Czym jest wkład własny, co może być wkładem własnym

Czym jest wkład własny, co może być wkładem własnym?

Wkład własny w wysokości 20% wartości nieruchomości to dosyć spora suma pieniędzy. Nie każdy ma takie środki na koncie czy też możliwość uzyskania wsparcia finansowego do bliskich, dzięki czemu mogliby pokryć koszty wkładu własnego i cieszyć się własnym mieszkaniem. Ten problem dotyka coraz większą liczbę osób, dlatego w poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki inny sposób, pokryć wymagane koszty.

Wkład własny – co to jest?

Jest to osobisty wkład finansowy w inwestycję, na której realizację konieczne jest zaciągniecie zobowiązania finansowego. W sytuacji, gdy jest to zakup mieszkania, wówczas wkład stanowić będzie część jego ceny, natomiast w przypadku budowy domu, udział w kosztorysowej wartości całego przedsięwzięcia. Nie ma możliwości uzyskania kredytu, jeśli nie dysponuje się środkami na pokrycie wkładu własnego. Czasy, kiedy było to możliwe, minęły bezpowrotnie. Co więcej, wysokość minimalnego wkładu własnego rośnie z roku na rok. Sytuacji nie poprawia panująca epidemia koronawirusa, która sprawia, że znacznie trudniej uzyskać pozytywną decyzję o kredycie. Banki zabezpieczają się przed ryzykiem przyznania kredytu, jak tylko mogą. Ile wynosi obecnie minimalny wkład własny, co może za niego posłużyć, czy działka może być wkładem własnym, wyjaśnia blog https://Getkredyt.pl.

Co może być wkładem własnym?

Należy pamiętać, że wkład własny to nie tylko gotówka. Banki akceptują również inne źródła, ale trzeba je odpowiednio udokumentować. Może nim być wartość nieruchomości gruntowej, na której planowana jest inwestycja. Zatem jeśli jesteś właścicielem działki budowlanej, na której zamierzasz zbudować dom, to jej wartość będzie potraktowana jako wkład własny. Innym sposobem na sfinansowanie tej obowiązkowej wpłaty jest zastaw na obligacjach lub papierach wartościowych, lecz w tym wypadku konieczna jest dokładna analiza ryzyka inwestycji. W przypadku obligacji Skarbu Państwa może wynosić nawet 100%, natomiast w przy akcjach bank może uznać, że stanowią jedynie 50% bieżącej wyceny rynkowej.

Niekiedy do pokrycia wkładu własnego wystarczy deklaracja sprzedaży nieruchomości. To idealna opcja dla tych, którzy już posiadają jedno mieszkanie i zamierzają je sprzedać, by wprowadzić się do nowego lokalu. Banki uznają również zadatek na rzecz sprzedającego, zatem jeśli przy podpisywaniu umowy przedwstępnej klient zapłacił go zbywcy, wówczas kwota ta może zostać uznana za wkład własny lub jego część. A wysokość zadatków wcale nie jest niską kwotą.

Im wyższy będzie wkład własny, tym tańszy będzie kredyt. Dobrze zatem dążyć do tego, aby podwyższać tę wartość. Każdy bank ma inne podejście do kwestii wkładu własnego, dlatego najpierw należy dokładnie zapoznać się z ofertą konkretnej placówki i sprawdzić, jakie są jeszcze inne możliwości.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij