internet na ipadzie

Jak nie dać się oszukać w sieci – krótki poradnik dla przedsiębiorców, ale i zatroskanych rodziców

Internet jest nieodłączną częścią życia, prowadzenia działalności gospodarczej, czy miejscem, gdzie można nawiązać szybki kontakt. Niemniej jednak korzystanie z niego niesie ze sobą wiele zagrożeń. Dlatego w dzisiejszym poradniku postanowiliśmy podjąć temat oszustw w Internecie. Jak uniknąć utraty ważnych, poufnych danych i nie dać się zwieść? Nasze wskazówki kierujemy nie tylko do przedsiębiorców, ale również zatroskanych rodziców.

Wyłudzanie pieniędzy, czyli weryfikacja odbiorcy przy płaceniu rachunków

płatność przez internet grafikaBardzo popularną formą wyłudzenia w sieci jest phishing. Przestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości dotyczące konieczności poniesienia zapłaty czy zmiany danych do logowania w systemie bankowym. Wystarczy kliknąć w link, czy zalogować się na fałszywej stronie i już sieć zostanie w takiej sytuacji zainfekowana, a nasze dane powędrują do oszusta. Dają się nabrać także posiadacze tzw. kryptowalut. Informacja o konieczności dokonania operacji czy też zalogowania się po to, by nie utracić zgromadzonych środków jest popularnym sposobem na wyczyszczenie takiego konta. Zbudowanie lustrzanej strony, łudząco podobnej do oryginału jest dla oszusta dość łatwe. Oczywiście należy zwracać uwagę na to czy strona posiada certyfikat SLL, a także na sam adres w pasku i to czy nie zawiera błędów. Po otrzymaniu takiego maila trzeba zweryfikować czy nie jest to mail pochodzący od oszusta. Zwykle kontakt podawany jest na głównej stronie i łatwo można to zweryfikować.

Kontrola rodzicielska, czyli blokada nieodpowiednich treści

W ramach kontroli rodzicielskiej można blokować dostęp dzieci do nieodpowiednich treści, jak również zapobiegać ściąganiu przez nie zainfekowanych plików, za którymi kryje się złośliwe oprogramowanie. Można zdecydować się na filtrowanie treści w wyszukiwarce i jej odpowiednie ustawienie, jak również dedykowany program antywirusowy zawierający również kontrolę rodzicielską. To ty decydujesz jakie treści Twoje dziecko może oglądać np. w Youtube, gdzie roi się od nieodpowiednich treści. Zatem możesz blokować całe kanały, a także ustawiać treści adekwatne do wieku w Youtube Kids. Dostęp do Youtube z którego ty korzystasz może być opatrzony kodem dostępowym. Wiele programów pozwala również na zdalne śledzenie aktywności w sieci. Dzięki temu masz pewność co ogląda dziecko, a przy tym, że nie da się oszukać.

Porównywanie ofert i sprawdzanie kontrahentów oraz podmiotów współpracujących

internet grafika wektorowaBardzo ważną kwestię stanowi również sprawdzanie kontrahentów, partnerów biznesowych i ich rzetelności. Można poszukać opinii w sieci, a także porównać oferty podmiotów oferujących podobne usługi. Na pewno nie można zawierać żadnych umów bez ich uprzedniej weryfikacji, podobnie jak ma to miejsce z umowami przez telefon. Zawsze trzeba poprosić o wersje elektroniczną i dokładnie przeanalizować punkt po punkcie.

Otwieranie maili tylko od zweryfikowanych odbiorców

Bardzo istotną kwestię stanowią maile, zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i firm. Pracownicy powinni zawsze zwracać uwagę na nadawcę wiadomości i to czy nie różni się ona od tej standardowej. Przede wszystkim po takiej weryfikacji wszelkie informacje poufne powinny być przesyłane w wiadomości szyfrowanej opatrzonej hasłem dostępowym. Warto zdecydować się na usługi informatyczne. Wrocław to miasto, gdzie jest dostęp do wielu specjalistów IT. Można zdecydować się na usługę outsourcingu. Jednak zanim wprowadzi się jakiekolwiek zmiany należy przeprowadzić audyt.

Zadbanie o odpowiednie środowisko informatyczne

Sprawnie działająca sieć informatyczna w firmie jest bardzo ważna. Trzeba sprawdzić czy w systemie nie ma poważnych luk bezpieczeństwa. W tym celu warto zdecydować się na audyt bezpieczeństwa IT. W ramach takiej usługi można zweryfikować prawidłowość funkcjonowania oprogramowania wewnętrznego, działanie poszczególnych aplikacji, a także zdecydować się na edukacje pracowników w zakresie nowych zagrożeń w sieci. Takie działanie może uchronić przed poważnymi stratami nie tylko materialnymi, ale również wizerunkowymi.

Zadbanie o bezpieczne korzystanie z sieci jest bardzo istotne. Dzięki odpowiednim mechanizmom postępowania, a także narzędziom informatycznym można zniwelować ryzyko zainfekowania systemu czy przejęcia danych poufnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij