Jak przygotować noworodka na pierwszy spacer?

Pierwszy spacer z noworodkiem jest ekscytującym wydarzeniem dla każdego rodzica. Opieka nad malutkim człowiekiem może okazać się jednak prawdziwym wyzwaniem, ponieważ trzeba odkryć i dowiedzieć się o wielu aspektach rodzicielstwa. Kiedy z noworodkiem na spacer? Jak go ubrać? Jak długo przebywać na świeżym pytaniu? Jeżeli zadajesz sobie te nurtujące każdego rodzica pytania, oto odpowiedzi.

Jak ubrać dziecko na pierwszy spacer?

Ubiór dziecka zależy od pory roku. Podstawową zasadą dotyczącą ubioru noworodka, niezależnie od pogody, jest, by nie przegrzewać małego człowieka. Pamiętajmy, że malucha oprócz przykrycia i ubrania, chroni przed chłodem i wiatrem także gondola wózka.

Kiedy wychodzimy z noworodkiem na spacer w ciepłe dni, wystarczy założyć dziecku body z rękawkami, lekką czapeczkę oraz skarpetki. Wiosna oraz jesienią warto stosować się do zasady, „ubierz dziecko w jedną warstwę więcej niż siebie”. Na pierwszy spacer z noworodkiem zimą ubrania powinny być nieco grubsze. Warto również zabrać cieplejszy śpiworek. Dodatkowo pamiętaj, że ubranego noworodka przykrywamy kocykiem, ale tak, by dziecko mogło swobodnie oddychać.

Wybór wózka na spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer może kojarzyć się ze spacerówką, niestety poza zbliżoną nazwą, nie jest to dobry wybór na pierwszy wózek. Spacerówka jest modelem przeznaczonym dla starszych dzieci, które potrafią już same siedzieć. W pierwszych miesiącach malucha sprawdzi się za to tak zwana gondola. Żeby jednak nie przepłacać i jednocześnie zapewnić dziecku odpowiedni komfort, warto rozważyć opcję wózka wielofunkcyjnego, który będzie się zmieniał wraz z potrzebami malucha.

Co zabrać ze sobą na spacer?

Śpiworek, folia przeciwdeszczowa oraz moskitiera to trzy najpotrzebniejsze akcesoria, które powinny znaleźć się w wózku. Wychodząc na pierwszy spacer z noworodkiem w miesiące letnie, nie zapominajmy o kremie z filtrem UV, trzeba dbać o wrażliwą skórę dziecka. Zimą warto posiadać ze sobą i posmarować buzię maluszka kremem ochronnym. Podczas każdego wyjścia mogą przydać się chusteczki nawilżane, kocyk, pieluszki, oraz (jeśli dziecko karmione jest butelką) zapas jedzenia.

Ile powinien trwać pierwszy spacer?

Kiedy szykujemy się do pierwszego spaceru z noworodkiem, warto dowiedzieć się, ile powinno trwać takie wyjście. Czas spaceru jest w tym wypadku całkowicie uzależniony od pogody. W chłodniejsze dni zacznij od około 15 do 20 minut, w trakcie cieplejszych miesięcy roku możesz pozostać na świeżym powietrzu z noworodkiem nawet godzinę. Czas ten powinno się stopniowo, biorąc pod uwagę, oczywiście, panujące warunki atmosferyczne, wydłużać do dwóch, trzech godzin. Latem spacer z noworodkiem można odbywać nawet dwa razy dziennie.

Spacer na świeżym powietrzu jest niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju noworodka. Jego organizm się dotlenia, a i odporność wzmacnia się w trakcie takiego wyjścia. Nawet jeżeli dziecko ma katar i jest przeziębione, ale nie ma podwyższonej temperatury, wówczas spacer jest tym bardziej zalecany, bo chłodne i świeże powietrze poprawi komfort oddychania noworodka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij