Eko trendy w przestrzeni publicznej, czyli jak uczynić budynek użyteczności publicznej „zielonym” zakątkiem

Przestrzeń publiczna to nie tylko skwery i parki, ale również budynki użyteczności publicznej jak biblioteki, urzędy, uczelnie, czy dworce komunikacyjne. Każde z tych miejsc można uczynić bardziej ekologicznym, choć warto zadbać o to już na etapie projektowania. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam eko trendy w przestrzeni publicznej, które mogą być inspiracją dla włodarzy miast, miasteczek i wsi, a także osób zarządzających poszczególnymi instytucjami czy projektami. Jak sprawić, by budynek użyteczności publicznej stał się „zielonym” zakątkiem?

Zielone dachy i ściany szansą na oczyszczenie przestrzeni publicznej z zanieczyszczeń

Coraz więcej miast widzi zaletę w stosowaniu nowoczesnych, zielonych technologii, zalicza się do nich nie tylko wentylacja mechaniczna czy zasilanie odnawialnymi źródłami energii, ale również technologia budowlana. Tworzenie zielonych dachów i zielonych ścian jest szansą na redukcję emisji dwutlenku węgla w mieście. Rośliny pochłaniają też szkodliwe spaliny i są gatunki, którym one zupełnie nie przeszkadzają. Można stosować zielone wypełnienie na specjalnych stelażach wewnątrz budynków i wykorzystać chociażby mech chrobotek. To specjalnie preparowane rośliny, które nie mają już systemu korzeniowego, jednak w dalszym ciągu mogą pochłaniać zanieczyszczenia czy szkodliwe jony ujemne emitowane przez urządzenia elektroniczne. Zielone dachy gwarantują możliwość przyjęcia większej ilości wody na metr kwadratowy i lepsze parowanie. Do tego trzeba przyznać, że prezentują się świetnie i to nie tylko w przypadku bardzo nowoczesnych budynków i może być zastosowane w przypadku przebudowy i generalnego remontu ścian i dachu.

Tworzenie szklanych ścian od strony południowej gwarantuje mniejsze zapotrzebowanie na energię

Kolejnym pomysłem na uczynienie przestrzeni publicznej bardziej eko jest tworzenie budynków ze szklanymi ścianami. Budynki pasywne zasilane zieloną energią to obecnie przyszłość branży budowlanej. Dlatego planując zagospodarowanie terenu i nowe budynki np. szkół warto pomyśleć o ekologicznych rozwiązaniach. Szklane ściany o odpowiedniej szczelności mogą zapewnić ograniczenie zapotrzebowania na energię, zwłaszcza w połączeniu z rekuperacją stosowaną w budynku. Dodatkowo takie rozwiązanie świetnie się prezentuje pod względem designerskim.

Wyposażenie sal w eko świetlówki LED zapewnia komfort i wydajność

Wśród eko trendów należy wymienić również stosowanie nowoczesnych źródeł światła LED. Ktoś zapewne zaraz powie, że to żadna nowinka, wszak stosowane są one już przynajmniej od 15 lat powszechnie w budynkach użyteczności publicznej. Jednak w większych salach do tej pory często korzystano jeszcze z tradycyjnych świetlówek zapewniających mocne światło, ale długo się rozgrzewających i awaryjnych. Przyszłością są ich zamienniki, a mianowicie świetlówki LED. Takie rozwiązanie doskonale się sprawdza. Przede wszystkim nie potrzebują czasu do świecenia pełną mocą, gdyż osiągają ją już po włączeniu światła. Ponadto nie są tak awaryjne jak świetlówki, nie posiadają żarnika więc nie przepalą się niespodziewanie, a jeśli instalacja elektryczna jest na bieżąco sprawdzana, nie występują nagłe skoki napięcia czy iskrzenie, a także przewody nie są zaśniedziałe to nie dojdzie do nagłego wyłączenia eko świetlówek LED. Warto nadmienić, że w przypadku tub LED nie występuje efekt stroboskopowy, czyli migającego światła.

Ograniczenie dokumentów papierowych w urzędach na rzecz elektronicznych

Eko trendem wartym naśladowania jest ograniczenie dokumentów papierowych na rzecz tych elektronicznych. Za dużo wycina się lasów, co powoduje zaburzenia ekosystemu. Dlatego papier warto zastąpić e-dokumentami, także tymi podpisywanymi elektronicznie. Same e-dokumenty nie rozwiązują problemu, w sytuacji gdy klient czy petent musi je drukować, a następnie skanować. Tutaj należy stosować możliwość elektronicznego podpisu i wprowadzić go na szerszą skalę na wzór rocznych rozliczeń podatkowych online. Dane warto przechowywać w chmurze, a nie w wielu segregatorach. Niestety obecnie bardzo często stosowane jest podwójne gromadzenie dokumentów, a tak być nie powinno.

Ograniczenie zużycia wody poprzez nowoczesne rozwiązania związane z automatyką to kolejny pomysł na wykorzystanie eko trendów. Krany na czujnik ruchu czy dozowniki mydła z czujnikiem na podczerwień albo automatyczne systemy spłukiwania w toaletach to bardzo praktyczne, a przy tym higieniczne rozwiązania, które przy okazji pozwalają oszczędzać wodę, a także środki czystości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij