Drewno, cegła, a może tynk – poznaj najmodniejsze pomysły na ponadczasowe elewacje
Kiedy kupujemy stary dom i chcemy go odnowić albo jesteśmy na końcowym etapie wykańczania nowego, to zwykle prace skupiają się na doborze odpowiedniego materiału na elewację. Po ociepleniu ścian, trzeba wybrać materiał wierzchni i zdecydować czy po położeniu gruntu wykończysz ścianę tynkiem czy zdecydujesz się na inne rozwiązanie, a może wersję mieszaną. Dziś przedstawimy nasze pomysły na ponadczasowe elewacje, które były, są i będą modne.
Elewacja drewniana – czy sprawdzi się w każdych warunkach?
O drewnie mówi się, że często butwieje i pęka pod wpływem wilgoci. Jak jest zatem z elewacją drewnianą, czy będzie trwała? Projekty elewacji domów szkieletowych często zakładają wykorzystanie drewna. Panele drewniane powinny być odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne, a więc odpowiednio zaimpregnowane. Trzeba oczywiście powiedzieć, że taki impregnat ma swoją wytrzymałość i z czasem traci swoje właściwości, co wymaga ponownego zabezpieczenia naturalnego materiału. Niewątpliwie warto zdecydować się na panele wykonane z drewna, które lepiej znosi warunki wysokiej wilgotności czy zmiany temperatur. Jak wiadomo największa wilgotność panuje w strefie równikowej, dlatego drewno egzotyczne charakteryzuje się najwyższą trwałością na wilgoć. Oczywiście pod tym względem sprawdzi się również, dobrze znoszące srogie zimy, drewno z modrzewia syberyjskiego. Najtańszą opcją, ale również rozwiązaniem najmniej trwałym przy dużej wilgotności czy też wymagającym częstszej konserwacji jest drewno świerkowe. Deski można układać pionowo, w ten sposób aranżacja może nawiązywać do tradycyjnych chat i skansenów. Jeśli więc dom położony jest wokół zabytkowych zabudowań, np. drewnianego kościoła, to taki wybór w połączeniu z drewnianymi okiennicami będzie doskonały. Drewniane panele mogą mieć także bardziej nowoczesny charakter, wszak można układać je poziomo, a do tego przemalować na dowolny kolor, dobierając np. do nowoczesnych okiennic czy drzwi.
Ceglana elewacja w niejednej odsłonie
Krajobraz wiejski i małych miast bardzo silnie związany jest z budynkami ceglanymi, które nie są dodatkowo tynkowane. Oczywiście to cegły klinkierowe, które tworzą ściany trzywarstwowe, niezwykle odporne na warunki zewnętrzne. Jednak ceglaną elewację można mieć również na budynku szkieletowym, wystarczy wybrać płytki klinkierowe, które także wypalane są z piasku i gliny w wysokiej temperaturze, a do tego barwione w masie, w związku z tym elewacja może być jednokolorowa lub wielokolorowa. Np. wokół okien czy drzwi można położyć płytki w czarnym kolorze, a resztę ścian pokryć w białych lub beżowych płytkach klinkierowych. Co ciekawe płytki klinkierowe nie muszą mieć tradycyjnych prostopadłościennych kształtów, dzięki czemu tradycyjna elewacja nabierze nowoczesnego charakteru. Można zdecydować się na płytki w kształcie plastra miodu, a więc sześciokątne.
Tynki – czy jednolity kolor się sprawdzi, czy warto dodać kilka akcentów?
Oczywiście wśród tradycyjnych materiałów nie można nie wymienić tynku, który jest ciągle najchętniej wybierany. Obecnie prym wiodą tynki cienkowarstwowe, a nic w tym dziwnego, gdyż można je kłaść szybko, a efekty są trwałe i nowoczesne, ze względu na mnogość kolorów i faktur, a także wiodącego składnika zaprawy tynkarskiej. Tynki silikatowe, silikonowe, akrylowe – wszystkie mogą doskonale się sprawdzić. Jednak czy jednokolorowe wykończenie będzie atrakcyjne? Być może lepiej dodać kilka akcentów. Malowanie elewacji jest trudną sztuką, jednak dodatkowe paski dookoła okiennic czy wokół domu mogą wyglądać interesująco i zarazem dodawać efektu przestrzenności. Są czymś w rodzaju psudoboni, choć oczywiście można tu wykorzystać tapety elewacyjne bądź panele drewnopodobne.
Czy warto połączyć poszczególne ponadczasowe materiały?
Zamiast wykańczać elewację jedynie w tynku bądź drewnie elementy można ze sobą połączyć. Ściana północna, która jest bardziej narażona na niską temperaturę może być wykończona w drewnie, a druga od strony słonecznego tarasu w tynku. Takie rozwiązania są stosowane zwłaszcza w przypadku tzw. domów pasywnych, gdzie bardzo liczy się maksymalna energooszczędność. Można zdecydować się na projekty elewacji wykonane przez profesjonalistów, którzy mogą doradzić jak zestawić ze sobą poszczególne materiały i jak rozplanować ich położenie na ścianach zewnętrznych.
Tradycyjne materiały zdecydowanie mogą być ponadczasowe. Trzeba oczywiście pamiętać, że materiał materiałowi nierówny, dlatego zwracanie uwagi na jakość jest najistotniejsze.