Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Klimatyzacja samochodowa to już standard w nowoczesnych pojazdach. Kiedyś udogodnienie to uważano za luksus, aktualnie mało kto zdecydowałby się na zakup samochodu bez klimatyzacji. Niezależnie od tego jak drogi posiadamy samochód i jak bogate ma wyposażenie, klimatyzacja jest czymś, o co trzeba dbać, aby służyła nam tak długo, jak długo będziemy jeździć tym konkretnym autem. Co robić, aby korzystanie z klimatyzacji było dla nas zdrowe, a samo urządzenie działało bezawaryjnie?

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Dbanie o klimatyzację samochodową to kilka czynności, o których trzeba pamiętać tak naprawdę przez cały rok. Wiele osób korzysta z klimatyzacji wyłącznie w okresie letnim, kiedy doskwiera im upał wewnątrz samochodu, a tymczasem klimatyzacji należy używać przez cały rok, także zimą.

Zacznijmy jednak od tego, że klimatyzacja samochodowa powinna być regularnie serwisowana. Fachowcy zalecają, aby przeprowadzać przegląd klimatyzacji przynajmniej raz w roku lub co 10 tysięcy kilometrów. Podczas takiego przeglądu powinien zostać wymieniony filtr kabinowy oraz wyczyszczony cały układ klimatyzacji.

Bardzo ważną kwestią, także dla zdrowia użytkowników klimatyzacji, jest jej dezynfekcja oraz odgrzybianie. Można tego dokonać na dwa sposoby. Starszą metodą jest ozonowanie, nowszą natomiast oczyszczanie za pomocą ultradźwięków. Każda z nich jest dobra i najlepiej jest przeprowadzić taki zabieg jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Jak używać klimatyzacji, aby nie zachorować?

Wiele osób uważa, że używanie klimatyzacji jest szkodliwe i może prowadzić do różnych chorób, w tym infekcji górnych dróg oddechowych. To prawda, ale tylko w przypadku, gdy korzystamy z niej w niewłaściwy sposób. Aby uniknąć tego typu niemiłych konsekwencji, przed włączeniem klimatyzacji latem należy dobrze przewietrzyć auto. Następnie włączamy klimatyzację, stopniowo ochładzając wnętrze samochodu. Nawiew tego urządzenia nie powinien być skierowany na naszą twarz ani głowę. Ponadto ważne jest to, o czym wspominaliśmy w pierwszym akapicie, a więc regularne czyszczenie klimatyzacji.

Jak używać klimatyzacji zimą?

Nie wszyscy zdają siebie sprawę z tego, że klimatyzacja jest niezwykle praktycznym urządzeniem w okresie zimowym. Przede wszystkim przy jej pomocy możemy znacznie szybciej odparować szyby, niż używając zwykłego nawiewu lub czekając, aż odpowiednio zadziała podgrzewanie szyb. Drugą zaletą tego urządzenia jest to, że osusza ono wnętrze samochodu, co pozytywnie wpływa m.in. na tapicerkę.

Aby nie dopuścić do uszkodzenia klimatyzacji zimą, należy włączać ją przynajmniej raz w tygodniu na 15 minut. Tyle wystarczy, aby sprężarka, która jest częścią całego układu była cały czas nasmarowana i gotowa do użytku. W przeciwnym razie ryzykujemy, że wewnątrz układu klimatyzacji powstaną drobne opiłki, które będą po nim krążyć i go uszkadzać. Naprawa uszkodzonej klimatyzacji to znacznie wyższy koszt niż zwykły przegląd, dlatego warto pamiętać o tym urządzeniu przez cały rok.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij