Ogród stylem malowany. Praktyczny, ergonomiczny i stylowy – taki będzie Twój ogród!

Coraz więcej osób dużą uwagę przywiązuje do wyglądu ogrodu. Staje się on swoistą wizytówką i dumą, a także miejscem w którym wiele osób chętnie się relaksuje wykonując prace ogrodowe czy po prostu kontemplując na łonie natury. Warto zatem zastanowić się jak stworzyć praktyczny, ergonomiczny ogród w wybranym stylu.

Angielski naturalizm, który urzeka miłośników pszczół i ptaków

Jeśli ogród ma być kolejnym miejscem odpowiednim dla ptaków i pszczół, zapewniającym życiodajną siłę, to warto urządzić go w stylu angielskim. Naturalizm w ogrodzie najlepiej współgra z otaczającym ekosystemem. Jest jego swoistym rozwinięciem. Dlatego, kiedy dom postawiony jest blisko stawu, to warto wybrać rośliny preferujące środowisko wilgotne, a także zaadaptować w ogrodzie oczko wodne. Z kolei, gdy sąsiaduje z łąką doskonałym wyborem do niego będą rośliny jednoroczne, takie jak słoneczniki czy maki, a także dwuletnie czy wieloletnie, które szybko się rozsiewają, np. wrzosy czy lawenda. Taki ogród jest sielski i romantyczny zarazem. Nie może w nim zabraknąć altany, a także pergoli obrośniętej bluszczem lub różą pnącą. W takim otoczeniu mogą stanąć także ule dla pszczół , a pod werandą lub na sznurkach pomiędzy drzewami w ogrodzie można zawiesić karmniki dla ptaków. To idealny ogród dla prawdziwych miłośników natury, który jednocześnie nie wymaga znaczniej ingerencji. Oczywiście warto przycinać róże, czy dbać o nawodnienie roślin w okresach suszy, a ponadto pokarm dla ptaków na zimę.

Francuski szyk rodem z wersalskich ogrodów

Ogrody w Wersalu zachwycają swoim uporządkowaniem. Nie ma tutaj niczego przypadkowego. Rabaty są misternie dobrane kolorystycznie, a zielone krzewy i drzewa symetrycznie przycięte. Tworzą labirynty, szpalery i grupowe nasadzenia. To piękno można przenieść do swojego ogrodu i stworzyć krajobraz wersalskiego ogrodu w skali mikro. Wystarczy wybrać odpowiednie rośliny na rabaty. Tu również może przydać się agrowłóknina ściółkująca, która zapewni stałą temperaturę i nie przemarzanie korzeni zimą, a także ograniczy wyrastanie chwastów i jednocześnie umożliwi dotarcie do korzeni zarówno wody, jak i składników odżywczych. Agrowłóknina ogrodowa może być rozłożona pomiędzy rabatami. Można w niej również wykonać specjalne wycięcia na nasadzenia. W drugim przypadku można ją wysypać drobnymi ozdobnymi kamieniami przez które będzie przenikać woda. Na jakie gatunki roślin warto postawić w ogrodzie francuskim? Na pewno sprawdzą się tulipany, szafirki, żonkile, hiacynty, krokusy i lilie, czyli generalnie rośliny cebulowe. Można również postawić na odstraszające wiele gatunków szkodników aksamitki. Dla bardziej wprawionych ogrodników dobrym wyborem będzie również róża francuska. Oczywiście nie może zabraknąć cisów, bukszpanów, a większym ogrodzie można wybrać klony czy buki do obsadzenia alei. Warto tworzyć z formowanych zimozielonych roślin labirynty. Można również wstawić do niego fontannę. Wszystko to sprawia, że ogród będzie praktyczny, ergonomiczny i stylowy.

Japoński minimalizm w Twoim ogrodzie

Wśród popularnych i efektownych ogrodów jest oczywiście również ogród w stylu japońskim. Tworząc go można wykorzystać zimozielone rośliny, a także ozdobne kamienie i nic więcej w nim nie umieszczać. Wtedy będzie to ogród stworzony w zgodzie z zen. Oczywiście można postawić na bardziej urozmaicone formy i tradycyjną roślinność, czyli wiśnie, piękne dekoracyjne krzewy kaliny japońskiej czy też azalii. Oczywiście krzewy należy także chronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Bo choć kalina japońska jest w pełni mrozoodporna, tak azalia ogrodowa wymaga ochrony. Tu doskonale sprawdzi się biała agrowłóknina ogrodowa, którą osłania się cały krzew. Z kolei u podstawy usypuje się kopczyk z ziemi. W ten sposób chroni się zarówno część nadziemną, jak i podziemną rośliny. W japońskim ogrodzie warto wśród kwitnących krzewów postawić również altanę, w której można oddawać się ceremoniałowi picia herbaty.

Ogród w stylu rekreacyjnym, czyli idealny dla dzieci i zwierząt

Czasami ogród służy nam przede wszystkim jako miejsce dobre do zabawy i rekreacji. W takiej sytuacji nie będą potrzebne liczne rośliny ogrodowe, a mając zwierzęta trzeba wybrać te które są nietoksyczne, a dodatkowo odporne na mocz. Te bardziej wrażliwe można sadzić w wysokich betonowych donicach, do których piesek nie dosięgnie. Wrażliwsze iglaki można otoczyć siatką albo płotkiem, a na pewno nie można sadzić nic blisko płotu, wszak psiak stróżuje. W ogrodzie mogą znaleźć się również elementy architektury do zabawy. Wydrążony pień będzie świetnym miejscem do czołgania dla czworonoga ale również dla dzieci. Można oczywiście postawić również na trampoliny czy huśtawki i obowiązkowo trawę sportową.

Niezależnie od potrzeb i wymagań ogród może być praktyczny, a zarazem stylowy. Ważna jest ergonomia, którą można osiągnąć stosując się do naszych wskazówek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij