kalkulator

Poznaj najczęstsze błędy jakie popełnia podatnik – właściciel firmy. Jak ich uniknąć i czy to możliwe?

Prowadzenie firmy nie jest łatwe, zwłaszcza pod względem rozliczeń z ZUS i US. Wielu przedsiębiorców nie może ustrzec się w tej kwestii błędów, gdyż wszystko starają się kontrolować samodzielnie, a to pierwszy duży błąd. Współpraca ze specjalistami z zakresu doradztwa finansowego i księgowości jest niezbędna, by móc rozwijać swoją firmę we właściwym kierunku, czyli ku rozwojowi, a nie regresowi. Zatem pytanie brzmi, jak uniknąć błędów?

Terminowość wpłat i rozliczeń w KPiR i księgach rachunkowych ma znaczenie

liczenie podatków

Niezależnie od tego czy prowadzi się działalność jednoosobową, czy spółkę, to terminowość jest zawsze najważniejsza i rzutuje na brak bałaganu w papierach. Zatem wszystkie zaliczki na poczet ZUS i US muszą być płacone w terminach. Informatyzacja znacząco ułatwiła konieczność częstego stawiania się w urzędach i w formie pliku elektronicznego możliwe jest przesyłanie deklaracji VAT. Składki ZUS w zależności od charakteru prowadzonej działalności składki ZUS mogą być opłacane do 5, 10 lub 15 dnia miesiąca za miesiąc ubiegły. Z kolei deklarację JPK_VAT należy przesyłać nie później niż do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu raportowanym. Z kolei zaliczki na podatek CIT, w przypadku spółek z o.o. i spółek prawa handlowego muszą być płacone do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Pamiętanie o wszystkich terminach wiąże się z dużym stresem, a w przypadku nawet kilkuosobowej firmy zajmowanie się tym samodzielnie jest karkołomne i raczej niemożliwe. Wszyscy przedsiębiorcy z Zagłębia mogą skorzystać z usług jakie oferuje biuro rachunkowe MDA w Mysłowicach, które można znaleźć pod adresem: https://biuromda.pl. Znalezienie dobrego księgowego jest na wagę złota i warto kierować się opiniami innych przedsiębiorców, a także szerokim wachlarzem usług, w tym księgowości online. Trzeba pamiętać, że niedotrzymywanie terminów może wiązać się z dotkliwymi karami. W przypadku opóźnień w opłatach na ZUS to nawet 5 tys. zł.

Złe zaliczenie zaliczek w PIT

Bardzo często przedsiębiorcy-podatnicy mają duży problem z niewłaściwym wpisywaniem danych o zaliczkach. Osobom prowadzącym firmy i rozliczającym się na zasadach ogólnych mylą się pojęcia zaliczek wpłaconych w ciągu roku z zaliczkami należnymi. Tymczasem wystarczy czytać odpowiednio instrukcje, ale komu by się chciało i kto miałby na to czas, dlatego przytaczamy, gdzie wpisywać poszczególne zaliczki. W części K PIT 36 lub J Pit-36L wpisuje się sumę zaliczek faktycznie wpłaconych przez podatnika. W części D i J formularza PIT-36 (lub części D i I w PIT-36L) należy podać sumę zaliczek należnych. Dopiero w części N PIT-36 lub M w PIT-36L wpisuje się zaliczki za poszczególne miesiące roku podatkowego. Pomylenie rubryk skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania, choć jeśli wypełnia się zeznanie online prawdopodobnie błędy spowodują, że zeznanie nie zostanie wysłane, można mieć zatem szansę na poprawienie błędów.

Błędne identyfikatory podatkowe i brak dołączonych załączników

rozliczenie pit

Nierzadko przedsiębiorcy rozliczają się ze swoimi małżonkami, ale oczywiście dotyczy to tylko tych, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, gdyż w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej, czy podatku liniowego nie ma takiej możliwości i należy o tym pamiętać przy wybieraniu sposobu rozliczania się z fiskusem. Zatem osoby rozliczające się na zasadach ogólnych muszą pamiętać, że wpisywanie do zeznania NIP jako identyfikatora dotyczy tylko ich, natomiast małżonek nieprowadzący działalności gospodarczej powinien wpisać w swojej rubryce PESEL. Trzeba również zachować kolejność wpisywania dochodów obydwu małżonków. Podatnikiem w tym przypadku jest przedsiębiorca i nie można kolejności zamieniać, gdyż zeznanie będzie pełne błędów. Niezależnie od tego czy osiągnęło się w danym roku przychód czy też nie konieczne jest dołączenie niezbędnych załączników. PIT/B jest konieczny, niezależnie od przychodów. Przy odliczeniach na dzieci konieczne jest dołączenie PIT/0, a w przypadku odliczeń mieszkaniowych PIT/D.

Zasady odliczania strat z lat ubiegłych

Przedsiębiorca może obniżyć uzyskany dochód podlegający opodatkowaniu o straty z lat ubiegłych, jeśli zostały wykazane. Trzeba jednak pamiętać, że nie można odpisać maksymalnie 50% poniesionej straty. Istotne znaczenie ma również przypisanie strat do właściwej rubryki. To znaczy mogą być one odliczone tylko od źródła dochodu, z którego powstały.

Uniknięcie błędów podatkowych jest możliwe. Jednak zamiast samodzielnie zajmować się swoimi finansami i tę kwestię można powierzyć zaufanemu księgowemu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij