100% przyznawalności pożyczki – prawda czy fałsz?

Niektóre firmy pożyczkowe gwarantują, że pożyczkę otrzyma każdy wnioskujący. Obecnie niezależnie od tego, czy mowa o pożyczce ratalnej, czy chwilówce obie pożyczki cieszą się ogromną popularnością. W szczególności konsumenci upodobali sobie pożyczki przez Internet. Ale czy każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać środki finansowe od firmy pożyczkowej? Czy 100% przyznawalności to prawda, czy fałsz? Kto może się obawiać, że nie otrzyma pożyczki?

W jakim celu działają firmy pożyczkowe?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy każdy wnioskujący otrzyma pożyczkę, należy zastanowić się, w jakim celu działają firmy pożyczkowe. Tutaj nikogo nie zaskoczymy. Tak jak w każdym innym biznesie, tak i w branży pożyczkowej wszystkie działania skierowane są na osiągnięcie zysku. Aby pożyczkodawca faktycznie osiągnął swój cel biznesowy, pożyczkobiorca musi wywiązać się z zobowiązania i zapłacić odsetki, marżę, prowizję i opłatę administracyjną. Wychodzi więc na to, że im więcej pożyczek udzieli, tym większy dochód osiągnie. Czy tak jest w rzeczywistości?

Dlaczego pożyczki są popularne?

Otrzymanie pożyczki jest zdecydowanie łatwiejsze, niż uzyskanie kredytu z banku. Dlaczego? Banki podlegają surowym restrykcjom, stąd nie każdy konsument spełnia wysokie wymagania, jakie są przed nim stawiane. Jednym z wymogów, jaki musi spełnić wnioskodawca, jest posiadanie dobrej historii kredytowej. Inaczej mówiąc, konsument nie może posiadać na swoim koncie braku spłat kredytów lub pożyczek, a nawet opóźnień w spłatach. Przeważnie, gdy klient banku otrzyma odpowiedź odmowną na złożony wniosek, zwraca się o pożyczkę do instytucji pozabankowej. Firmy pożyczkowe również sprawdzają historię kredytową swoich potencjalnych klientów. Głównie ze względu na obawy, że nierzetelny konsument w podobny sposób podjedzie do spłaty udzielnego finansowania. Jeśli takich klientów będzie więcej, pożyczkodawca ponosi koszty i straty. Firma udzielająca wsparcia może mówić o zarobku dopiero wówczas, gdy użyczone zobowiązanie spłacone jest w całości. Bardzo często firmy pożyczkowe podchodzą łagodniej do klientów, udostępniają pożyczki klientom o niższej zdolności kredytowej i co często idzie w parze – z gorszą historią kredytową. Aby zminimalizować podjęte ryzyko udzielenia pożyczki osobie, która może nie wywiązać się w pełni z zawartej umowy pożyczkodawcy zwiększają koszty pozaodsetkowe.

Więcej pożyczek – większy zysk?

Czy faktycznie, gdy firma pozabankowa udzieli więcej pożyczek, osiągnie większe dochody? Niestety, tak to nie działa. Jeśli konsumenci nie spłacają swoich zobowiązań, jest to dla firmy pożyczkowej starta. Konieczne jest bowiem uruchomienie działań mających na celu zdyscyplinowanie klienta, a to oznacza wydanie sporych funduszy np. na wysyłanie monitów, ponagleń, czy włączenie windykacji. Klient, który nie płaci, jest więc nieopłacalny. Stąd nie liczy się ilość udzielonych pożyczek, ale jej spłacalność.

100% przyznawalności pożyczki – prawda czy fałsz?

100% przyznawalności pożyczek, jest niestety nieprawdą. Jeśli klient ma złą historię kredytową, również może nie otrzymać pożyczki. Nawet jeśli firma gwarantuje, że pożyczka przez Internet, czy chwilówka bez BIK (inaczej bez sprawdzania baz informacji kredytowej) jest dostępna dla każdego, to osoba, która nie jest w stanie spłacić zobowiązania, nie otrzyma pieniędzy. Ryzyko, które podejmują pożyczkodawcy, bywa czasami zbyt duże i nieopłacalne. Dlatego teza, że firma ma 100% przyznawalności pożyczek, jest fałszem. Jeśli konsument chce otrzymać pożyczkę, musi postarać się zbudować dobrą historię kredytową i mieć możliwości finansowe, aby spłacić dług bez opóźnień.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij