Kwota wolna od podatku w Polsce

Kwota wolna od podatku w Polsce?

Każdy obywatel Polski podlega wielu prawom i obowiązkom. Jedną z powinności jest obowiązek podatkowy, czyli przymusowe opłaty – świadczenia pieniężne, po uzyskaniu jakiegoś dobra materialnego np. wynagrodzenia za wykonaną pracę, spadku czy sprzedaży mieszkania. Kwestie podatkowe reguluje prawo podatkowe, które określa wysokość zapłaty, jak również osoby podlegające temu obowiązkowi. Płacenie wspomnianych świadczeń pieniężnych wiąże się w wieloma dodatkowymi elementami i tematami. Jednym z nich jest kwota wolna od podatku. Czy jest kwota wolna od podatku? Kogo dotyczy? Jaka jest jej wysokość?

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku w Polsce to najprościej mówiąc kwota dochodu, która nie podlega obowiązkowi zapłaty świadczenia pieniężnego. To jeden z ważnych elementów tzw. systemu podatkowego, a wszystkie dochody przekraczające tę kwotę podlegają  obowiązkowi opłaty. Element ten rozpatrywany jest w ujęciu rocznym, a osoby, które w swoich zarobkach i przychodach nie przekroczyły tej sumy, zwolnione są z obowiązku opłaty podatku.

Należy jednak pamiętać, iż nieprzekroczenie wysokości kwoty wolnej od podatku, nie zwalnia obywatela kraju ze złożenia odpowiedniej deklaracji PIT do dnia 30 kwietnia każdego roku.

Czym jest kwota wolna od podatku

Kogo dotyczy kwota wolna od podatku? Jaka jest jej wysokość?

Kwota wolna od podatku dla polskich obywateli to i w bieżącym roku wynosi 8000 zł. Osoby, których dochód roczny nie przekroczył tej wysokości nie płaca żadnych opłat podatkowych. Wysokość pozostałych opłat kształtuje się w następujący sposób:

– roczny dochód w wysokości nie przekraczającej 8000 zł, to kwota wolna od podatku w tej samej sumie – 8000 zł,

– roczny dochód od 8000 zł do 13000 zł, to kwota wolna od podatku wynosząca 8001 zł – 3091 zł,

– roczny dochód o wysokości od 13001 zł do 85528 zł, to kwota 3091 zł,

– roczny przychód wynoszący 85529 zł – 127000 zł – kwota wolna od podatku 3091 zł – 0 zł,

– roczny dochód powyżej 127000 nie posiada kwoty wolnej od podatku.

Obowiązek opłaty podatku posiadają wszystkie osoby, których dochód przekroczył 8000zł, a wysokość opłat, jak również odliczenie kwoty wolnej od podatku ściśle uzależniony jest od wysokości rocznych przychodów. Od rocznych dochodów należy odpowiednio odjąć ustaloną kwotę wolną, a następnie od pozostałej części dochodu uiścić podatek dochodowy. Wszystkie informacje na temat dochodów oraz kwot wolnych od podatku, należy umieścić w odpowiedniej deklaracji PIT.

Kogo dotyczy kwota wolna od podatku Jaka jest jej wysokość

Zwrot części podatku dochodowego.

Obywatele, podlegający obowiązkowi świadczeń pieniężnych podatkowych mają również prawo do zwrotu części podatku dochodowego.

Komu przysługuję zwrot?

Zwrot części podatku dochodowego przysługuje osobom, które nie przekroczyły sumy kwoty wolnej od podatków. Sytuacja taka może mieć miejsce również, gdy źle została obliczona lub prognozowana wysokość zaliczek na podatek. Do zwrotu części podatku mają prawo również osoby, którym przysługują różnorakie ulgi, które zostały wykazane w sporządzonej deklaracji PIT. Ulgami takimi mogą być: ulga na dziecko, osób niepełnosprawnych, itp.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij