Bezpieczne usuwanie gniazd os i szerszeni – jaki sprzęt jest niezbędny?
Co roku w miejscach publicznych i przy dachach domostw pojawia się wiele gniazd os i szerszeni. Do walki z nimi angażowane są profesjonalne służby, między innymi straż pożarna oraz specjalne firmy zajmujące się walką ze szkodnikami i owadami. Jak nietrudno się domyślić kluczowe znaczenie ma tutaj specjalistyczny sprzęt taki jak podesty ruchome, ale i odpowiednia odzież, co gwarantuje bezpieczeństwo.
Odzież ochronna jest niezbędna
Jad os czy szerszeni nie tylko wywołuje ból, ale może być bardzo niebezpieczny. Część osób jest silnie uczulona, a ponadto nawet osoby nieuczulone mogą ponieść śmierć, szczególnie, gdy dany owad użądli ich w jamę ustną, czy szyję. Niestety może wtedy dojść do silnej opuchlizny, która utrudni oddychanie i tylko szybka reakcja służb medycznych może uratować życie. Dlatego podczas prac niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej, która powinna posiadać specjalne atesty bezpieczeństwa. Podstawowy element wyposażenia to kombinezon, który chroni przed użądleniami. Posiada on specjalne i wzmocnione uszczelnienia na rękawach, nogawkach, a także w miejscu połączenia kaptura z kombinezonem. Warto tutaj zwrócić uwagę, że należy wybierać modele, które posiadają trzy warstwy. Tutaj największe znaczenie ma pianka, która sprawia, że żądło np. szerszenia nie dosięgnie skóry. Taki kombinezon posiada także ochronę głowy, jednak pod spodem konieczne jest zakładanie kasku ochronnego. Kolejnym niezbędnikiem są wygodne buty z antypoślizgową podeszwą, a także rękawice ochronne, które także zabezpieczają przed użądleniami.
Specjalistyczny sprzęt, czyli worki do łapania rojów
Każda ekipa usuwająca gniazda powinna być także odpowiednio wyposażona. Tutaj niezbędny jest worek do łapania rojów. Najlepiej wybrać model z drążkiem. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo, a jednocześnie osoba usuwająca gniazdo nie ma z nim bezpośredniego kontaktu. Taki drążek wykonany jest z mocnego materiału, a do niego dołączona jest specjalna linka, która pozwala na szybkie zamknięcie worka po usunięciu gniazda i przeniesienie go w bezpieczne miejsce bądź też w miejsce, w którym dojdzie do utylizacji. Niezbędne jest również zastosowanie specjalistycznej pianki. Może być to środek, który zwalcza osy i szerszenie, a także likwiduje gniazda wraz z larwami. Ma on działanie biobójcze, dlatego użycie worka jest już tylko formalnością. Bywa, że stosowana jest także specjalna gaśnica. Jednak tu działanie jest trochę inne, gdyż produkt nie tylko zwalcza owady, ale zabija nawet te, które po kilku dniach wracają do gniazda.
Drabiny podstawowym sprzętem do walki z gniazdami owadów
Podczas prac związanych z usuwaniem gniazd niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Jednak należy pamiętać o kosztach takiej operacji. W przypadku gniazd znajdujących się pod dachami domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się drabiny. Trzeba przyznać, że to najcichszy sprzęt, dlatego możliwe jest zneutralizowanie większej części roju. Rozkładanie sprzętu trwa krótko, a sama operacja jest niedroga, co dla osób prywatnych zamawiających taką usługę ma duże znaczenie.
Podesty ruchome ułatwią walkę z gniazdami os i szerszeni w trudno dostępnych miejscach
Bywają sytuacje, że owady tworzą gniazda w trudno dostępnych miejscach, np. w wieżach kościelnych. W takiej sytuacji do ich usunięcia niezbędne są podesty ruchome o odpowiednim wysięgniku. Podest ruchomy teleskopowy najlepiej się tutaj sprawdzi. Oczywiście muszą być zachowane wszelkie środki bezpieczeństwa. Zatem platforma robocza powinna być ograniczona barierkami, a osoba usuwająca gniazdo nie tylko ubrana w kombinezon ochronny i wyposażona w niezbędne środki biobójcze i worek na gniazdo, ale również przypięta do platformy roboczej. Profesjonalne podnośniki ruchome bozer.pl używane są również na mniejszych wysokościach. Mogą być pomocne w usuwaniu gniazd spod dachów pensjonatów i hoteli, czy budynków restauracji.
Lato to czas, kiedy walka z owadami i ich gniazdami jest szczególnie nasilona. Pamiętajcie, że nigdy nie należy usuwać gniazd os czy szerszeni na własną rękę, gdyż wymaga to odpowiedniego przygotowania, a także profesjonalnego sprzętu. Zatem tę pracę należy powierzyć jednostkom straży pożarnej lub specjalistycznym firmom.