Czym powinien charakteryzować się pierwszy fotelik samochodowy

Czym powinien charakteryzować się pierwszy fotelik samochodowy?

Narodziny dziecka wiążą się z zakupem pierwszego fotelika samochodowego. Jednak czym powinien on się charakteryzować? Oczywiście banałem, ale jakże prawdziwym jest stwierdzenie, że musi zapewniać maksimum bezpieczeństwa maluszkowi. Zatem na co zwracać uwagę przeglądając oferty producentów fotelików samochodowych z kategorii 0-13 kg?

Dobra ocena w testach zderzeniowych

Bardzo istotne są tzw. crash testy. Jednak należy zwrócić uwagę, by przeprowadzone były przez jedno z renomowanych laboratoriów badawczych. Do takich należą niemieckie testy ADAC. Foteliki, które uzyskały w testach zderzeniowych przynajmniej ocenę dobrą można wybrać bez wyrzutów sumienia. Oczywiście najlepiej jeśli wypadły na piątkę. W przypadku kilku fotelików o podobnej ocenie można zasugerować się opinią innych rodziców na temat modeli z kategorii 0-13 kg. Fotelik samochodowy musi jednak przede wszystkim pasować do twojego samochodu, zatem ostatecznie spośród tych z najlepszymi ocenami, koniecznie wybierz ten, który pozwala na montaż fotelika, gdzie maksymalny kąt wynosi 45 stopni.

Montaż tyłem do kierunku jazdy

foteliki dla dzieci 0-13 kg

Kolejna kwestia to montaż. Najbezpieczniejsze są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. To nie lobby producentów fotelików samochodowych RWF, ale niepodważalny fakt. Na głowę i szyję dziecka w czasie zderzenia czołowego działają znacznie mniejsze siły niż w przypadku montażu przodem do kierunku jazdy, gdzie może to być nawet kilkaset kilogramów. Zatem można sobie wyobrazić, co dzieje się z kręgosłupem malutkiego dziecka w czasie takiego zderzenia. Dorośli są sobie w stanie poradzić z takimi przeciążeniami, jednak kręgosłup dziecka jest jeszcze wątły, a w pierwszym okresie życia jego główka stanowi 25% ciała. Zatem nie pozostaje nic innego jak montaż tyłem do kierunku jazdy.

Pozytywnie zdany Test Plus

Jeśli już wybierasz fotelik RWF, który w zasadzie jest standardem w kategorii 0-13 kg, to musisz jeszcze zwrócić uwagę jak wypadł w Teście Plus. Jest to szwedzki crash test, którego nie przeszedł jeszcze żaden fotelik montowany przodem, a to z prostej przyczyny, dotyczy on bowiem właśnie maksymalnych sił jakie mogą działać na głowę i szyję dziecka w czasie zderzenia czołowego. Są one badane przy prędkości 56,5 km/h, przy czym fotelik musi pozytywnie przejść test we wszystkich położeniach, aby otrzymać certyfikat. Wybierając zatem fotelik, który zdał Test Plus masz pewność, że twoje dziecko jest chronione w najlepszy możliwy sposób.

Pałąk zabezpieczający i 5-punktowe pasy bezpieczeństwa

Kolejną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze fotelików samochodowych dla niemowląt jest pałąk zabezpieczający. Jego obecność jest konieczna i to nie po to, by przenosić fotelik na stelaż i z miejsca na miejsce, ale po to by dodatkowo chronić dziecko w czasie zderzenia. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym ustawieniu pałąka w czasie wpinania dziecka w fotelik. Musi być w takim miejscu, jak zaleca producent. Może być postawiony pionowo do góry, opuszczony w tył, czy położony na fotelu samochodowym, a wszystko zależy od modelu fotelika i pozycji w której przechodził crash testy. Niezwykle ważne są również 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, jednak sama ich obecność nie jest gwarantem bezpieczeństwa, jeśli są nieprawidłowo zapięte, z pozostawieniem tzw. luzu, którego de facto w ogóle nie powinno być. Dopuszcza się luz na wsunięcie jedynie małego palca u ręki.

Montowany na ISOFIX

Choć pierwszy fotelik samochodowy może być montowany pasami bezpieczeństwa i nie musi posiadać dodatkowej bazy ISOFIX, to dla początkujących ze względu na błędy w montażu tradycyjną metodą polecane jest jednak zakupienie bazy. Tu nie ma strachu jeżeli baza jest właściwie wpięta, że fotelik będzie źle zamontowany. Trzeba oczywiście usłyszeć charakterystyczny dźwięk wpinania. Niektóre modele posiadają dodatkowo sygnał świetlny. Błędy w montażu mogą być tragiczne w skutkach, zatem jeśli nie masz pewności, że dobrze zamontujesz fotelik pasami, lepiej wybierz do niego odpowiednią bazę. Oczywiście musisz sprawdzić czy twój samochód posiada zaczepy na ISOFIX, jednak obecnie już nie produkuje się takich bez tego elementu. Zatem, jeśli ma nie więcej niż 10 lat, nie powinno być problemów. Kategoria 0-13 kg fotelik samochodowy to najlepszy wybór dla bezpieczeństwa dziecka!

Oczywiście poza podstawowymi parametrami dotyczącymi bezpieczeństwa warto, w drugiej kolejności zwrócić uwagę na kwestię wygody użytkowania. Ważna może być zdejmowana tapicerka, którą bez przeszkód można wyprać, a także możliwość mocowania na stelażu wózka. Warto zwrócić uwagę na jeszcze inną funkcjonalność kategorii 0-13 kg. Fotelik samochodowy bardzo często ma również możliwość bujania, zatem można w nim uśpić dziecko, w sytuacji, gdy pod ręką nie mamy łóżeczka turystycznego. Jednak my polecamy, bo fotelik pozostał jednak fotelikiem samochodowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij