5 powodów, dlaczego nie warto oszczędzać na odzieży i obuwiu roboczym

5 powodów, dlaczego nie warto oszczędzać na odzieży i obuwiu roboczym

Każda praca ma swoją specyfikę i wymagania, także te dotyczące bezpieczeństwa. Wśród nich znajduje się wyposażenie w odzież roboczą i buty robocze. W warunkach zimowych, a także pracy przy ujemnych temperaturach wymagane jest stosowanie butów ocieplanych roboczych. Niestety wielu pracodawców ciągle skąpi na porządnym wyposażeniu pracowników w środki ochrony osobistej, dlatego przytoczymy 5 powodów, dlaczego nie warto oszczędzać na odzieży i obuwiu roboczym.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

buty robocze

Często słyszy się o wypadkach w pracy, których powodem jest niedopełnienie warunków bezpieczeństwa bądź ich zignorowanie. Często dotyczy to np. pracy bez kasku, w takich zawodach, gdzie jest on absolutnie wymagany, albo też pracy na wysokości bez zabezpieczeń. Ignorowanie kwestii odpowiedniej odzieży i obuwia roboczego nie daje być może tak tragicznych skutków jak stosowanie dodatkowego sprzętu, ale złamane czy zmiażdżone kości stopy i długie L-4, albo odmrożenia stóp, to przecież nie przelewki. Zatem stosowanie odpowiedniego obuwia roboczego i odzieży zapewniającej komfort termiczny jest absolutnie niezbędne.

Sterylność rzecz ważna

Są takie profesje, gdzie niezbędne jest zachowanie sterylności przy wykonywanych obowiązkach. Tu jest akurat najmniej zaniedbań, ze względu na bezpośrednie ryzyko np. zamknięcia produkcji, co nie znaczy, że nie trzeba o tym aspekcie przypominać. Stosowanie białego obuwia roboczego pozwala kontrolować czystość w miejscu pracy, a także czystość samego obuwia. W przypadku pracy w chłodni rekomendowane jest stosowanie białych roboczych butów ocieplanych, które spełniają wszystkie wymagania, czyli dopuszczone są także do kontaktu z żywnością.

Komfort pracy ma niebagatelne znaczenie

Jeśli zapytać przeciętnego pracownika co w czasie pracy jest najważniejsze, to wskaże na atmosferę, a także komfort. Niezależnie od profesji warunki umożliwiające rzetelne i dokładne wykonywanie obowiązków bez uszczerbku na zdrowiu są niezwykle istotne. Świadomość posiadania środków ochrony własnej np. w postaci ciepłej odzieży w sytuacji, gdy konieczne jest wykonywanie obowiązków na zewnątrz jest bardzo istotne. Oczywiście można by powiedzieć, że pracownik sam powinien zaopatrzyć się w buty ocieplane robocze, jednak tak naprawdę nie ma on takiego obowiązku. Leży on po stronie pracodawcy. Dlatego właśnie pracownicy magazynów czy innych miejsc, gdzie istnieje ryzyko upadnięcia z wysokości przedmiotów muszą być wyposażeni nie tylko w kaski, ale również buty robocze z podnoskiem. Tam, gdzie dodatkowo istnieje ryzyko przebicia stopy, np. na budowie buty robocze powinny być wyposażone we wkładkę antyprzebiciową. Istotne znaczenie ma fakt, że nie trzeba już kupować modeli wyposażonych w metalowe wzmocnienia, które sprawiają, że buty są ciężkie, a praca mało komfortowa, a można wybrać takie, które posiadają wzmocnienia wykonane z materiału kompozytowego, zapewniającego taki sam stopień bezpieczeństwa, a jednak znacznie większy komfort użytkowania. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na regulaminie wykonywania poszczególnych obowiązków i nie muszą stale mieć „z tyłu głowy” myśli, że coś może się stać.

Trwałość wpływa na oszczędność dla przedsiębiorstwa

buty ocieplane robocze

Zakupienie dla pracowników obuwia roboczego wykonanego z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, uwzględniających rodzaj wykonywanej pracy jest niezwykle istotny z punktu widzenia ekonomicznego. Obuwie, które nie rozpadnie się po kilku dniach pracy, ale będzie służyło co najmniej kilka lat to znaczna oszczędność dla przedsiębiorstwa, nawet jeśli dokonując zakupów trzeba zapłacić więcej. Tanie obuwie robocze jest tylko pozorną oszczędnością, gdyż szybciej się zużywa. To samo rzecz jasna tyczy się odzieży roboczej. Zatem nie należy kupować tej taniej i wątpliwej jakości.

Dopasowanie do specyfiki wykonywanej pracy

Trudno wyobrazić sobie pracownika TOPR wykonującego swoje obowiązki w zwykłych trzewikach, wszak praca ta wymaga sprawności, a także odpowiedniego przygotowania. Niezbędne będą tu profesjonalne buty ocieplane robocze. Także pracownik produkcji nie może przyjść na halę w zwykłych kolorowych trampkach. Jeśli istnieje w pracy ryzyko porażenia prądem buty robocze muszą być wyposażone w podeszwę antyelektrostatyczną. Z kolei w pracy, gdzie produkuje się żywność niezbędne jest wykorzystywanie odzieży i obuwia, które zostały wykonane z materiału dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Zatem kolejnym powodem, dlaczego nie należy oszczędzać na odzieży i obuwiu roboczym jest dopasowanie ich do specyfiki wykonywanej pracy.

Próba oszczędzania na odzieży i obuwiu roboczym i kupowania gorszych substytutów, a nie pełnowartościowych towarów kończy się w najlepszym przypadku koniecznością poniesienia na nie kolejnych wydatków. Niestety może się zdarzyć tak, że będzie wiązać się z procesem sądowym i koniecznością wypłacenia odszkodowania pracownikowi. Dlatego stosowanie najwyższej jakości odzieży i obuwia roboczego jest niezbędne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij