Jak dobrać dywan do aranżacji wnętrza? Poznaj nasze pomysły
Są takie elementy wykończenia, które mogą dopełnić każdą aranżacje, dodać jej charakteru lub stanowić dla niej doskonały kontrast. Należą do nich niewątpliwie dywany. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się doborem dywanu pasującego do wystroju. Być może nasze pomysły Cię zainspirują. Warto wiedzieć, że ten z pozoru nieznaczący element może odmienić każde wnętrze.
Aranżacja w duchu filozofii hygge
Aranżacja w duchu filozofii hygge, czyli stylistyka skandynawska wymaga stworzenia przytulnego wnętrza o nieco surowej kolorystyce. Te pozorne sprzeczności spotykają się pośrodku, ze względu na dobór odpowiednich materiałów, nawiązania do natury, a także pastelowe elementy wyposażenia. Niewątpliwie pasujący dywan może być w odcieniach szarości. Do wystroju z użyciem białych mebli sosnowych sprawdzi się doskonale. Można wybrać model z nowoczesnymi wzorami, inspirowanymi naturą. Dywan może imitować powierzchnię księżyca, ukazywać gałęzie kołyszące się na wietrze lub liście paproci. Wszystko jest tu utrzymane w jednolitej biało-szaro-czarnej kolorystyce i doskonale ze sobą harmonizuje. Wysokiej jakości dywany ze sklepu PodPierzyna.com sprawdzą się w każdym wnętrzu.
Stylistyka pełna przepychu, czyli ludwikowski salon zasługujący na wyróżnienie
Kiedy wnętrze urządzone jest w stylu ludwikowskim, gdzie charakterystyczne są rzeźbione meble z widocznym ryflowaniem na frontach, posadowione na zaokrąglonych nóżkach, to należy dobrać do niego wytworne dodatki. Nieodłącznym elementem jest zatem żyrandol z połyskującymi kryształkami, który odbija światło, a także lustra w wytwornie zdobionych srebrzonych i złoconych ramach. W takiej aranżacji nie może zabraknąć dywanów z ornamentowymi wzorami, przypominającymi klasyczne, perskie. Najlepszym wyborem będą te wykonane z połączenia wełny i jedwabiu. Ręcznie tkane dywany są prawdziwymi dziełami sztuki, które doskonale komponują się z tapicerowanymi fotelami i sofami na masywnych drewnianych, rzeźbionych podstawach.
Pop-art, czyli estetyka poprawiająca nastrój i dodająca energii
Decydując się na nowoczesną aranżację w stylu pop-art, chcemy by wnętrze było niezwykle energetyczne i pozytywnie nastrajało do działania. Nie brakuje tu wyrazistych wzorów, grafik, również tych komiksowych czy plakatowych, w stylu dzieł Andiego Warhola. Wykorzystuje się nie tylko meble tapicerowane, ale również te wykonane z tworzywa sztucznego o finezyjnych kształtach, w stylu Vernera Pantona. Zatem intrygujące fotele w kształcie serca mogą świetnie skomponować się z pasującym do wystroju dywanem. Świetnie sprawdzi się model z geometrycznymi, kolorowymi wzorami w abstrakcyjnym wydaniu. Jednak można również postawić na realizm i np. dywan ze skarabeuszem. Możliwości jest naprawdę wiele, a ograniczeniem jedynie wyobraźnia.
Urozmaicenie minimalistycznej aranżacji poprzez dodanie wnętrzu głębi
Często w nowoczesnych wnętrzach stosowana jest zasada mniej znaczy więcej. Według niej pokój wyposażony jest tylko w niezbędne elementy, a dekoracje są bardzo oszczędne. Zatem obok nowoczesnych długich wazonów z kwiatami, które bywają w nich ozdobą, warto postawić na element łączący design z funkcjonalnością, czyli nowoczesny dywan. Dopełniając minimalistyczną stylistykę można wybrać pasujący do wystroju jednolity model. Jednak warto pójść o krok dalej i nadać wnętrzu więcej głębi poprzez dobór dywanów tworzących złudzenia optyczne i nadających wrażenie głębi i trójwymiarowości. Mogą być to zatem dywany z wzorem labiryntu, popękanej ziemi bądź słojów drewna, ukazanych w znacznym zbliżeniu. Świetnym wyborem będą także te przedstawiające nachodzące na siebie trapezy czy romby. Mogą być utrzymane w stonowanej lub bardzo wyrazistej kolorystyce. W drugim przypadku taki element wyraźnie wyróżnia się na tle jednolitego wystroju.
Dobór dywanu do aranżacji nie musi być trudny. Wystarczy skorzystać z naszego krótkiego poradnika. Oczywiście można znaleźć również coś odpowiedniego do aranżacji prowansalskiej, rustykalnej czy kolonialnej. Do tej pierwszej doskonałym wyborem będzie dywan z delikatnym kwiatowym wzorem, bądź utrzymany w jasnej, niemal białej kolorystyce. Z kolei w rustykalnej, podobnie, jak w stylu vintage, można postawić na wyraziste wzornictwo, folkowe lub bardziej orientalne. To ostatnie będzie doskonałym wyborem do kolonialnej stylistyki. Wśród wielu deseni, zróżnicowanej kolorystyki i długości runa, każdy znajdzie model idealny do swojego mieszkania.