Londyn, Paryż, Praga, Amsterdam, czyli stolice, które warto odwiedzić

Londyn, Paryż, Praga, Amsterdam, czyli stolice, które warto odwiedzić

Europa oficjalnie składa się z 46 państw, jednak Rosja, Kazachstan i Turcja leżą także na terytorium Azji i ich stolice również, więc nie będą wliczone do rankingu najciekawszych europejskich stolic w tym artykule. Wiele osób wybierając się na wycieczkę do różnych krajów, często decyduje się na pobyt lub odwiedzenie stolicy. Ludzie wybierają stolice, ponieważ są najbardziej rozwinięte i najbardziej atrakcyjne turystycznie. Zazwyczaj są przygotowane na tabuny odwiedzających i zapewniają świetnie spędzony czas. Jednak według statystyk najchętniej odwiedzanymi stolicami jest Paryż, Londyn, Amsterdam i Praga. Dlaczego? Zaraz się o tym przekonamy!

Najciekawsze europejskie stolice – co je wyróżnia?

Turystów przyciąga rozbudowana historia, ciekawe miejsca, dobre – tradycyjne jedzenie i krajobraz, który można dokładnie sfotografować. Wiele osób fascynuje się wszelkimi zabytkami, muzeami i pomnikami. Uwielbiają klasyczne zwiedzanie, które polega na oprowadzeniu przez przewodnika i opowiedzenie całej historii miasta. Niektórzy lubią się zagłębiać w fascynującą historię każdej cegiełki, dlatego idealnymi stolicami są dla nich: Paryż, Praga, Lizbona, Ateny, Wiedeń i Rzym. Wiele osób stawia na weekendowe wypady, dlatego wybiera głównie na stolice, które mają dobre połączenie z Polski. Linie lotnicze wprowadzają coraz więcej atrakcyjnych promocji i obniżek cenowych, które tylko zwiększają atrakcyjność odwiedzanego miejsca. Najpopularniejszymi miastami, które oferują szereg atrakcji otwartych przez całą dobę są: Budapeszt, Berlin, Praga, Amsterdam i Londyn. Ten ostatni w szczególności, ponieważ posiada świetne połączenia komunikacyjne, dzięki, którym można szybko przemieszczać się po mieście i zobaczyć wszystko w bardzo krótkim czasie, mimo tego, że stolica jest gigantyczna. O tym co warto zobaczyć w Londynie, podczas wypadu na weekend dowiesz się tutaj. Stolice wyróżniają także kulinarne miejscówki i różnorodność kuchni z całego świata skupiona w jednym miejscu. Największa ilość restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin znajduje się w Paryżu, Londynie, Berlinie i Brukseli. Jeżeli chodzi o streetfoody i gastropuby to na czele jest Londyn oraz Berlin. Atrakcyjność stolic europejskich może wynikać również z rozwiniętej mody. Ludzie przyjeżdżają na zakupy do miast, w których odbywają się słynne Fashion Week’i, bo są to tak zwane stolice mody. Rozwijają się tam najsłynniejsi projektanci i w większości przypadków tylko na miejscu można otrzymać wymarzoną kolekcję. Takie miasta to np. Paryż, Berlin, Londyn i Madryt.

Londyn, Paryż, Praga, Amsterdam, czyli stolice, które warto odwiedzić

Najbardziej atrakcyjne turystycznie stolice europejskie – ciekawostki

Według badań najlepszymi stolicami są Paryż, Londyn, Praga i Amsterdam. Każde z tych miast całkowicie różni się od siebie atmosferą, architekturą i tradycjami. Warto je odwiedzić ze względu na szereg atrakcji i legend z nimi związanych. Oto kilka ciekawostek o poszczególnych miastach:

AMSTERDAM

 • W stolicy Holandii jest prawie milion rowerów. To nieodłączny element życia Holendrów. Rowerzyści mają tutaj pierwszeństwo nad pieszymi i autami.
 • 90 procent mieszkańców płynnie mówi po angielsku, co ułatwia dogadanie się z turystami.
 • Amsterdam słynie z tradycji szlifowania diamentów
 • Pomimo coffeeshopów i dzielnicy czerwonych latarni, Amsterdam jest drugim po Sztokholmie najbezpieczniejszym miastem Europy

LONDYN

 • Średnia prędkość ruchu samochodowego w Londynie to 19 km/h, dlatego warto wybrać szybsze środki transportu takie jak metro, czy rower
 • W ciągu całego swojego życia schody ruchome w londyńskim metrze przebywają drogę ponad 80 000 kilometrów, pracując 20 godzin dziennie przez 364 dni w roku.
 • Z Londynu pochodzi słynna modelka Naomi Campbell
 • Według badań ponad 40 procent mieszkańców stolicy jest singlami, dlatego miasto rozwija się rozrywkowo

PARYŻ

 • Na ulicach Paryża codziennie odbywa się średnio 10 zdjęć filmowych lub komercyjnych
 • Paryż pierwotnie był miastem rzymskim zwanym „Lutetia”
 • W mieście znajduje się 450 parków i ogrodów
 • Powiedzenie „na zdrowie” wywodzi się z Francji
 • Więcej ciekawych informacji o francuskiej stolicy znajdziesz w artykule – https://www.activ8.pl/atrakcje-turystyczne-i-zabytki-francji/ 

PRAGA

 • W Pradze znajduje się największy stadion świata. Zajmuje powierzchnię ponad 62 876 m2, a trybuny mogą pomieścić około 250 tysięcy widzów
 • Na terenie muzeum Narodowego Techniki znajduje się najstarsza karuzela na świecie
 • 26 kwietnia 1939 roku dokładnie o godzinie 3:00 wprowadzono ruch prawostronny
 • Stolicę Czech zamieszkuje 1,3 miliona osób

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij