Mydło malarskie - co to jest, do czego służy, jakie ma zastosowania, gdzie kupić

Mydło malarskie – co to jest, do czego służy, jakie ma zastosowania, gdzie kupić?

Przemysł chemii budowlanej jest bogaty w przeróżne środki, preparaty i substancje, które ułatwiają i przyspieszają prace remontowe. Często głowimy się i szukamy specjalistycznych produktów, ale bywa tak, że najlepsze rozwiązania są tymi prostymi, banalnymi i dobrymi sposobami. Jednym z preparatów jest mydło malarskie. Na pewno niejeden raz ktoś o nim slyszał, lecz czy wiemy tak naprawdę do czego ono służy, jakie ma zastosowania i gdzie go można zdobyć? Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na te pytania, tutaj właśnie je znajdziesz.

Z czego się składa i jak działa?

W skład takiego mydła wchodzą: sole potasowe, sole sodowe, gliceryna i woda. Nie ma w sobie żadnych składników, które barwią bądź tworzą zapach. Został stworzony z myślą o bezpieczeństwie człowieka i natury. Mydło malarskie jest gęste. Żeby uzyskać pożądany preparat, dodaje się go do wody. Wtedy przybiera postać roztworu myjącego, który w efektecie końcowym ma czyścić ściany budynków przed malowaniem ich farbą. Cząstki tego mydła są budowy dipolowej, która w połączeniu z zabrudzeniami, czyli klejem, tapetami, zaprawą, brudem, tłuszczem, plamami z kredek i flamastrów, powoduje, że stają się miękkie i odrywają je od podłoża. Na ścianach widoczne są tylko te materiały, które zbyt mocno się trzymają. Nic nie stanowi jednak na przeszkodzie, by wtedy zaaplikować nowe powłoki malarskie czy tapety. Jeśli mamy do czynienia ze ścianami pokrytymi pleśnią, innym grzybem, to również w tym przypadku można je umyć z odrobiną mydła malarskiego. Jego mocnym atutem jest to, że pozbywa się mikroorganizmów i zmniejsza ryzyko powstania nowych siedlisk grzybów. Co jescze potrafi zrobić mydło malarskie? Można go użyć do usunięcia brudów z ubrań roboczych i narzędzi, które powstały wskutek prac remontowych.

W jaki sposób czyścić ściany?

Na samym początku należy mydło rozpuścić w ciepłej wodzie. Później ten wytworzony roztwór nakładamy na ścianę w te miejsca, gdzie widoczne są zabrudzenia, stare warstwy farby albo innego kleju. Mydło najlepiej nałożyć szerokim pędzlem, potocznie nazywany ławkowcem, trzeba kierować go od sufitu na dół. Kolejnym krokiem będzie zdzieranie i ściągnięcie (wygodniej będzie robić to w rękawiczkach) zmiękczonych warstw przy pomocy szpachelki.

Miejsca, które posmarowaliśmy mydłem malarskim trzeba przepłukać czystą wodą i zostawić je do wyschnięcia. Gdyby na Twojej ścianie znajdowały się zabrudzenia silne i długotrwałe, to można spróbować namoczyć ją drugą warstwą mydła. Jeśli znalazłyby się gdzieś jeszcze jakieś zacieki, wtedy należy użyć specjalnej farby na plamy i zacieki.

Jak długo schnie mydło malarskie?

Zazwyczaj ten preparat schnie dosyć szybko, trwa to od 20 do czasem nawet 45 minut. Nie trwa to długo, ponieważ małe stężenie w roztworze na to nie pozwala, poza tym mydło nie wnika bardzo głęboko w ścianę. Dobrze jest zapewnić schnącym ścianom wentylację.

W jakim miejscu dostanę takie mydło?

Mydło malarskie otrzymasz w sklepie specjalizującym się w chemii budowlanej oraz budowlanych marketach. Zazwyczaj sprzedaje się je w proporcjach od 400 g do 1 kg. Nie jest drogi.

Michał Wiśniewski

Michał Wiśniewski

Ekonomista z doświadczeniem w analizie rynków finansowych. Dostarcza czytelnikom analizy i prognozy dotyczące gospodarki i inwestycji. Prywatnie miłośnik gry na gitarze i podróży po Azji.

Artykuły: 50

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *