Fakty i mity na temat napojów energetycznych. Poznaj je wszystkie!
Wokół spożywania napojów energetycznych narosło wiele mitów. Warto zastanowić się zatem czy ich spożywanie jest bezpieczne. Niewątpliwie podobnie jak kawa potrafią nas skutecznie pobudzić, a często nawet lepiej. Zatem dziś zajmiemy się właśnie tym zagadnieniem. Producent napojów energetyzujących zapewni nas o zbilansowanym składzie, który nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, o ile znamy umiar.
Fakt i mit jednocześnie: Napoje energetyczne zawierają więcej kofeiny niż kawa
Bardzo często napoje energetyzujące zawierają znacznie więcej kofeiny niż kawa. Według amerykańskich naukowców zawartość kofeiny w puszcze napoju waha się od 50 do nawet 505 mg. Dla porównania w szklance kawy znajduje się ok 70 mg kofeiny. Zatem w zależności od rodzaju napoju energetycznego tego składnika pobudzającego może być znacznie więcej lub nieco mniej niż w popularnej małej czarnej. Warto jednak podkreślić, że poza kofeiną w napojach energetycznych znajdują się jeszcze inne substancje powodujące wzrost energii, a mianowicie guarana i tauryna. Podczas, gdy kofeina działa po kilkunastu minutach, guarana zaczyna działać szybciej, a dodatkowo utrzymuje się w organizmie nawet do 6 godzin dodatkowo wydłuża działanie kofeiny. Z kolei tauryna daje nam sporego „kopa”. Powoduje, że przestajemy czuć senność i możemy być aktywni, a tym samym nieco oszukać swój organizm.
Fakt: Napoje energetyzujące są nieodpowiednie dla dzieci
Każdy producent napojów energetyzujących powinien przestrzegać przed spożywaniem ich przez dzieci i młodzież. Młody organizm może bowiem gorzej radzić sobie z nagłym i długotrwałym pobudzeniem. Zwiększa się bowiem ciśnienie tętnicze, a u młodych osób picie napojów energetycznych może prowadzić do zaburzeń pracy mózgu i bezsenności. Ponadto uzależnienie od napojów powoduje uczucie rozdrażnienia, a nawet zachowania destrukcyjne i agresywne.
Mit: Napoje energetyczne zostały stworzone dla sportowców
Choć można zobaczyć wielu sportowców pijących znane energetyki, to jednak nie zostały one stworzone z myślą o sportowcach, a po to, by móc wydłużyć czas koncentracji i uwagi, szczególnie na monotonnych zajęciach. Zatem często korzystają z nich kierowcy na długich trasach, a także osoby pracujące wiele godzin przed komputerem. Sportowcy najczęściej pod szyldem znanych marek piją napoje izotoniczne, które uzupełniają niedobory elektrolitów po wysiłku. Dostarczają niezbędnych pierwiastków, które zostały „wypocone” w trakcie treningu lub zawodów.
Mit: Napoje energetyczne są niskokaloryczne
Wiele osób sądzi, że napoje energetyczne są niskokaloryczne, tymczasem nic bardziej mylnego. Mają zwykle prawie tyle samo cukru co coca cola, co jest przydatne również w stanach znużenia i długiego monotonnego wysiłku, gdyż można bardzo szybko ponieść poziom insuliny we krwi. Niestety tak szybko jak zostaje podniesiony również spada, co może powodować napady głodu. Zatem na pewno nie powinno się ich spożywać będąc na restrykcyjnej diecie.
Fakt: napoje energetyczne sprzyjają pracy twórczej
Ponieważ napoje energetyczne powodują wyraźny wzrost pobudzenia, a dodatkowe składniki jak tauryna czy guarana pomagają się skupić, istotnie napoje energetyczne mogą być bardzo pomocne, gdy mamy do dokończenia ważny projekt i chcemy pozostać skoncentrowani. Dzięki dodatkowej dawce energii można pobudzić kreatywne myślenie, nawet o bardzo późnych godzinach i w sytuacji długotrwałej pracy.
Istotnym aspektem spożywania napojów alkoholowych jest to, że mogą niwelować objawy spożycia alkoholu, jeśli dodawane są do drinków. O ile w czasie imprezy jest to pomocne, gdyż ogranicza się ból głowy, a także trudności z utrzymaniem równowagi, o tyle po niej jest już niebezpieczne. Związane jest to z groźnym zjawiskiem intoksykacji alkoholowej. Jest ono przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia psychicznego, gdyż może prowadzić do uzależnienia od alkoholu. Niektórym osobom, po spożyciu takiej mieszanki „włącza się” również nieśmiertelność i niestety wsiadają za kierownicę. Absolutnie przed tym przestrzegamy.
Wszystko jest dla ludzi, również napoje energetyzujące z logo. Jeśli nie spożywane są nagminnie, nie są szkodliwe dla zdrowia. Czasem mogą nas poratować w trudnej sytuacji, kiedy musimy zachować przytomność umysłu. Oczywiście lepiej nie mieszać ich z alkoholem. Warto zauważyć, że napoje energetyczne są doskonałym narzędziem marketingowym. Szczególnie firmy związane z branżą rozrywkową, energetyczną, mogą na nią postawić. Jednak swoją markę w ten sposób może zareklamować każda firma.