Twardy, miękki, delikatny, gruby – o typach męskiego zarostu i sposobach ich pielęgnacji i stylizacji
Każdy mężczyzna jest inny, dlatego nic w tym zaskakującego, że męski zarost także się różni. Jedni są dumnymi posiadaczami gęstego zarostu, ale jednocześnie mają problem z podrażnieniami, swędzeniem czy uciążliwością codziennego czy bardzo częstego golenia. Inni wręcz przeciwnie mają zarost raczej delikatny i szczątkowy i z tego powodu mają kompleksy. O każdy zarost można jednak odpowiednio zadbać. Jak to zrobić? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Jak zmiękczyć twardy zarost?
Posiadacze twardego zarostu mają często problem z usunięciem go w całości czyli ogoleniem się do gładkiej skóry. Twardy i gruby zarost przede wszystkim trzeba dobrze zmiękczyć i tu doskonale sprawdzi się mydło do golenia. Jest ono elementem zestawu do golenia dla mężczyzn. Aby uzyskać świetny rezultat mydło z odrobiną wody należy rozrobić w tyglu. Ten element jest także częścią zestawu. Oczywiście do rozrobienia mydła potrzebne jest coś do mieszania i tu doskonale sprawdzi się pędzel do golenia. Najlepiej kosmetyk pochłania taki, który wyposażony jest w ręcznie formowane włosie z borsuka. Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami produktów odzwierzęcych, to możecie wybrać dobry syntetyk. Na rynku są już takie, które dobrze imitują owo włosie i także zapewniają efektywne rozprowadzanie mydła do golenia czy kremu do golenia na twarzy. W drugim przypadku oczywiście jest łatwiej bo produktu nie trzeba rozrabiać z wodą. Niezależnie od tego jakiego się używa, zawsze należy odczekać kilka minut by zarost się zmiękczył. W przypadku tego naprawdę twardego potrzeba do tego kilku minut. Wcześniej można też przygotować skórę do golenia robiąc tzw. parówkę, czyli przykładając do skóry gorący ręcznik, który ma za zadanie rozszerzyć pory i pozwolić wniknąć kosmetykom głębiej. Takie praktyki są stosowane w salonach barberskich i mając miękki ręcznik z mikrowłókna można spróbować tego również we własnym domu.
Jak poradzić sobie z wrastającymi włoskami?
Bez wątpienia wrastające włoski są problemem wielu mężczyzn. Trudno usunąć je maszynką, a właściwie jest to niemożliwe. Jak zatem z nimi walczyć? Warto zacząć od tego, dlaczego w ogóle one się pojawiają i to niezależnie od tego czy masz gruby i twardy zarost, czy miękki i delikatny. Otóż przyczyną może być gromadzące się na powierzchni skóry sebum czy nieusunięty martwy naskórek. Zbyt miękki zarost z kolei czasami nie może przebić się przez skórę i stąd wrastanie. Nieprawidłowe golenie także wpływa na wrastanie. Gdy włoski zamiast być ścinane są wyrywane przez tępe ostrze lub gdy włoski są cięte pod nierównym kątem może mieć to miejsce. Pojawiają się guzki albo pryszcze w okolicach zarostu. Aby pozbyć się wrastającego zarostu najpierw trzeba zmiękczyć skórę mokrym, ciepłym ręcznikiem, czyli tak jak przed goleniem otworzyć pory. Dobrze może sprawdzić się także łaźnia parowa. Po takich zabiegach od razu trzeba wykonać delikatny peeling. Dzięki temu wrastające włoski po kilku dniach powinny się wydostać. Można też użyć kremu z kwasem salicylowym. Gdy i to nie pomoże i włoski nie pojawią się na powierzchni skóry pozostaje usunąć je mechanicznie. W tym celu należy przygotować sterylną igłę lub pęsetę. Musisz wydobyć go na powierzchnię, nie wyrywając go. Jeśli jest to niemożliwe, jedynym sposobem jest udanie się do dermatologa, który usunie włos i przepisze specjalną maść.
Sposoby na zagęszczenie delikatnego i skąpego zarostu
Mężczyźni o skąpym zaroście pragną go zagęścić. Aby to osiągnąć muszą zadbać o to, by skóra była pozbawiona nadmiaru łoju i martwego naskórka. Peelingi i gruntowne oczyszczanie są zatem niezbędne. W pobudzeniu krążenia móże pomoc także kartacz, który można używać w połączeniu z olejkiem do brody. Przydadzą się też kosmetyki, a właściwie suplementy na porost brody zawierające w swoim składzie między innymi cynk i biotynę. Ważna jest także zbilansowana dieta, unikanie stresu i nie pocieranie istniejącej, skąpej brody. Ostatecznie można też zdecydować się na przeszczep, ale nie daje on stu procentowej gwarancji sukcesu. Aby zagęścić zarost od razu można zastosować puder do brody z drobinkami bawełny.
Na sucho czy na mokro – jak golić twardy, a jak miękki zarost?
Na pewno niezależnie od gęstości włosów na brodzie należy zaopatrzyć się w dobry zestaw do golenia zarostu męskiego. Bez wątpienia powinien on zawierać produkt zmiękczający zarost i pozwalający usunąć włosy z odpowiednim poślizgiem ostrza. Niektórzy mężczyźni decydują się na golenie na sucho. Jednak te sposób jest przeznaczony jedynie dla tych, którzy nie mają problemów z podrażnieniami czy wrastającymi włoskami. Pozostali powinni pozostać przy goleniu na mokro i wybrać zestaw do golenia dla mężczyzn. Poza mydłem czy kremem, ważne będą także kosmetyki łagodzące, czyli balsam po boleniu lub woda po goleniu. Taki zestaw może zawierać też brzytwę albo golarkę.
Rodzaj kosmetyków, a także sposób golenia należy dopasować do zarostu. Generalnie jednak potrzebne jest najpierw dobre oczyszczenie brody, a potem nawilżenie czy zmiękczenie włosków. Zarówno twardy, jak i miękki zarost można stylizować przy użyciu wosków, jak również olejku do brody.