. Jego wielkość można obliczyć dzieląc przez siebie objętość wody i wydajność pompy. Poza ogrodem w stylu japońskim oczka wodne świetnie sprawdzą się w naturalistycznej aranżacji ogrodu w stylu angielskim, czy też rustykalnym. Tu można wybrać bardzo odporne i wytrzymałe karasie złociste.
Pielęgnacja oczka wodnego jest bardzo ważna przez cały rok. Postępując według wytycznych można cieszyć się czystą wodą i bujną roślinnością.