Kuchnia w stylu ekologicznym. Jak ją stworzyć

Kuchnia w stylu ekologicznym. Jak ją stworzyć?

Moda na ekologię opanowała wiele branż również meblarską. Dlatego trendem w ostatnim czasie stało się tworzenie kuchni w stylu ekologicznym. Tutaj istotne znaczenie ma dobór nietoksycznych i naturalnych materiałów, a także stworzenie przydomowego ogródka, z którego można będzie czerpać własne przyprawy, warzywa i owoce. Można go również założyć w kuchni wykorzystując doniczki. Istotne znaczenie będzie miało także zadbanie o strefę czystości i wyrzucania odpadów. Zatem jakie meble wybrać do kuchni ekologicznej i w jaki sposób ją zorganizować?

Po pierwsze: wybierz bezpieczne bryły meblowe

rodzinny obiadNajlepszym wyborem do kuchni ekologicznej są meble, które wykonane są z naturalnego drewna. Tutaj najlepiej sprawdzi się to dębowe, a także egzotyczne. Warto pamiętać, że meble nie powinny być pokryte lakierami zawierającymi formaldehydy, które są szkodliwe dla zdrowia. Najlepszym wyborem są lakiery wodne. Również blaty kuchenne powinny być wykonane z odpowiednich materiałów. W tym przypadku polecamy w szczególności drewniane, a także kamienne. W pierwszym przypadku powinny być one zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Można jednak zastosować impregnat, który pozbawiony jest szkodliwych substancji. Ma to istotne znaczenie, gdyż blat ma często bezpośrednią styczność z produktami spożywczymi. Warto zwrócić uwagę, że ekologiczne meble powinny być jak najbliższe naturalnemu wybarwieniu drewna. Odpowiednie zabezpieczenie brył meblowych także wpisuje się w ten nurt, gdyż zapewnia długoletnią eksploatację mebli przeznaczonych do kuchni.

Po drugie: założenie kuchennego „ogródka”

Jeśli nie dysponuje się ogrodem, to uprawę nowalijek można prowadzić w kuchni. W doniczkach można uprawiać zarówno zioła, jak i pomidory czy paprykę. Oczywiście wymaga to sporej wiedzy z zakresu hodowania poszczególnych gatunków jednak daje dużą satysfakcję. W przypadku dużej kuchni można w niej nawet postawić inspekt, który doskonale sprawdzi się do większej uprawy, a także zapewni odpowiednie warunki roślinom ciepłolubnym. To doskonały wybór do kuchni w rustykalnym stylu. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura nie powinna być zbyt wysoka, jednak zwykle pokojowa jest dla nich odpowiednia. Warto zauważyć, że hodowanie ziół ma duży walor w postaci roztaczających się przyjemnych zapachów, np. pietruszki czy lubczyku.

Po trzecie: zorganizowanie strefy składowania odpadów

włoskie składnikiJeśli decydujesz się na segregację śmieci, to bardzo istotne znaczenie ma zorganizowanie strefy do składowania odpadów. Niewątpliwie wpisuje się ona w aranżację kuchni w stylu eko. Wcale nie musi być schowana. Wystarczy zastosować odpowiednie kosze w różnych kolorach z pokrywami. Jeśli wyraźnie zakłóca to estetykę przestrzeni, to takie kosze można umieścić w szafkach typu cargo.

Po czwarte: zadbanie o odpowiednią ilość światła

Niewątpliwie kuchnia w stylu ekologicznym powinna być dostatecznie doświetlona. Dlatego już na etapie projektowania, warto zaplanować tu duże okno, które będzie zapewniać komfort w ciągu dnia. Dzięki temu nie będzie trzeba korzystać z dodatkowego doświetlenia szafek. Oczywiście bywają dni, że światła słonecznego nie jest zbyt dużo i wtedy konieczne jest korzystanie z tego sztucznego. Doskonale sprawdzą się ekologiczne źródła światła czyli oświetlenie ledowe. Można je wybrać zarówno do sufitu podwieszanego, jak i powiesić linearnie nad strefą roboczą. Żarówki ledowe mają żywotność kilkunastu tysięcy godzin. Są zatem najlepszym rozwiązaniem mimo że ich cena jest wyższa niż w przypadku np. świetlówek halogenowych. Jednak w swoim składzie nie posiadają szkodliwej rtęci, zatem nadają się do bezpiecznego recyklingu. Nie może ich zabraknąć w żadnej ekologicznej kuchni. Gwarantują znaczną oszczędność energii w skali roku, a tym samym mniejszą emisję CO2 do atmosfery.

Stworzenie kuchni w stylu ekologicznym nie jest trudnym zadaniem. Wybierając firmę tworzącą kuchnie na wymiar można liczyć na jej stworzenie dokładnie według preferencji. Uwzględniona zostanie zatem prośba o wykorzystanie materiałów, które nie posiadają w swoim składzie toksycznych substancji, które są szczególnie problematyczne w przypadku recyklingu. Jednak na skutek parowania, np. zmywarki mogą również z czasem unosić się w powietrzu. Drewniane meble do kuchni gwarantują również zdrową atmosferę, korzystną dla osób cierpiących na alergię, dlatego warto na nie stawiać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij