projekt domu

Dlaczego budowa domu pasywnego się opłaca? Poznaj korzyści „dla portfela” i środowiska już dziś!

Coraz więcej mówi się na temat zmian klimatycznych i konieczności ochrony środowiska. Inwestycje budowlane z zastosowaniem tradycyjnej energii niestety przyczyniają się do degradacji przyrody i pogłębiającego się efektu cieplarnianego. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na domy pasywne. Choć technologia ich budowy pojawiła się stosunkowo niedawno, a w Polsce pierwszy taki dom powstał w 2005 roku, to wydaje się, że jest to technologia przyszłości, dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy wszystkie zalety tego rozwiązania, zarówno te ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Czym powinien charakteryzować się dom pasywny?

ochrona środowiskaAby dom można było określić mianem pasywnego jego roczne zapotrzebowanie na energię nie może przekroczyć 15 kWh/m2. Zatem jest to bardzo niewiele. Aby uzyskać tak niski pobór energii trzeba zastosować odpowiednie technologie budowlane i całkowicie wyeliminować mostki termiczne. Zatem w domu musi być właściwa termoizolacja. Grubość izolacji dla domu pasywnego to 40 cm i stosuje się specjalnie przygotowane do tego materiały, np. styropian XPS, bądź wełnę mineralną. Dodatkowo okna muszą być w taki sposób zamontowane, aby wymiana powietrza z zewnątrz tą drogą została zniwelowana. Stosuje się płyty fundamentowe zamiast ławy fundamentowej. Dodatkowo trzeba zaizolować nie tylko ściany zewnętrzne, ale również podłogi i dach.

Czy dom pasywny trzeba dogrzewać piecem?

Generalnie w przypadku domu pasywnego dąży się do wyeliminowania kotłów grzewczych. Jedyne jakie są uznawane to kotły na biomasę. Ponadto do dogrzewania budynku można wykorzystać pompę ciepła. Jak wiadomo to piece są największą zmorą, jeśli chodzi o produkcję tak zwanego smogu. Pyły zawieszone tworzone są również przez transport lądowy i lotniczy, a głównymi winowajcami są paliwa stałe. Dlatego domem pasywnym nigdy nie będzie dom ogrzewany kotłem węglowym, czy nawet bardziej ekologicznym ekogroszkiem czy gazem. Taki dom może co najwyżej być energooszczędny, ale nie pasywny. Zapotrzebowanie na energię jest mniejsze dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperator sterowany automatycznie, system przewodów wentylacyjnych, anemostaty oraz czerpnia i wyrzutnia gwarantują efektywne działanie całego układu. Dla większego komfortu bardzo często stosuje się również gruntowy wymiennik ciepła współpracujący z jednostką wewnętrzną i centralą wentylacyjną. Wentylacja mechaniczna w budynku pasywnym pozwala na odzyskanie nawet 90% energii z wywiewanego powietrza. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie mniejsze. Dodatkowo do pomieszczeń dociera oczyszczone powietrze, które pozbawione jest smogu, a także owadów, dzięki zastosowanym filtrom. Zatem wentylacja mechaniczna znacząco przewyższa pod tym względem grawitacyjną. To doskonałe rozwiązanie dla alergików i astmatyków, a także osób o obniżonej odporności. W takim domu panuje po prostu bardziej zdrowa atmosfera. Oczywiście trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów w rekuperatorze.

Jakie znaczenie ma zastosowanie paneli fotowoltaicznych?

W przypadku domu pasywnego istotne znaczenie ma nie tylko wykorzystanie odnawialnych źródeł w przypadku energii cieplnej, ale również elektrycznej. Zatem można zdecydować się na elektrownię wiatrową, zwłaszcza w terenach, gdzie przez większą część roku jest wietrznie. Inną możliwością jest montaż na dachu budynku paneli fotowoltaicznych, które mogą zapewnić w znacznym stopniu niezależność energetyczną. Oczywiście tutaj padnie pytanie, ile to wszystko będzie kosztowało? Już spieszymy z odpowiedzią i naszym podsumowaniem.

Oszczędności i ochrona środowiska – dlaczego warto zdecydować się na dom pasywny

oszczędzanie energiiSama budowa domu pasywnego licząc samą konstrukcję budynku będzie od 8 do 30% droższa od tradycyjnego budownictwa, gdyż wszystko zależy z jakimi materiałami porównujemy, gdyż w przypadku tradycyjnej technologii mamy lepsze i gorsze. Generalnie koszt za metr kwadratowy wyniesie 180-200 zł. W przypadku tradycyjnego budownictwa jest to około 130 zł. Wentylacja mechaniczna wraz z montażem to koszt ok. 20 tys. zł. Wydaje się to dużo. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że można zrezygnować z kominów wentylacyjnych, których koszt to bagatela połowa tej sumy, to inwestycja prezentuje się znacznie lepiej. Jeśli dodatkowo weźmie się pod uwagę, że stolarka okienna będzie nieco inna bez nawiewników i funkcji otwierania okien w niektórych pomieszczeniach, to oszczędności wzrosną. Pewnie ciekawi Cię ile energii elektrycznej zużywa przeciętnie rekuperator. Jest to koszt rzędu 120-150 zł, ale nie miesięcznie, a rocznie. Do tego trzeba doliczyć filtry, które trzeba wymieniać. Tu roczny koszt to około 200 zł. Zatem porównując to z rachunkami za ogrzewanie, które płaci się miesięcznie w przypadku konwencjonalnych źródeł jest znacznie taniej, a inwestycja zwrócić się w ciągu 5-10 lat. Nie bez znaczenia jest fakt, że wybierając dom pasywny możesz starać się o dofinansowanie do kwoty 50 tys. zł na budowę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chronisz również środowisko naturalne i przyczyniasz się do rozwoju zachowań proekologicznych.

Niewątpliwie budowa domu pasywnego to spory koszt. Jednak biorąc pod pieniądze zaoszczędzone na ekslpoatacji, naprawdę warto się na niego zdecydować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij