Nowe zagrożenia w sieci. Jak sobie z nimi radzić

Nowe zagrożenia w sieci. Jak sobie z nimi radzić?

Niewątpliwie korzystanie z Internetu ma wiele zalet. Pomaga w nauce, pracy, jest także źródłem rozrywki. Jednak niesie ze sobą także liczne zagrożenia i dzisiaj przedstawimy Ci do czego mogą prowadzić. Przedstawimy Wam także sposoby jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Już teraz zdradzimy Wam, że usługi informatyczne mają bardzo duże znaczenie.

Złośliwe oprogramowanie dla użytkowników logujących się do banków

biała klawiaturaCoraz więcej jest przypadków zainfekowania systemu podczas logowania się do bankowości internetowej, co niestety może prowadzić do nieuprawnionego przejęcia konta i dokonywania przelewów z konta ofiary. Jak do tego dochodzi? Najczęściej jest to bardzo prosty mechanizm. Przestępcy wysyłają fałszywe e-maile z załącznikami informujące o konieczności dokonania płatności, bądź też uregulowania długu. Tutaj możliwości hakerów jest bardzo wiele. Czasami mail może zawierać informacje o wygranej nagrodzie, co ma zachęcić odbiorcę do kliknięcia w link. Niestety po jego otwarciu komputer zostaje zainfekowany groźnym wirusem, który wykrada dane poufne i w tym przypadku nawet autoryzacje poprzez SMS mogą nie być skuteczne. Pamiętajcie zatem, aby nie otwierać żadnych nieznanych maili, tym bardziej, że banki nie wysyłają informacji o płatnością w formie elektronicznej. O wszelkich zmianach klienci informowani są albo telefonicznie, poprzez korespondencję albo na głównej stronie banku.

Podszywanie się pod stronę internetową

Niestety hakerzy są coraz bardziej kreatywnie i często tworzą strony internetowe np. banków, które są niemal identyczne i na pierwszy rzut oka absolutnie nie można ich odróżnić. Wystarczy tylko przez pomyłkę wejść na taką stronę lub co gorsza zalogować się i niestety można stracić wszystkie swoje oszczędności. Przestępcy mogą również za pośrednictwem Twojego konta wyłudzić kredyt lub pożyczkę. Niestety namierzenie ich jest bardzo trudne, gdyż często kierują całym procederem poza granicami Polski bądź na zagranicznych serwerach. Co w takiej sytuacji może zrobić każdy klient? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy dokładnie sprawdzać pasek adresowy. Przede wszystkim powinna znajdować się przy nim kłódka, czyli szyfrowany protokół https. Obecnie do tego celu używa się protokołu TLS, który zapobiega przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.

Inne zagrożenia w sieci

kod front-endZagrożeń w sieci jest naprawdę sporo. Obecnie bardzo modne stało się wyłudzenie poprzez przesłanie faktury proforma. Należy tutaj wiedzieć, że jeżeli nie spodziewacie się żadnych opłat, to absolutnie nawet z czystej ciekawości nie należy otwierać takich wiadomości. Sieć w ostatnich latach szeroko się rozpowszechniła i dostępna jest również na smartfonach w postaci różnych aplikacji. Należy pamiętać, by pobierać jedynie te zaufane, gdyż bardzo łatwo można zainfekować telefon, co jest szczególnie niebezpieczne jeśli korzystamy na nim z aplikacji bankowych i płatności przez telefon. Przede wszystkim korzystając z takich udogodnień warto dodatkowo w telefonie zainstalować program antywirusowy z zaporą sieciową, która będzie blokować próby przechwytu danych. Oczywiście należy tu stawiać na oryginalne rozwiązania od sprawdzonych producentów, gdyż darmowe aplikacje nie dają gwarancji ochrony.

Jak chronić swoje dane w sieci?

Pamiętajcie, aby nigdy nie otwierać maili z niepewnego źródła. Ponadto także korzystanie z aplikacji nie jest dobrym pomysłem. Bardzo duże znaczenie ma także ściągnięcie na komputer dobrego oprogramowania antywirusowego. Jeżeli zaś prowadzicie firmę, to koniecznie skorzystajcie z usług informatycznych. Opieka firmy zewnętrznej umożliwia nie tylko wdrożenie nowoczesnych systemów informatycznych czy unowocześnienie tych zainstalowanych, ale monitorowania działania sieci firmowej, administrowanie serwerami, a także zastosowanie odpowiednich dla danej firmy zabezpieczeń, nie tylko hasłami dostępu, ale również narzędziami ochrony firmowych danych. Istotne znacznie ma także szkolenie pracowników pod względem bezpiecznego korzystania z sieci. Firma świadcząca usługi informatyczne może przekazać wiedzę na temat nowych zagrożeń i uczulić na nie osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie.

Zagrożeń w sieci jest naprawdę sporo. Na szczęście jest wiele sposobów, by uchronić się przed nimi. Pamiętajcie przede wszystkim o wykupieniu dobrego oprogramowania antywirusowego, które będzie wychwytywać zagrożenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij